Arkeologlar Bilinen En Büyük ve En Eski Maya Anıtı’nı Keşfetti

Uluslararası bir arkeolog ekibi, 1.400 m uzunluğunda, 10-15 m yüksekliğinde, ondan yayılan 9 yolun bulunduğu yapay bir yapı keşfetti. Ve yaklaşık 3000 yaşında, Guatemala’nın kuzeybatı sınırına yakın, Tabasco, Meksika’daki Aguada Fénix arkeoloji alanındadır.

Bu Maya bölgesinde şimdiye kadar bulunan en eski anıtsal yapıdır ve bölgenin tüm İspanyol öncesi tarihinin en büyüğüdür.

İlginizi çekebilir: Arkeoloji Nedir? Arkeolojinin Diğer Bilimlerle İlişkisi

Arizona Üniversitesi Antropoloji Fakültesi araştırmacısı Profesör Takeshi Inomata, “Meksika hükümeti tarafından toplanan düşük çözünürlüklü bir lidar kullanarak bu dev platformu fark ettik,” dedi.

Arkeologlar Bilinen En Büyük ve En Eski Maya Anıtı’nı Keşfetti

“Daha sonra yüksek çözünürlüklü bir lidar kullandık ve büyük bir yapının varlığını doğruladık.”

“Bu alan geliştirildi. Alan çok düz ve çok büyük olduğu için bilinmiyordu. Tıpkı doğal bir manzaraya benziyor. Ancak, lidar sayesinde çok iyi planlanmış bir şekil olarak ortaya çıkıyor.”

Arkeologlar daha sonra, heykelin M.Ö. 1,000 ila 800 arasında inşa edildiğini belirlemek için alanı ve radyokarbon esasına sahip 69 kömür örneğini oydular. Şimdiye kadar, M.Ö. 950 yılında inşa edilen Seibal Maya bölgesi onaylanmış en eski tören merkeziydi.

Aguada Fénix’teki bu en eski anıtsal yapının, Maya tarihinin bilinen en büyük yapısı olduğu ve daha sonraki dönemlerin piramitlerini ve saraylarını aştığı ortaya çıktı. Profesör Inomata, “Keşif, Mezoamerica’da büyük bir değişim zamanının geldiğini ve bunun pek çok etkisi olduğunu gösteriyor,” dedi.

Maya medeniyetinin gelişimi

Aguada Fenix ​​Ana Platosu’nun havadan görünüşü ve kuzeybatıdan bakıldığında geçitlere bağlanan rampalar. resim kredisi: Takeshi Inomata.

İlk olarak, arkeologlar, geleneksel olarak Maya medeniyetinin kademeli olarak geliştiğini düşündüler. Bugüne kadar, Maya köylerinin, klasik öncesi dönemin ortası olarak bilinen BCE 1000 ile 350 yılları arasında, çömlek ve mısır ekimlerinin kullanımıyla birlikte ortaya çıktığı düşünülüyordu.

İkincisi, bölge Meksika’nın Veracruz eyaletinde, batıdaki San Lorenzo’nun eski Olmec medeniyet merkezine benziyor. Ancak muazzam kafalar ve tahtlar gibi yöneticiler ve seçkinlerle ilgili taş heykellerin olmaması, San Lorenzo’dan daha az sosyal eşitsizliğe işaret ediyor ve Maya’nın ilk günlerinde toplumsal çalışmanın önemini vurguluyor.

Profesör Inomata, “Olmec medeniyetinin Maya medeniyetinin gelişmesine yol açıp açmadığı veya Maya’nın bağımsız olarak gelişip gelişmediği konusunda her zaman tartışma olmuştur” dedi.

“Bu yüzden çalışmamız ikisi arasında kilit bir alana odaklanıyor.”

Aguada Fénix anıtının inşa edildiği dönem, San Lorenzo’nun düşüşünden sonra ve bir diğer Olmec merkezi olan La Venta’nın yükselişinden önce iktidar boşluğuna işaret etti.

Arkeologlar Bilinen En Büyük ve En Eski Maya Anıtı’nı Keşfetti

Profesör Inomata, “Bu süre zarfında, güney Mesoamerica’nın çeşitli bölgeleri arasında inşaat ve mimari tarzlar gibi yeni fikir alışverişi yapıldı” dedi.

“Geniş plato ve büyük geçitler, anıtın birçok insan tarafından kullanılmak üzere inşa edildiğini gösteriyor.”

“Daha sonraki dönemlerde, insanlara çalışmalarını  emredilen güçlü yöneticiler ve idari sistemler vardı. Ancak bu bölge çok daha eski. Ve güçlü seçkinlerin varlığına dair kanıt görmüyoruz. Bunun daha çok toplumsal çalışmanın sonucu olduğunu düşünüyoruz. ”

“Anıtsal yapıların düşünülenden daha erken olması ve Maya toplumunun sosyal eşitsizliğinin daha az olması arkeologları inşaat sürecini yeniden düşündürmektedir.”

Profesör Inomata, “Seçkinler ile bunun gibi anıtları mümkün kılan sadece hiyerarşik sosyal organizasyon değil,” dedi.

“Bu tür bir anlayış bize insan kabiliyeti ve insan gruplarının potansiyeli hakkında önemli sonuçlar vermektedir. Bu tür büyük projeleri yürütmek için iyi organize olmuş bir hükümete ihtiyacınız olmayabilir. İnsanlar harika sonuçlar elde etmek için birlikte çalışabilirler. ”

Keşif Nature dergisindeki bir makalede açıklanmıştır.

Ayhan Mete GÜNAY

45 Yıllık Bir Araştırmaya Göre, Akıllı Çocuklar Yetiştirmek İçin Gerekenler

Bilim İnsanları, Gölgeden Elektrik Üretebilen Bir Prototip Geliştirdi