Babalar da Doğumdan Sonra Depresyon Yaşayabiliyor

Baba olduğunda tüm erkekler harikulade bir mutluluk içerisinde olmuyor. Doğumdan sonra hastaneden eve giderken yeni doğmuş ikiz bebeklerinden “tamamen bağlantısız” gibi görünen bir babanın vakasını ele alalım.

İlginizi çekebilir: Psikoloji Nedir? Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Bu hissi; iki ay boyunca endişe, depresyon, hüzün ve utancın bir karışımına dönüştü:

“Gerçekten çok korkutucuydu, neler olduğunu anlayamadım ve hissettiklerimle başa çıkabilecek durumda değildim.”

Sadece o değil; ABD’de her 7 babadan 1’i  perinatal dönemde* depresyona giriyor. Doğumdan sonraki 3 ila 6 aylık dönemde ise 4 erkekten 1’i ve eğer anne de depresyona girdiyse 2 erkekten 1’i depresyona giriyor.

*perinatal dönem: gebe kalınmasından doğumun başlangıcına kadar olan süreyi ifade eder.

Çoğu insan perinatal dönemde annelerin ruh sağlığı açısından riskleri bilirken ve birçok sağlıkçı annelere bu sebeple tarama yaparken babanın bu süreçteki ruh sağlığı pek önemsenmez, yetersiz tanı konulur ve tedavi edilmez.

Halbuki uykusuzluk, finansal sorunlar, çiftin ilişkisi, bir çocuk bekleyen bir adamın hormonlarındaki değişiklikler ve daha birçok faktör babanın ruhsal sağlığına zarar verir.

Her Türlü Değişiklik Etkiliyor

Birçok insan, bir erkeğin hormonal değişimlerinin hamilelik sırasında partnerini yansıttığının farkında değildir. Östrojen ve kortizol seviyeleri artarken testosteron seviyeleri azalır, emzirme ile ilişkili bir hormon olan prolaktin seviyeleri bile yükselir.

İlginizi çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Madde Madde Erken Gebelik Belirtileri

Bu; vücudun kişiyi baba olmaya hazırlamasının bir yoludur: doğum sonrası daha düşük testosteron ve daha yüksek kortizol seviyeleri olan bir erkek, daha duyarlı ve çocuk bakımı ile oyunlara daha fazla dahil olur. Ancak hormonal değişikliklerin doğru olması gerekir. Aksi takdirde ruhsal sorunlara neden olabilir.

Babalar da Doğumdan Sonra Depresyon Yaşayabiliyor

Postpartum Men’i* kuran psikolog Will Courtenay: “Ben bunu Goldilocks kaidesi olarak adlandırıyorum. Testosteron seviyesi düşen babalar depresif hissedebilir ve eğer yeterli seviyede düşmezse endişe veya saldırganlığa neden olabilir.”

İlginizi çekebilir: Hamilelik Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek Bilgi

Bebek doğduktan sonraki uyku yoksunluğu da nörokimyasal ve hormonal değişikliklere neden olur ve bu da duygu durum bozukluklarına neden olabilir.

Erken babalık hakkında uzmanlaşmış olan psikolog Daniel Singley, babalar için bir topluluk ve bağlantı duygusu yaratmanın ebeveynliğe geçişte oldukça önemli olduğunu ve bu amaçla ilân edilmiş Uluslararası Babaların Ruhsal Sağlığı Günü’nü (Babalar gününden sonraki pazartesi) oldukça yararlı bulduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Neden Garip Rüyalar Görülür?

Bazı ülkeler perinatal duygudurum bozukluklarının teşhisi için kılavuz ilkeler yayınlamaya başladılar. Buna ek olarak; çevrimiçi forumlar, yardım hatları ve erkeklerin deneyimlerini ve endişelerini rahatça paylaşabilmesi için oluşturulan destek grupları dahil olmak üzere baba için önleme kaynakları ve tedavi seçenekleri ortaya çıkmaktadır.

Hümeyra DEMİRBAŞ

Yüzyıllık Matematik Probleminin Çözümü Bulaşıcı Hastalıkların Yayılmasını Öngörebilir

Singapur’da Bir Haftada 1.158 Dang Humma Vakası Görüldü