Bel Ağrısı Şikayeti İle Hastaneye Giden Adam 3 Böbreği Olduğunu Öğrendi

Brezilyalı bir adam bel ağrısı şikayeti ile doktora gittiğinde, doktorları ona bir sürpriz yaptı: Adamın iki değil üç böbreği olduğunu keşfettiler. 38 yaşındaki erkeğin şiddetli ağrısının nedenini anlamak için, Brezilya’da São Paulo’daki hastanede doktorlar, 6 Mayıs Çarşamba günü yayınlanan davanın raporuna göre, bölgeyi değerlendirmek için CT taraması yaptılar.

Tarama, adamın fıtıklaşmış veya “kaymış” bir diske sahip olduğunu, omurga omurları arasındaki yastık benzeri diskin bir kısmının yerinden çıktığı nispeten yaygın bir durum olduğunu gösterdi.

Bel Ağrısı Şikayeti İle Hastaneye Giden Adam 3 Böbreği Olduğunu Öğrendi

Ancak doktorların dikkatini çeken sadece fıtıklaşmış disk değildi. Adamın alışılmadık bir anatomik özelliği olduğunu fark ettiler. Raporda, tipik bir insanda görülen olağan iki böbrek yerine, üç tane vardı. Sol tarafında normal görünümlü bir böbrek ve pelvisin yakınında bulunan iki erimiş böbrek vardı.

Adamın böbrek problemi belirtileri yoktu ve organlar normal çalışıyor gibi görünüyordu.

Genellikle her böbrek, üreter adı verilen tek bir kanalla mesaneye bağlanır. Adamın durumunda, pelvis böbreklerinden biri bir üreter yoluyla doğrudan mesaneye bağlanıyordu. Bununla birlikte, diğer pelvis böbreğinin üreteri mesaneye girmeden önce normal sol taraftaki böbreğin üreterine katılmıştı.

Brezilya’da bir adam bel ağrısı için BT taraması yaptıktan sonra üç böbreği olduğunu öğrendi. Yukarıda, CT taraması adamın üç böbreğini gösterir: Adamın sol tarafında normal görünen bir böbrek ve leğen kemiğinde iki böbrek kaynaşmış. (Resim: © New England Tıp Dergisi © 2020)

Internet Radyoloji Dergisi’nde yayınlanan benzer bir vakanın 2013 raporuna göre, tıbbi literatürde 100’den az vaka bildirilen üç böbreğe sahip olmak nadirdir. Durumun, tipik olarak tek bir böbrek oluşturan bir yapının ikiye ayrıldığı embriyonik gelişim sırasında ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Durum genellikle semptomlara neden olmadığından yazarlar, tıbbi testlerle kazayla keşfedilmedikçe insanların genellikle 3 böbreğe sahip olduklarını bilmediklerini söylüyorlar.

Adamın ekstra böbreği için tıbbi bakıma ihtiyacı yoktu. Ancak rapor hastanın sırt ağrısından dolayı ağrı kesici aldığını söylüyor.

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Şempanzeler ve Maymunlar Taş Devri’ne Girdi!

Son Derece Nadir Tıbbi Bir Durum; Bir Kadının Diş Etlerinde Saç Büyüyor