Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

OpenAI’nin son derece etkileyici ChatGPT’si yapay zekayı bir sonraki seviyeye taşıdı.

Columbia Üniversitesi’ndeki Yaratıcı Makineler Laboratuvarı’ndan sorumlu makine mühendisi Hod Lipson, The New York Times’a verdiği demeçte “Bu konu tabuydu” dedi. “Bunun hakkında konuşmamız neredeyse yasaktı, bu yüzden başlangıçta bunu başka bir şeymiş gibi gizlemek zorunda kaldık.

Makineler bilinçli olabilir mi?
Bilim İnsanları, İnsanlarla Eşit Bilince Sahip Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

“Bu, kanseri tedavi etmekten daha büyük bir konu.”

Bir insanla eşit bilince sahip bir makine yaratabilirsek, bu yaptığımız insanlık tarihi boyunca yapılan diğer her şeyi gölgede bırakacak ve yapacağımız robot kanseri bile tedavi edebilir.

Lipson, kariyerinin büyük bir bölümünü bilinçli makineler yapmaya odakladı.

İnsanlar büyük ölçüde yapabildikleri her şeyi antropomorfize (insanbiçimcilik) etme eğilimindedir. İhtiyacımız olan ve kullandığımız her şeyi; tost makineleri, evcil hayvanlar, sebzeler ve daha fazlası gibi.

İnsanlar, insan özelliklerini insan olmayan varlıklara yani makinelere antropomorfize ederken, araştırmacılar robotların, insanlığı bilinçli makinelere yansıtacak şekilde insan özelliklerini ve niteliklerini benimseyebileceğini umuyorlar.

Peki, Makineler bilinçli olabilir mi?

Makineler bilinçli olabilir mi?
Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

Önümüzdeki yıllarda gerek OpenAI’nin ChatGPT’si gerekse de Google’ın geliştirmiş olduğu DeepMind sayesinde, öğrenme yollarının hızlı ilerlemesi insanlara benzer akıllı makinelerin üretilmesini daha olanaklı hale getirecek.

Konuşma ve akıl yürütme kabiliyetine sahip robotlar, ekonomi, politika ve kaçınılmaz olarak savaş gibi sayısız alanda yer alacaklar.

Gerçek yapay zekânın doğuşu, insanlığın geleceğini derinden etkileyecek ve böyle bir geleceğin varlığını koşullandıracak.

Şu anda programlanmış olan AI programlarının çoğu, temel olarak basit kararlar almakta veya nispeten küçük miktarlarda veriler üzerinde basit işlemler yapmakla sınırlıdır.

Şimdilik şunları belirtmemizde fayda var; Yapay zeka ile ilgili ciddi endişeler var, ancak yapay zeka demek robotlar demek değil, bu yüzden endişe olacaksa robotlara yüklenen yazılım hakkında endişeler olmalı. Örneğin bir yapay zeka’ nın yazılımına silah sistemi koyarsanız, bu gerçekten korkunç sonuçlar doğurabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Robot kelimesinin nereden geldiğini biliyor musunuz?

Amazon, Microsoft ve Intel katil robotlar üzerine çalışıyor

Meta, 48 Milyon Makale ile Eğittiği Robotun Fişini Çekti

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı

    Çin Hyperloop Treninin İlk Testini Başarıyla Tamamladı

    Bursa'da Görünen Tuhaf UFO Benzeri Bulut Herkesi Şaşırtıyor

    Bursa’da Görünen Tuhaf UFO Benzeri Bulut Herkesi Şaşırtıyor!