Beyinsizler Çocuk: Bir uzay gemisi uzaya tam olarak nasıl girer?

Uzaya gitmek kolay değil ve bunun için birkaç adım var. İlk olarak, “uzay”ın kendisinin gerçekte nereden başladığını bilelim.

Pekala, bir süre önce, bir dizi uzman üstümüzdeki bir noktayı “uzay”ın başladığı nokta olarak kararlaştırdı. Onu Kármán hattı denen görünmez bir çizgiyle işaretlediler.

Bu hat tüm Dünya’yı çevreler ve bizden yaklaşık 100 kilometre yukarıdadır. Bunun ne kadar yüksek olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için örnek vermek gerekirse: normal bir uçak yerden en fazla 10 kilometre yükseklikte uçar.

Bir uzay gemisi uzaya tam olarak nasıl girer?
Kármán hattı üzerimizde çok yüksek ve tüm Dünya’yı sarıyor. Fotoğraf, Shutterstock sitesinden.

Uzaya uçakla gidebilir miyiz?

Sadece uzaya gitmek için bir uçağı kullanmamamızın birçok nedeni var. Bunlardan en önemlisi, yukarı çıktıkça daha az havanın olması veya özellikle havada daha az “oksijen” bulunmasıdır.

Motor, uçağın uçmasına yardımcı olan şeydir. Ve tıpkı araba motorları gibi, uçak motorlarının da çalışması için oksijene ihtiyacı vardır. Neyse ki, soluduğumuz hava %21 oksijenden oluşuyor (göremeseniz de)!

Uçak, her iki taraftaki büyük fanları kullanarak önden hava emer. Daha sonra bu havayı jet yakıtı ile karıştırarak, yakıt ve oksijen karışımı oluşturarak yakılır ve havayı daha sıcak hale getirir. Sıcak hava daha sonra çok yüksek bir hızda arkadan püskürtülür ve uçağı ileri doğru iter.

Bir uzay gemisi uzaya tam olarak nasıl girer?
Uçağın yan taraflarında bulunan iki büyük fan, oksijen içeren havayı emmeye yardımcı olur. Fotoğraf, Shutterstock sitesinden.

Ancak yeterli oksijenin olmadığı uzaya çok yakın uçmaya çalışan bir uçak, içinde hava olmayan bir odada nefes almaya çalışan bir insan gibi olacaktır.

Bu yüzden uzaya gitmek için roketlere ihtiyacımız var. Roket motorları ile uçaklarda kullanılan jet motorları arasındaki en büyük fark, roket motorlarının havadan oksijen almasına gerek olmamasıdır. Bunun yerine kendi oksijenlerini yanlarında taşırlar.

Bazı yönlerden bu kötüdür, çünkü roket motorları, bir uçağın her yerinden kolayca alabileceği bir şey taşımak zorundadır. Bu, yolcu ve bagaj gibi diğer kargolar için rokette daha az yer olduğu anlamına gelir.

Ama işin iyi tarafı, yolculuk için oksijen alabilmek, roketlerin uzayda, çoğu uçağın uçtuğu yerden çok daha yüksekte çalışabileceği anlamına geliyor.

Bir roket motoru nasıl çalışır?

Bir uzay gemisi uzaya tam olarak nasıl girer?

Bir uçağın jet motoruna benzer şekilde, roket motorları roketin arkasından çok sıcak gaz çekerek çalışır. Gaz geriye doğru itilirken roket ileri doğru itilir.

Bu, ilk olarak Isaac Newton adlı ünlü bir bilim adamı tarafından keşfedilen Üçüncü Hareket Yasası olarak adlandırılan bilimdeki bir kuralın bir örneğidir. Bu yasa, her etkinin eşit ve zıt bir tepkiye sahip olduğunu söyler. (Isaac Newton’un hayatını merak ediyorsan buraya tıklayabilirsin.)

Hatta bir yetişkinin yardımıyla evde çok basit bir “roket” yapabilirsiniz! Bir balon alırsanız, havaya uçurursanız ve ucunu bağlamadan serbest bırakırsanız, içerideki hava dışarı fırlar ve onu odanın içinde uçurur – tıpkı kötü kontrol edilen bir roket gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzay sonsuza kadar devam eder mi?

Beyinsizler Çocuk: Uzay sonsuza kadar devam eder mi?

İnsanlar Dünyanın Okyanuslarına Hükmeden Doğal Güç Yasalarından Birini İhlal etti!