Beyinsizler Çocuk: Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Ölü veya ölmekte olan böcekler; bacakları havada sırtüstü uzanmak gibi tanıdık bir duruş sergilerler. Bu pozisyon, böceğin azalan koordinasyonunun ve başarısız sinir sisteminin bir belirtisidir.

Normalde bir böcek sırt üstü düşerse, kendini düzeltene kadar bacaklarını kullanır. Bununla birlikte, çok zayıfladığı ya da sinir sistemi düzgün çalışmadığı için yüzüstü dönemez. Böcek, bu pozisyonda hareketsiz halde kalır. Besin alamayıp kendisini avcılardan koruyamadığı için kısa sürede ölür.

Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Bir böceğin kendini düzeltme yeteneğini birkaç şey engelleyebilir. Bu şeylerden biri böcek ilacıdır. Böcek ilacı, böceklerin sinir sistemini¹ bozar ve sinir sistemini kapatır. Bir yan etki olarak; çoğu böcek ilacı, bir böceğin kasılmalar yaşamasına neden olur. Bu sırada kontrolsüz bir şekilde bacaklarını kaldırıp hareketsiz bir şekilde sırtüstü dururlar.

Sinir sistemleri çalışmadığı için, bacaklarındaki tüm senkronize yeteneği yok olur. Yaralanma, yiyecek ve su eksikliği de bir böceğin kendi kendini düzeltme yeteneğini tehlikeye atabilir. Ya da böcek basitçe ömrünün sonundadır ve koordinasyon yetenekleri azalmıştır.

Sinir Sistemi nedir¹: Sinir sistemi nefes almak, yürümek, düşünmek ve hissetmek dahil yaptığınız her şeyi kontrol eder. Bu sistem beyninizden , omuriliğinizden ve vücudunuzun tüm sinirlerinden oluşur. Beyin kontrol merkezidir ve omurilikten beyne giden ana yoldur. Sinirler vücuda gelen ve giden mesajları taşır, böylece beyin onları yorumlayabilir ve harekete geçebilir.

Ecem Sena Çelik

Hayatınızı Mahveden 4 Korkunç Değer. Bunlar Hayatınızı Mahvediyor!

Böcekler Neden Işıktan Hoşlanmaz?