Böcekler Öldüklerinde Neden Ters Dönerler?

Ölü veya ölmekte olan böcekler; bacakları havada sırtüstü uzanmak gibi tanıdık bir duruş sergilerler. Bu pozisyon, böceğin azalan koordinasyonunun ve başarısız sinir sisteminin bir belirtisidir.

Normalde bir böcek sırtüstü düşerse, kendini düzeltene kadar bacaklarını kullanır. Bununla birlikte, çok zayıfladığı ya da sinir sistemi düzgün çalışmadığı için yüzüstü dönemez. Böcek, bu pozisyonda hareketsiz halde kalır. Besin alamayıp kendisini avcılardan koruyamadığı için kısa sürede ölür.

Bir böceğin kendini düzeltme yeteneğini birkaç şey engelleyebilir. Bu şeylerden biri böcek ilacıdır. Böcek ilacı, nörotransmiterlerini bozar ve sinir sistemini kapatır. Bir yan etki olarak; çoğu böcek ilacı, bir böceğin kasılmalar yaşamasına neden olur.  Bu sırada kontrolsüz bir şekilde bacaklarını kaldırıp hareketsiz bir şekilde sırtüstü dururlar.

Sinir sistemleri çalışmadığı için, bacaklarındaki tüm senkronize yeteneği yok olur.  Yaralanma, yiyecek-su eksikliği de bir böceğin kendi kendini düzeltme yeteneğini tehlikeye atabilir. Ya da böcek basitçe ömrünün sonundadır ve koordinasyon yetenekleri azalmıştır.

Ecem Sena Çelik