Ayağa kalkarken başınız dönüyorsa bu iki basit egzersizi deneyin!

Bu İki Basit Egzersiz Ayağa Kalktığınızda Başınızın Dönmesini Azaltabilir.

Ayağa kalkıyorken başınızın dönmesi ya da sersemlemeniz kan basıncının düşmesinden kaynaklanan yaygın bir durumdur. Bu kan basıncı düşmesi çok kısa, hızlı ve başka sağlık problemleri ile ilişkili olmadığında ortostatik hipotansiyon (IOH) olarak adlandırılır.

Yeni araştırmalar ayağa kalkmadan önce veya sonra yapılabilecek, hiçbir maliyeti olmayan ve iIaç içermeyen bazı basit kas egzersizlerinin bunları yapan kişiyi rahatlatarak IOH’nin etkilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Bu İki Basit Egzersiz Ayağa Kalktığınızda Başınızın Dönmesini Azaltabilir
(Antonio Diaz/iStock/Getty Images)

Buradaki kilit noktanın, ayağa kalkmadan önce ya da sonra alt vücut kaslarını harekete geçirmek olduğu görülüyor.

Araştırmacılar kas gerdirme yöntemini, insanlar ayağa kalktıktan sonra yapacak şekilde daha önce denemiş ve bir miktar başarı elde etmiş olsa da bu yeni araştırma, kasları harekete geçirmenin önleyici bir yöntem olup olmadığını inceledi.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalede “Bunlar hastaların IOH semptomlarını azaltmak için kullanabilecekleri basit, etkili ve maliyetsiz müdahalelerdir.” diyor.

Çalışma, IOH geçmişi olan 22 genç kadın ile yürütüldü ve iki egzersiz test edildi: Ayağa kalkmadan önce oturuyorken 30 saniye boyunca tekrarlı bir şekilde dizleri kaldırmak ve ayağa kalktıktan sonra 30 saniye boyunca bacak bacak üstüne atmak.

Bu İki Basit Egzersiz Ayağa Kalktığınızda Başınızın Dönmesini Azaltabilir
İki egzersizin IOH üzerindeki etkileri. (Kalp ritmi)

Araştırmacılar deney boyunca (her deney arasında mola vermek üzere) katılımcıların kalp atım hızını ve kan basıncını takip etti. Ayrıca öz-bildirim yöntemi ile katılımcılardan sersemleme hislerini de içeren IOH belirtileri toplandı.

Normalde olduğu gibi ayağa kalkan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında iki yöntemin de istatistiksel açıdan anlamlı derecede kan basıncındaki düşüşü engellediği ve IOH semptomlarını azalttığı görüldü.

Kanada’daki Calgary Üniversitesi’nden klinik araştırmacı Nasia Sheikh, “Bu, sadece alt vücut uzuvlarını kullanmayı gerektiren fiziksel bir manevra olduğu için, hastaların semptomları ile mücadele etmek için herhangi bir zamanda ve yerde kullanabileceği bir yöntemdir.” diyor.

IOH’nin ayağa kalkma sürecinden tetiklenen kan damarlarının açılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Dolayısıyla bu egzersizlerin yaptığı şey, bu tepkiye karşı koymaktır.

Araştırmacılar iki egzersizin birlikte de kullanılabileceğini söylüyor.

Bu İki Basit Egzersiz Ayağa Kalktığınızda Başınızın Dönmesini Azaltabilir
Sadece İki Basit Kas Egzersizi ile Ayağa Kalktığınızda Başınızın Dönmesini Azaltabilirsiniz

ABD nüfusunun %40’ının maruz kaldığı IOH’nin bilinen mevcut bir tedavisi yoktur. Bu zamana kadar verilen en iyi tavsiye ayağa olabildiğince yavaş kalkmaktır.

Bu araştırmanın örneklemi sadece kadınlardan oluşan bir azınlık olsa da söz konusu egzersizler durumu değiştirebilir. Biraz sersemlemek büyük bir sorun gibi gözükmese de günlük hayatı etkiler. Hatta bazı vakalarda bayılmaya ve bilinç kaybına yol açabilir.

Calgary Üniversitesi’nde kardiyolog olan Satish Raj, “Neredeyse herkes ayağa kalktıktan bir süre sonra sersemleme durumunu yaşamıştır. Bu, bazı insanlar için sık görülen bir durumdur ve gün içinde birkaç kere gerçekleşip hayat kalitesini olumsuz anlamda etkileyerek korkutucu bir duruma dönüşebilir.” diyor.

Araştırma Heart Rhythm‘de yayınlandı.

Zehra Güzelhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reflü ve mide yanmasında kullanılan bu iIaç sınıfına dikkat

Reflü ve mide yanmasında kullanılan bu iIaç sınıfına dikkat!

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Bazı Benzerlikler Bulundu!

Ahtapot Beyni ile İnsan Beyni Arasında Benzerlik Bulundu!