Bursa’da Görünen Tuhaf UFO Benzeri Bulut Herkesi Şaşırtıyor!

Bursa’da gökyüzünde süzülen ve ortasında büyük bir delik bulunan, nadir görülen pembe renkli dairesel bir bulut oluşumu görüldü. Görüntüler sosyal medyada yayınlandıktan sonra bir anda dünya gündemine oturdu.

Bursa’nın her yerinden insanlar cep telefonlarıyla kaydetti ve harika fotoğraflar çekti.

Bursa, fenomeni daha ilginç kılan şey bir sıradağın eteğinde yer aldığıdır. Bursa’nın Kestel, Gürsu, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinden görülen bulut yaklaşık bir saat boyunca bozulmadan kaldı.

Bursa'da Görünen Tuhaf UFO Benzeri Bulut Herkesi Şaşırtıyor
UFO’ya benzetilen merceksi bulutlar, genellikle dağlık bölgelerde ortaya çıkıyor.

Dalga benzeri model, merceksi bir bulut olarak bilinir. Merceksi bulutlar, adlarını “mercek gibi” anlamına gelen Latince “Altokümülüs Lentikülaris” kelimesinden alır. Birleşik Krallık Meteoroloji Ofisi’ne göre merceksi bulutlar “tuhaf, doğal olmayan görünümlü” bir bulut oluşumudur. Genellikle dağlık bölgelerde görülen bir daire veya yakınsak mercek şeklindeki bir bulut türüdür.

Merceksi bulutlar, çoğunlukla troposferde, tipik olarak rüzgar yönüne paralel hizada oluşan sabit bulutlardır. Genellikle bir mercek veya fincan tabağı ile karşılaştırılabilirler. Alt stratosferde oluşan sedefli bulutlar bazen merceksi şekillere sahip olabiliyor.

Birleşik Krallık yetkilileri, merceksi bulutların “bilimkurgudaki uçan dairelerin geleneksel şekline çok benzediğini” söyledi ve “gerçek merceksi bulutların dünya çapında UFO gözlemlerinin en yaygın açıklamalarından biri olduğuna inanılıyor.”

Bursa'da Görünen Tuhaf UFO Benzeri Bulut Herkesi Şaşırtıyor
Bu denli merceksi bulutların en karakteristik yönü, etkileyici manzaralar oluşturmaları ve UFO manzaralarıyla karıştırılmış olmalarıdır.

Kavisli, uçan daire benzeri görünümleriyle tanınırlar ve genellikle 2 veya 5 kilometre yüksekliklerde bulunurlar.

Bir orografik olayın sonucu olan durağan bulutun fön rüzgarlarının olduğu her coğrafi bölgede görülmesi muhtemeldir.

Pek çok izleyici harika fotoğraflar çekti ve onları UFO’lar ve uçan daireler gibi Alien filmlerinde temsil edilen dünya dışı nesnelerle karşılaştırarak tüm sosyal medyada yayınladı. Şu anda, tüm sosyal medyada binlerce insan tarafından paylaşılıyor ve görüntüleniyorlar.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

    Bilim İnsanları, Bilinçli Robotlar Yapmaya Çalıştıklarını Söyledi

    Doktorlar, İlk Başarılı 3D Baskılı Kulak Naklini Gerçekleştirdi!

    Doktorlar, İlk Başarılı 3D Baskılı Kulak Naklini Gerçekleştirdi!