Büyükayı Takımyıldızı Nedir

“Büyükayı” ve “Pulluk” takma adlarıyla daha iyi bilinen Ursa Major, gözle rahatça görülebilen yıldız grupları arasındadır. Aynı zamanda takımyıldızların üçüncü büyüğüdür. Antik Yunanlılar Ursa Major’u “Ayı” olarak tanımladılar – Latince adı “Büyükayı”dır.

Ursa Major Takımyıldızı

Orion ve Ülker (M45) takımyıldızları ile birlikte Büyükayı, İncil’de bahsedilen üç astronomik varlıktan biridir. Büyükayı’nın ana gövdesini oluşturan yedi yıldızdan biri hariç hepsi ikinci büyüklükteki yıldızlardır. Kepçe şeklinin sapındaki kıvrımı oluşturan “Mizar Yıldız”ı ve “Alkor Yıldızı”çıplak gözle kolayca görülebilen bir yıldızlardır.

Alcor ve Mizar’ı ayırt etmek eski bir görme yeteneği testi olarak kullanılırdı. “Merak” ve “Dubhe” yıldızlarına genellikle “İşaretçi Yıldızlar” denir çünkü onlar direkt olarak Kutup Yıldızı‘ nı (Polaris) gösteren bir çizgi oluştururlar.

Ayrıca Büyükayı parlak sarmal gökada M81 ve yakın arkadaşı M82 dahil olmak üzere birçok derin uzay objesi içerir. Kepçenin sapına yakınlarda fırıldak gökadası (M101) bulunur.

Büyükayı Mitolojisi

Temsili Resmi

Yunan Mitolojisinde, Büyükayı Zeus‘un birçok sevgilisinden biri “Callisto” olarak tanımlanır. Tarihteki mitolojilerde yaşanan en talihsiz aile tanışma yemeklerinden biridir.

Zeus’un Callisto ile bir ilişkisinden sadece Arcas adında bir çocuğu vardı. Zeus kyınpederinin evinden akşam yemeğinden sonra döneceğini düşündü. Fakat kayınpederi Arcas’ı doğrayıp ondan güveç yaparak, Zeus’un gerçekten Zeus olup olmadığını öğrenmenin zekice bir fikir olacağını düşününce her şey çok kötüye gitmeye başladı.

Ne yazık ki misafir Zeus biraz sinirlendi. Şimşekler etrafta uçuşmaya başladı ve Callisto’nun erkek kardeşlerini öldürdü. Callisto bir ayıya dönüştü, babası ise bir kurda… Neyse ki Zeus Arcas’ın bütün parçalarını toplayıp -birazda Maia’nın yardımıyla- Arcas’ı yeniden hayata döndürmeyi başardı.

Ama Zeus Arcas’a annesinin şuan bir ayı olduğunu söyleyemedi. Bunun sonucunda Arcas mızrağını alıp onu aramaya koyuldu. Her şeyin yanlış gittiğini ve bundan başka çözüm olmadığını farkeden Zeus: Arcas’ı gökyüzüne takımyıldızı Bootes, Callisto’yu Büyükayı, babasını ise gökyüzündeki kurt Lupus olarak koydu.

Kerem Arıcan

Yoruma kapalı.

Salgın Küresel Aşılama Çabalarını Bozduğu için 80 milyon Çocuk Risk Altında

Uzay Gemileri

İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri