40 Bin Yıl Önce Tilkilerin İnsan Kalıntılarıyla Hayatta Kaldı

Tübingen Üniversitesi bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada tilkilerin 40 bin yılı aşkın süredir insan artıklarından faydalanarak hayatta kaldıkları ortaya çıktı. Güney Almanya’daki çeşitli alanların incelenmesine dayanarak ortaya çıkan çalışmada eski tilkilerin muhtemelen insan av partilerinden arta kalanlar olacak kadar büyük hayvanların kalıntılarıyla beslendiği belirtildi.

1930’lardan beri, tilkiler büyük şehirlerde yerlerini almaya başladı. Örneğin şimdilerde Londra tek başına yaklaşık 10 bin nüfuslu kırmızı tilkiye ev sahipliği yapmakta.

Eski tilkilerin beslenme stratejilerini gösteren infografik. fotoğraf kredisi: Tübingen Üniversitesi

Bu şehir yırtıcıları ve leşçil hayvanlar özellikle şehir merkezine uzak yerlerde kolayca barınak bulmaları ve halihazırda bulunan açık büfe çöp torbaları sayesinde pek çok yerde ortak bir manzara haline geldi.

Çöpe atılan tavuk tandırların kaçamamaları ve tilkileri gözlerinden ısırmamaları bu hayvanlar için özellikle önemlidir. Ancak şimdi tilkilerin olağan beslenme biçimi olan fareler, tarla fareleri, sıçanlar, ren geyiği ve mamutlar gibi büyük hayvanlara ek olarak on binlerce yıldır insan kalıntılarıyla da beslendikleri ortaya çıktı.

Ancak araştırmacılar için zorlu olansa bunun için kanıtlar bulmaktı. Eğer modern tilkilerin günümüzde neler yediğini görmek istiyorsak onları gözlemleyebilir, yediklerini inceleyebilir ya da dışkılarında kalan besin artıklarını araştırabiliriz.

Bu zamandan önce tilkilerin beslenmeleri küçük hayvanlardan oluşuyordu

Fakat eski hayvanlar için bu süreç biraz daha karışıktır. Fosilleşmiş hayvan dışkısı bulmak ya da diş aşınmalarından çıkarımlar yapmak her ne kadar mümkün olsa da doğrudan belirteçler bulmak için geniş çaplı araştırma yapmak zaman alabilir.

Tübingen Üniversitesi Senckenberg İnsan Evrimi ve Paleoortam Merkezi’ndeki bilim insanları için bunun bulunması ise,42.000 ila 32.000 yıl önce Geç Pleistosen’de bazı tilkilerin anatomik olarak modern insanların yakınında yaşadığı Swabian Jura bölgesindeki birkaç mağaradan kazılan tilki kemikleri şeklinde bulundu.

Çalışma 40 Bin Yıl Önce Tilkilerin İnsan Kalıntılarıyla Hayatta Kaldığını Gösteriyor

Bu zamandan önceleri, kutup tilkileri ve kırmızı tilkilerin beslenmeleri küçük hayvanlardan oluşuyordu. Fakat, daha sonraki kemiklerde geri kazanılan izotoplara bakıldığında modern insanların, Neandertalleri saf dışı bırakıp yeni bir ekolojik niş sağlayarak tilkileri etkileyecek kadar çok sayıda olmasıyla paralel bir değişiklik meydana geldi.

İlginizi çekebilir: Neandertallerin ana besin kaynağı kesinlikle etti

Bu dadaha büyük hayvanlarla ilişkili izotopların oranlarını gösteren tilki kemiklerinde gösterilmiştir. Çalışma yazarı Hervé Bocherens,

“Tilki kemiklerindeki izotopik veriler ele alındığında birkaç hayvanın beslenme yapılarının değiştiğini keşfettik. Bu tilkilerin artık çoğunlukla insanların geride bıraktığı et atıklarıyla veya doğrudan insan eliyle beslendiklerini varsayıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Araştırmacılara göre et, insanların kesip pişirmesi için mağaralara getirdikleri ren geyiği ya da çok büyük oldukları için taşıması zor olan ve bundan dolayı öldükleri yerde kesilen mamutlara aitti.

Ne yazık ki bu durum yalnızca tilkilere fayda sağlamadı. Lone vadisi Vogelherd mağarasında bulunan çene kemikleri, bize üst paleolitik dönem kesiklerinin insanların tilkileri et ve kürk kaynağı olarak kullandığını gösterdi.

Araştırma PlosONE’da paylaşılmıştır.

Kaynak: University of Tübingen

Hatice Kübra Nakir

Türk bilim İnsanı, 3 saniye içinde 100 milyar hücre içinden kanserli hücreyi bulabiliyor.

Fosil Yakıtları ve Nükleer Enerjiyi Geçmişte Bırakacak Batarya

Yeni CO² Pil, Fosil Yakıtları ve Nükleer Enerjiyi Geride Bırakacak