Çocuklar Yüksek Risk Altında! Koronavirüs ile ilişkilendirilen gizemli hastalık

ABD genelinde çok sayıda doktor ve tıp araştırmacıları içeren COVID-19 PICU İşbirlikçi Grup tarafından yürütülen yeni bir çalışmaya göre çocuklar, gençler ve genç yetişkinler COVID-19 ciddi komplikasyonları için düşündüğümüzden daha büyük risk altındadır. Ve altta yatan sağlık koşulları olanlar hepsinden fazla risk altındadır.

Yayınlanan araştırma, Kuzey Amerika’daki ciddi COVID-19 hastası çocukların özelliklerini tanımlayan

ilk araştırmadır: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2766037

Çalışma yazarlarından Dr. Lawrence C. Kleinman, Tayland Medical News’e verdiği demeçte “Covid-19’a karşı gençlerin koruyucu olduğu fikri yanlıştır. Çocukların obezite de dahil olmak üzere diğer kronik durumları olanların hastalanma olasılığı daha yüksek olsa da, kronik hastalığı olmayan çocukların da risk altında olduğunu not etmek önemlidir. Ebeveynlerin virüsü ciddiye almaya devam etmesi gerekir

Klinik çalışma için, Mart ve Nisan aylarında COVID-19 için ABD ve Kanada’da çocuk yoğun bakım ünitelerine (PICU) kabul edilen yenidoğanlardan 21 yaşına kadar 48 çocuk ve genç yetişkin gözlemlendi.

Yüzde 80’inden fazlasında bağışıklık baskılama, obezite, diyabet, nöbetler veya kronik akciğer hastalığı gibi altta yatan kronik durumlar vardı. Bunların yüzde 40’ı gelişimsel gecikmeler veya genetik anomaliler nedeniyle teknolojik desteğe bağlıydı.

Yüzde 20’den fazlasında COVID-19 nedeniyle iki veya daha fazla organ sisteminde arıza yaşadığı gözlendi. Ayrıca, yaklaşık yüzde 40’ının solunum tüpü ve solunum cihazına ihtiyaç duyduğu gözlenmiştir.

Ayrıca takip süresinin sonunda, çocukların yaklaşık yüzde 33’ü COVID-19 nedeniyle hastanede kalmaya devam ederken, üç çocuğa solunum cihazı desteği ve birine yaşam desteği gerektiriyordu. Üç haftalık çalışma döneminde gözlemlenen çocukların ikisi öldü.

Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda çalışmayı yürüten bir pediatrik yoğun bakım uzmanı olan Dr. Hariprem Rajasekhar ‘’Bu çalışma, pediatrik hastalarda COVİD-19’un erken hastalık yükünün temel olarak anlaşılmasını sağladı. Bulgular, ortaya çıkan bu hastalığın Mart ayında zaten yaygın olduğunu ve çocuklar arasında evrensel olarak iyi huylu olmadığını doğrulamaktadır

Kawasaki hastalığı

Çocuklar Yüksek Risk Altında! Koronavirüs ile ilişkilendirilen gizemli hastalık

Kleinman, New York metropol alanındaki doktorların çocuklarda COVID-19 ile ilişkili yeni bir sendrom gibi görünen vakalar gördüğünü belirtti.

Ve şöyle devam etti ‘’Bu çalışma için veri toplama sona erdi ancak bölgemizdeki ve ülke genelindeki meslektaşlarımın gördüğü pediatrik çok sistemik inflamatuar sendromu durumu gibi adlandırılan kalp yetmezliği, Kawasaki hastalığı gibi hastalıkları ve daha ciddi komplikasyonları anlamaya çalışmak için işbirlikleri geliştirmeye devam ediyoruz”

İlgili: Kawasaki Hastalığı Nedir? Belirtileri, Sebebi, Teşhis ve Tedavisi

Sadece son 7 gün içinde, 3 çocuk öldü ve 73 çocuk daha bu yeni ortaya çıkan pediatrik çok sistematik enflamatuar sendromun bir sonucu olarak  New York’ta ciddi şekilde hastalandı.

Amerika’daki tıp uzmanları, ülke genelindeki çocukları ilgilendiren daha fazla vaka bildiriyor. Bazı virologlar, SARS-CoV-2’nin yeni mutasyona uğramış suşlarının çocuklarda bu yeni ölümcül klinik durumdan sorumlu olduğunu söylüyorlar.

Bu süreçte ebeveynler lütfen daha fazla dikkat gösterin, tedbirlerinizi iki katına çıkarın ve herhangi bir belirti göstermeleri durumunda çocuklarınızı hemen hastaneye götürün.

Berk Keskin/ Thailand Medical News

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Alışveriş Yaparken Covid-19 Riskini Azaltma Tavsiyeleri

Kawasaki hastalığı

Kawasaki Hastalığı Nedir? Belirtileri, Sebebi, Teşhis ve Tedavisi