Déjà Vu Nedir? Déjà Vu Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Déjà vu kelimesi Fransızcadır ve tam anlamıyla “Önceden Görülmüş” anlamına gelmektedir. Bu hissiyatı deneyimlemiş olanlar bunu: “Pek de benzer olmaması gereken iki duygunun, durumun, olayın ya da mekanın arasındaki yoğun benzerlik hissiyatı” olarak tanımlar.

Örneğin, İngiltere’yi ilk defa ziyaret ediyorsunuz. Bir Katedrali gezerken bir anda o noktada daha önce bulunmuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Déjà Vu Nedir
Déjà Vu Nedir

Başka bir deyişle, bir grup arkadaşınızla akşam yemeği yiyip aynı anda o anki güncel politikayı konuşurken; kendinizi aynı arkadaşlarla, aynı yemekte, aynı konuda tam olarak aynı olayı daha önce de tecrübe etmiş gibi hissedebilirsiniz.

Bu olgu karmakarışıktır ve neden bu olgunun oluştuğuna dair birçok farklı teori vardır. İsviçreli bilim insanı Arthur Funkhouser birçok “Déjà” tecrübesinin olduğunu söylüyor. Ve olguyu daha iyi anlamak için Déjàlar arasındaki küçük farkların bilim insanları tarafından gün geçtikçe kayıt altına alınmasını öne sürüyor.

Yukarıda verilen örneklerde; Funkhouser ilk olayı “Önceden orda olunmuş”, ikinci olayı ise “Önceden yaşanmış” olarak tanımlar. Nüfusun %70 kadarı bir tür Déjà vu tecrübe ettiğini söylüyor. 15-25 yaş grubunda diğer gruplara nazaran bu olay %70’den çok daha yüksek oranda görülür.

Déjà vu kesin bir şekilde kronik bir sinir rahatsızlığı olan “Temporal Lob Epilepsisi” ile ilişkilendirilmiştir.

Anlatılanlara göre; Déjà vu, TLE’yi hissetmeden hemen önce meydana gelir. Bu tür bir nöbet geçirenler, Déjà vu’yu nöbetteki kasılma anında ya da kasılma aralarında yaşayabilir. Déjà vu bireylerde sağlık durumuyla ilgili olarak ya da olmayarak ortaya çıkabileceği için bu durumun neden ya da nasıl ortaya çıktığına dair bir çok spekülasyonlar var.

Birkaç psikoanalist de Déjà vu’yu basit fantezilere ya da arzu giderme ihtiyacına bağlıyor
Birkaç psikoanalist de Déjà vu’yu basit fantezilere ya da arzu giderme ihtiyacına bağlıyor

Bazı psikiyatristler Déjà vu’yu beynimizin şu anki zamanı geçmiş zaman olarak algılayan yanlış bir eşleştirme olarak yorumlarken , birkaç psikoanalist de Déjà vu’yu basit fantezilere ya da arzu giderme ihtiyacına bağlıyor. Bunlara ek olarak birçok parapsikolog da Déjà vu’nun geçmiş hayatımızdan bir tecrübemizle ilişkili olduğunu öne sürüyor. Tüm bu görüşlere rağmen , açık bir şekilde görülüyor ki yapılması gereken daha çok araştırma var.

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Enzim Nedir? Enzimler Hakkında Detaylı Bilgileri

Kütle Ve Ağırlık Nedir? Kütle Ve Ağırlık Arasındaki Farklar Nelerdir?