Bilime Işık Tut Aramıza Katıl!

Neden Desteğe İhtiyacımız Var?

Beyinsizler, Türkiye’nin en popüler bilim platformlarından birisidir. Misyonumuz Türkiye’de bilim okur yazarlığını arttırmak ve ülkemizin bilim ve teknoloji alanında daha hızlı büyümesini sağlamaktır. Bu yüzden Beyinsizler ekibi dünyada yaşanan tüm bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yoğun bir gayret ile sizlere aktarmaktadır. Platformumuzun büyümesi ve sürdürülebilir kalması için desteklerinize ihtiyacımız var. Bu sayfada yer alan yöntemler ile bilim okuryazarlığının artmasına katkı sağlayabilir ve daha fazlasını başarmamızı mümkün kılabilirsiniz.

Saydamlık (Nasıl Gelir Sağlıyoruz)

1- Site ve App içi Reklamlar
2- Kitle Fonlama(Okur yazar Desteği)

Neden Site Ve App içi Reklam Yeterli Gelmemeye Başladı

Kurulduğumuz yıldan(2017) bu zamana kadar sadece site ve app içi reklamlar ile projemizi finanse etmeye çalıştık. Ancak ülkemizin bulunduğu finansal sorunlar nedeniyle mevcut gelir sistemi ile sürdürmemiz mümkün değildir. Bilim platformumuzun sürüdürülebilir olması için kitle fonlama ile ( siz okur yazarlarımızın desteğini) Ağustos 2022 yılı itibariyle bekliyoruz.

Neden kitle fonlamaya geçtik. Türkiye’de bilimsel içeriklere reklam verenler az olmak ile beraber İngilizce bir reklam, Türkçe bir reklama göre ortalama 18 kat, kimi zaman çok daha fazla gelir getiriyor. Türkiye’deki bir siteye Almanya’dan gelen her bir kullanıcı, Türkiye’deki bir kullanıcıdan 3 ila 8 kat fazla reklam geliri getiriyor. Bu farklar, ekonomik gerekçelerle her geçen gün açılıyor. Türk Lirası’nın dolar karşısında güç kaybı, bizler gibi sayısız bilim yayıncısını doğrudan veya dolaylı olarak etkiliyor.

Neden Sponsorluk Ve Fon Bulamıyoruz?

Dışarıdan fon ve markalardan reklam almaya gelirsek… YouTube üzerinden veya başka platformlardan video veya yazılı yayın yapan viral içeriklerle reklam gelirleri sağlayan kişilerin büyük çoğunluğu (EĞLENCE) alanında içerik ürettiğinin farkındasınızdır.

Bu alanda üretilen içeriklere yoğun talep olduğu için sponsorluk bulmak kolay olmakla beraber reklam veren sayısıda oldukça fazladır. Ancak bilim içerikleri çok tüketilmediği için ülkemizde sponsor bulmak veya reklam geliri sağlamak oldukça zordur.

Bilim Gazeteciliğini Destekleyin

Neden bilim gazeteciğini destekleyerek bilim okuryazarı saysını arttırmalıyız. Bilim okuryazarı olan bir toplum sadece, bilim hakkında her şeyi bilen değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak eden, araştıran ve anlayan bir toplum inşaa eder.

Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor.