içinde

Dubai Çölüne 176 Bin Metrekare Alana Yapay Mars Şehri İnşa Edilecek

Mars’ta Yaşamın Nasıl Olduğunu Anlamak İçin Dubai Çölüne Yapay Mars Şehri İnşa Edilecek

Dubai kızıl gezegene yerleşmeye niyetli gözüküyor. Bunun için çöle Mars koşullarının birebir taklit edileceği modüller inşa edecek.

Mars’a gitmek evreni keşfetmeye meraklı devletlerin ilgisini her daim çekmiştir. Bunlardan birisi de Dubai. Hatta Dubai işi bir adım daha öteye götürüp Mars’ta yaşanabilir bir şehir kurma fikrini bile ortaya attı.

Ama bunun için başta Mars koşullarının yapay olarak sağlanacağı kapsüllerden oluşan bir şehri çölde kurmayı planlıyor. Böylelikle yarın Mars’ı kolonileştirecek insanlık için bir ön hazırlık olmuş olacak.

Mars’ta Yaşamın Nasıl Olduğunu Anlamak İçin Dubai Çölüne Yapay Mars Şehri İnşa Edilecek

Projeyi yürüten şirket Mars Science City, Dubai çölü üzerinde 176 bin metrekare alana bir dizi modüller kurmayı planlıyor.

Her ne kadar proje paydaşlarından işe koyulma konusunda henüz ses seda çıkmasa da proje bitim tarihi olarak 4 sene sonrasına işaret ediliyor.

Elbette Mars’a gitmek her baba yiğidin harcı değil ve bu sorunu halletmek, veya en azından kolaylaştırmak için, bir takım modeller geliştiriliyor. Ancak küçük bir sorunumuz daha var.

Kubbeler Mars yaşamı için koşulların nasıl geliştirileceğini araştıracaklar.

Mars’a inşa edilecek bu şehrin malzemeleri nasıl taşınacak?

Şu an görünen en makul yöntem Mars kumunu kullanarak malzeme üretebilen 3D yazıcılar. Dubai de bu işin çölde yapay koloni kurma kısmını devraldı.

Çölde inşa edilecek polietilen duvarlarla kapalı bu modüllerin içerisinde gelecekte gıda olarak kullanılabilecek yiyeceklerin yetiştirilip test edileceği küçük tarlalar da olacak. Bir diğer taraftan da farklı enerji üretim yöntemleri ve Mars sakinleri için içilebilir su ARGE faaliyetleri sürdürülüyor.

Mars’ta Yaşamın Nasıl Olduğunu Anlamak İçin Dubai Çölüne Yapay Mars Şehri İnşa Edilecek

Ayrıca koloni kurulumu, insanlar orada senelerce kapalı yaşayacağı için o denli konforlu ve rahat olmalı.

Dubai’de inşa edilecek bu üs aynı zamanda bir turistik merkez de olacak. İçerisindeki müze, amfi tiyatro ve çeşitli merkezlerle ziyaretçilerin uzayın fethini iliklerine kadar yaşayabilecekleri bir cazibe merkezi haline gelecek.

Muhammed Boğatekin