Elon Musk: Bir Yıl İçinde İnsan Beynine İmplant Yapabileceğiz

Ünlü iş adamı ve milyarder Elon Musk ile podkastçı Joe Rogan, yapay zekanın geleceği ve insan ve makine zekasının ortak yaşam (simbiyoz) oluşturması üzerine konuşmak için bu sene ikinci kez bir araya geldiler. Genel anlamda beyin dalgalarını uyarma odaklı bir proje olan, aynı zamanda kurucu ortağı da olduğu Neuralink girişimini yakın bir zamanda insanlar üzerinde test etmeye başlayacaklarını kamuoyuna duyurdu.

Halihazırda insanlar üzerinde test etmediklerini ancak bunun bu şekilde çok sürmeyeceğini ifade eden Musk; ‘Sanıyorum bir seneye kalmadan bunu insanlar üzerinde test ediyor olacağız’ diye de ekledi.

İşin kokusu ilk olarak Şubat ayında, Musk, beyin ve bilgisayar arayüzü projesinin ‘harika’ bir yeni versiyonu üzerinde çalıştıklarını duyurduğunda çıktı. Bunu takiben 2019 Haziranında şirket, proje kapsamında deneklerin kafatasları üzerinde lazerle minik delikler açılıp beyinlerinin içerisine esnek elektrot iğnelerinin yerleştirileceği duyuruldu.

Regan’la yaptığı son konuşmasında da Musk, çapı ortalama 25 mm olan bu iğnelerin beyne yerleştirilmesi için kafatasından çok küçük bir miktarın alınması gerektiğini belirtti. Vücudun bunu kabul etmeme ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Musk, bu sürecin düşünülen kadar da tehlikeli olmadığı görüşünde.

Elon Musk: Bir Yıl İçinde İnsan Beynine İmplant Yapabileceğiz

‘İnsanlara kalp ritmi ölçerleri (holter), epilepsi krizleri, derin beyin uyarımı veya yapay kalça kemiği gibi durumlarda takılıyor’ diyen Musk ‘Vücudun neyi kabul edip neyi etmediği günümüzde gayet iyi bilinmekte’ diye de belirtti.

Bir avuç dolusu elektrik devresi

Musk, beyne şok veren sinirsel uyarıcı cihazının çalışma şeklini ‘televizyona vurmaya’ benzetti. Her ne kadar kulağa pek hoş gelmese de burda amaç beynin işleyişini iyileştirmek. Böylelikle Alzheimer hastaları unuttukları anılarını hatırlayabilecekler.

‘Bir avuç dolusu elektrik devresi gibi düşünebilirsiniz bunu, ama bu devrelerin hepsi bozuk’ diye açıklayan Musk, bu teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğunu kaydetti.

Hala yapacak çok şeylerinin olduğunu söyledi Musk. Bir sene içerisinde test aşamasına geldiklerinin altını çizen Musk yakın zamanda bunu bir insan üzerinde deneyip beyninin hasar görmüş kısımlarını iyileştirebileceklerini ifade etti.

Elon Musk: Bir Yıl İçinde İnsan Beynine İmplant Yapabileceğiz

En son Rogan’ın uzak gelecekte makinelerle tek vücut olabilme gibi bir ihtimalin olup olmadığını sorması üzerine ‘Bunun için baya bir çalışmamız gerekiyor’ cevabını verdi Musk.

‘En iyi ihtimali düşündüğümüzde bile hala yapay zekanın gerisindeyiz. Boşa kürek çekmenin bir anlamı yok. Bükemediğin bileği öpeceksin.

Aslında bir anlamda hepimiz zaten yarı insan yarı robotuz. Nereye gitsek telefonumuzu laptopumuzu da yanımızda götürüyoruz. Telefonunuzu bir kaybetseniz sanki kolunuz kanadınız kırılmış gibi hissedersiniz’.

Muhammed BOĞATEKİN

Basınç Kuvveti Nedir, Nasıl Ölçülür?

Mars’ta Astronotların İhtiyaç Duyacağı Yiyecek ve Su Nasıl Sağlanır ?