Eski Bir Harvard Profesörü: Yakın Zamanda Çıkan Bir Aşıya Güvenmem

ABD’li bilim insanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetlerin salgını engellemek için uygulanan kısıtlamaların hafifletilip hafifletilmeyeceğine karar verirken yakın zamanda COVID-19’a karşı başarılı bir aşıya güvenmemesi gerektiğini söyledi.

Kanser, HIV / AIDS ve insan genom projelerinin çığır açan bir araştırmacı olan William Haseltine, en iyi yaklaşımın, enfeksiyonların dikkatli bir şekilde izlenmesi ve yayılmaya başladığında sıkı izolasyon önlemleri ile hastalığı yönetmek olduğunu söyledi.

COVID-19 aşısı geliştirme çabaları devam ederken “Ben buna güvenmem ” dedi.

Bilgisayarınız Stanford araştırmacılarının koronavirüs ile savaşmasına yardımcı olabilir. Nasıl mı?

Daha önce diğer koronavirüs türleri için geliştirilen aşılar, virüsün tipik olarak vücuda girdiği burundaki mukoza zarlarını koruyamamıştı, dedi.

Virüs, etkili bir tedavi veya aşı olmadan bile bulaşma yollarını tespit edilerek, maruz kalmış insanları bulup onları izole ederek kontrol edilebilir, dedi. İnsanları maske takmaya, ellerini yıkamaya, yüzeyleri temizlemeye ve mesafeyi korumaya çağırdı.

Çin ve diğer bazı Asya ülkelerinin bu stratejiyi başarılı bir şekilde kullandığını, ABD ve diğer ülkelerinde virüse maruz kalan herkesi “zorla izole etmek” için yeterli şey yapmadığını söyledi. ABD, Rusya ve Brezilya en kötüyü yaparken, Çin, Güney Kore ve Tayvan enfeksiyonları azaltmak için en iyisini yaptı, dedi.

-Dr. William Haseltine-

Deneysel COVID-19 aşılarının hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, enfeksiyonlar kalmasına rağmen akciğer gibi organlardaki viral yükü azalttığını söyledi. Tedavi için, hastalara COVID-19’dan iyileşen kişiler tarafından bağışlanan antikor bakımından zengin plazma veriliyor ve ilaç üreticileri bu serumun rafine ve konsantre versiyonlarını üretmeye çalışıyorlar.

Hiperimmünglobulin olarak bilinen bu ürünler” ilk gerçek tedavilerin nerede olacağını söyledi ” dedi. Ve virüsün insan hücrelerine girme yeteneğini nötralize eden monoklonal antikorlar* üzerine yapılan araştırmalarla da başarıyı öngördüğünü belirtti.

Monoklonal antikorlar: Sadece bir epitopa karşı reaksiyon gösteren antikorlardır ve sadece bir adet B-Lenfosite dayanan hücre klonundan elde edilirler.

Berk Keskin / Fox, Reuters, The Guardian

Sanal Embriyoda Benzeri Görülmemiş Tek Hücreli Çalışmalar

Orijinal Thomas Edison "ampul" patent arşivi 75.000 dolara satılıyor

Orijinal Thomas Edison “ampul” patent arşivi satış fiyatı 75.000 Dolar