Evrenin Bir Başka Gizemi: Antimadde Nedir?

Antimadde nedir?

Antimadde: İngiliz fizikçi Paul Dirac, 1928’de göreli hızlarda hareket eden bir elektronun davranışını açıklayabilmek adına özel görelilik ve kuantum teorisini birleştiren bir denklem yazdı. 1933 yılında ona Nobel kazandırmış olan bu denklem bir problemi işaret etti. Karesi bilinen bir bilinmeyeni bulmaya kalkıştığımızda, bulacağımız iki farklı cevap var. Sayının negatifi de pozitifi de cevabımız olabilir.

Örneğin x2 = 4 denklemini çözdüğünüzde x = 2 ve x = -2 şeklinde iki kök elde edersiniz. Bu yüzden Dirac’ın eşitliği biri pozitif, diğeri negatif yüklü iki elektron için iki farklı çözüme sahipti. Bu duruma klasik fizik ve sağduyu açısından bakıldığında, bir parçacığının enerjisinin her zaman pozitif bir değer olması gerekiyordu.

Dirac denklemi yorumladığında, bunun her parçacık için zıt enerjiye sahip bire bir eşleşen bir anti parçacık olması gerektiğini öne sürdü. Örneğin bir elektrona karşılık her bakımdan özdeş fakat pozitif elektrik yüküne sahip bir “anti-elektron” ya da “pozitron” var olmalıydı. Bu iddia, akıllarda tamamiyle anti-parçacıklardan oluşan galaksiler ya da evrenler var olabileceği şüphesini uyandırdı.

Hala kafaları kurcalayan bir durum daha var ki, madde ile anti- madde temasa geçtiğinde enerji açığa çıkararak gözden kayboluyor, yok oluyorlar. Büyük patlama (Big Bang) eşit miktarda madde ve antimadde üretmiş olmalı. Peki evrende neden anti- maddeden çok madde var ?

CERN’deki fizikçiler üzerinde çalışmak üzere anti-madde elde ediyorlar. Araştırmacılar şimdilik Antiproton Yavaşlatıcı sayesinde anti-protonların hareketlerini ve özelliklerini daha detaylı inceleyerek veri topluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çalışmalar Çin’de Ortaya Çıkan Koronavirüsün Yayılımının Nasıl Engelleneceğini Ortaya Koyuyor

ABD 75 Yıldır Bilimde Sınır Tanımıyordu. Şimdi Sona Eriyor