Forbes 2023 Milyarderler Listesi Açıklandı. Türkiye’den 26 İsim Var

2023 Milyarderler Listesi açıklandı ve dünyanın en zengin ismi ilk kez bir Fransız oldu. Türkiye’den bu listede 26 kişi var. İşte Türkiye’nin ve Dünyanın zenginleri:

Forbes dergisi tarafından yayımlanan listede, LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, 211 milyar dolarlık net servetiyle zirveye yerleşti.

Türkiye'nin en zengin iş insanı İbrahim Erdemoğlu
SASA Polyester’in sahibi aynı zamanda Türkiye’nin en zengin iş insanı İbrahim Erdemoğlu

Arnault, Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ı geride bıraktı. Musk, servetinin bir kısmını kaybederek 180 milyar dolarlık net servetiyle listede ikinci sırada yer aldı. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, yazılım şirketi Oracle’ın Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison ve ABD’li yatırımcı Warren Buffett, sırasıyla 114 milyar dolar, 107 milyar dolar ve 106 milyar dolarlık servetleriyle listede yer aldı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 104 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı oldu.

Listede yer alan milyarder sayısı 2,640’a düştü ve toplam servetleri 12 trilyon 200 milyar dolar olarak hesaplandı.

Forbes’a göre, listenin yarısındaki milyarderler geçen yıla göre daha yoksul durumda. 26 Türk milyarderin yer aldığı listede, SASA Polyester’in sahibi İbrahim Erdemoğlu en zengin Türk milyarder olarak yer aldı.

Elon Musk, geçtiğimiz yılın en zengin kişisi olarak yer almıştı, ancak Forbes 2023 Milyarderler Listesi’nde bir Fransız iş insanı olan Bernard Arnault tarafından tahtı devralındı. LVMH’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault, 211 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi olarak listede yer aldı.

Arnault’un servetinin toplam değeri 2022’de 158 milyar dolar iken, bu yıl 211 milyar dolar olarak açıklandı. Arnault böylece, Elon Musk’ı geride bırakarak ilk sıraya yükseldi. Elon Musk, geçtiğimiz yılın en zengin kişisi olarak yer almasına rağmen, bu yıl 180 milyar dolarlık net servetiyle listenin ikinci sırasına düştü.

Dünyanın zenginleri
Bernard Arnault, 211 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin insanı oldu.

Jeff Bezos, 114 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sırada yer alırken, Oracle’ın Yönetim Kurulu Başkanı Larry Ellison ve ABD’li yatırımcı Warren Buffett da 106 milyar dolardan fazla servetiyle listenin en üst sıralarında yer aldılar.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise 104 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin altıncı insanı olarak listede yer aldı.

Forbes 2023 Milyarderler Listesi’nde, dünya genelinde 2 bin 640 milyarder bulunuyor. Bu sayı, geçen yıla göre bir azalmaya işaret ediyor. Listenin yarısı ise, geçtiğimiz yıla göre daha az varlıklı durumda.

Milyarderlerin büyük çoğunluğu, yine ABD’den çıktı. Listenin 2 bin 260 kişilik kısmının 735’i ABD’li milyarderlerden oluşuyor. Çin 562 milyarderle ikinci sırada yer alırken, Hindistan da 169 milyarderle üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye milyarderleri kimler?

İşte, 2023 Forbes En Zenginler Listesi’ne giren 15 Türk milyarder:

2023 Forbes En Zenginler Listesi'ne giren 15 Türk
Forbes En Zenginler Listesi’ne giren 15 Türk milyarder:

Türkiye’den ise 26 milyarder listede yer alıyor. İbrahim Erdemoğlu, SASA Polyester’in sahibi olarak Türkiye’nin en zengin milyarderi olarak dikkat çekiyor. Ancak, Türk milyarderlerinin yalnızca yarısı, geçen seneye göre daha zengin durumda bulunuyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim Adamları, Dünyanın En Hafif Boyasını Üretti

    Bilim Adamları, Dünyanın En Hafif Boyasını Üretti

    Uykuda Konuşma

    Uykuda Konuşma Nedeni Hakkında Bilim Ne Diyor?