Fosil Yakıt Kullanmadan Çalışan Jet Motoru

.Bilim insanları, geliştirdikleri yeni bir jet motoruyla karbon-nötr hava yolculuğunun önünü açabilir. Geliştirilen prototip, herhangi bir fosil yakıta gerek duymadan kendi kendine itme gücü uygulayabiliyor. Bu da, karbon salınımının önüne geçerek bizlere temiz bir hava sunuyor.

AIP Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, cihaz havayı sıkıştırıyor ve mikrodalgalarla iyonize ediyor. Böylece itici plazma üretiyor. Geliştirilen jet motoru, uçakların gelecekte sadece elektriği ve etrafındaki havayı yakıt olarak kullanabileceği anlamına geliyor.

Prototip, geleneksel bir motorla benzer bir güç göstererek çapı 24 milimetre olan 1 kilogramlık bir çelik bilyeyi havaya fırlatabildi. Bu da, geleneksel bir jet motoru ile aynı işi yapabildiğini gösteriyor.

Farklı güçlerdeki parlak plazma jetinin prototip görüntüleri ve şeması. (Jau Tang ve Jun Li)

Wuhan Üniversitesi’nden Başaraştırmacı Jau Tang, yaptığı basın açıklamasında, sonuçların mikrodalga hava plazmasına dayanan böyle bir jet motorunun geleneksel fosil yakıt kullanan jet motorlarına potansiyel olarak uygun bir alternatif olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Yapılan hava yolculukları,  iklim değişikliğinin küçük fakat önemli bir kısmı.

New York Times, ticari havayolu taşımacılığının geçtiğimiz yılın eylül ayında dünyadaki tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 2,5’inden sorumlu olduğunu bildirdi. Üstelik bu orana askeri jetlerin etkisi dahil bile değil.”

Fosil Yakıt Kullanmadan Çalışan Jet Motoru

Jau Tang yapılan çalışmalardaki en büyük motivasyonu

İnsanların fosil yakıtlı içten yanmalı motorları otomobil ve uçak gibi makinelere güç vermek için kullanması nedeniyle ortaya çıkan küresel ısınma problemlerinin çözülmesine yardımcı olmak olduğunu belirtiyor. Ayrıca tasarımlarında fosil yakıta ihtiyaç olmadığını, bu nedenle de sera etkilerine ve küresel ısınmaya neden olacak karbon emisyonunun ortadan kalktığına da işaret ediyor.

“Tasarımımızda fosil yakıta ihtiyaç kalmıyor. Böylece sera etkilerine ve küresel ısınmaya neden olacak karbon emisyonuna yol açmıyoruz.”

Gamze Korkmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

beyne sıtma koymak

Şimdiye kadar keşfedilmiş en şok edici tıbbi “tedavilerden” biri.

Evde Uygulanabilen Genetik Test: Soyunuz ve Hastalıklara Yatkınlığınız Hakkında Neden İyi Bir Rehber Değil?