Galaksimizin Kalbinden Gelen Titrek Bir Sinyal Algılandı

Bilim insanları Samanyolu galaksisinin merkezinden gelen tuhaf bir sinyalle karşılaştılar. Daha önceden fark edilmeyen bu sinyalin galaksinin kalbinde bulunan süper kütleli kara delikten geldiği düşünülüyor. Keio Üniversitesi araştırma ekibi gelen sinyale sebep olan olayın kara deliğin etrafındaki büyüyerek genişleyen diskin alev alıp, son derece hızlı dönen radyo dalga noktaları yayması olduğunu düşünüyor.

Geçen ay Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan araştırmaya göre bu olay, galaksimizde meydana gelen ve hayal edilemeyecek derecede karmaşık olaylara az da olsa bir bakış açısı getiriyor.

SİNYALLER ÖNCEDEN DE BİLİNİYORDU

Titreyen bu sinyaller aslında yeni bir olay değil. Bilim insanları daha önceden de büyük çapta ve yavaş biçimdeki alevlenmelere şahit olmuştu. Ancak Atacama Large Millimeter/submillimeter sayesinde, şimdi bilim insanları bir dakikadaki bu yayılımların daha fazlasını tespit edebiliyorlar.

Başyazar Yuhei Iwata “Bu kez, ALMA kullanarak, Sagittarius A’nın radyo dalga yoğunluğu varyasyonunun yüksek kaliteli verilerini 10 gün boyunca, günde 70 dakika elde ettik.” ifadesinde bulundu. Keio Üniversitesi’nden Profesör Tomoharu Oka katıldığı bir basın açıklamasında, “Bu
emisyon, süper kütleli kara deliğin yakınında meydana gelen bazı bilinmedik olaylarla ilişkili olabilir.” açıklamasını yaptı.

Profesör Tomoharu ‘’Titreşmeden kaynaklı dalgalanmalar büyük ihtimalle kara deliğin yüzeyi etrafındaki baş döndürücü gaz kütlesinin dönüşünden kaynaklanır ve bu tarz olayları doğrudan gözlemleyebilme olasılığının neden bu kadar düşük olduğunu anlamamızda yardımcı olabilir.’’

“Genel olarak açıklamak gerekirse, hareket ne kadar hızlı olursa nesnenin fotoğrafını çekmek o kadar zor olur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hande ÇADIRCI / Science Alert

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Parkinson’un Keşfi, “Bağırsakta İkinci Beyin” Olduğunu Gözler Önüne Serdi.

17 Yıl Aradan Sonra Ağustos Böcekleri Amerika’da Görülmeye Başlanacak