General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor

General Motors, gerçekten bu dünyanın dışında olan kiralık arabalar yapmak istiyor.

General Motors ve Lockheed Martin şirketi, geçen yıl astronotları ve ekipmanlarını Ay’a taşıyacak yeni bir Ay gezici aracı üzerinde çalışmak üzere ekip kurduklarını açıklamıştı. Şimdi, iki şirket Ay için kiralık araba yapacaklarını söyledi.

(Lockheed Martin alanında lider, çok uluslu, 1995 yılında Lockheed Corporation ve Martin Marietta iştiraki olarak kurulmuş ileri teknoloji ve havacılık şirketidir.)

General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor
Ay Hareketlilik Araçları güneş enerjisi kullanılarak şarj edilecek. Fotoğraf Kredisi: Lockheedmartin

Fox Business sitesinin bildirdiğine göre, iki firma Ay’da çalışmak için bir dizi araç geliştirebilir ve bunlar yalnızca Amerikan uzay ajansı NASA’ya değil, SpaceX ve Blue Origin gibi ticari uzay şirketlerine de sunulabilir.

İşbirliği, araçların şu anda 2025 için planlanan 21. yüzyılın ilk insanlı Ay görevlerinden önce hazır olmasını hedefliyor.

Araçlar, otonom sürüş kabiliyeti ve ay yüzeyinde insan veya teçhizat taşımayı kaldırabilecek platformlarla dolatılarak tasarlanıyor.

Proje, NASA’nın Artemis programından bağımsız olarak ilerliyor ve onu desteklemek için herhangi bir hükümet sözleşmesi olmadan devam edecek.

General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor
İşbirliği, araçların şu anda 2025 için planlanan bu yüzyılın ilk insanlı Ay görevlerinden önce hazır olmasını hedefliyor.

GM, piyasaya çıkış süresini iki yıla indiren GMC Hummer EV’nin geliştirilmesinde kullandığı “döngüdeki sürücü” simülatörünün aynısını kullanıyor.

GM gelişmiş araç dinamiği baş mühendisi Jeff Vogt, “Dünya’da bir arazi dışı ortamda iyi bir araç yapmak için yapacağınız şeyler, Ay’da yapacaklarınızla aynı” dedi. .

Bir GM sözcüsü FOX Business’a verdiği demeçte, fikirlerin araçların görevden önce Ay’a gönderileceği ve daha sonra ABD’den veya diğer ülkelerden Ay’ı ziyaret eden herhangi bir hükümet öncülüğündeki keşif gezilerine kiralanması için hazır hale getirileceği olduğunu söyledi.

General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor
GM araçları, otonom sürüş kabiliyeti ve ay yüzeyinin etrafında insan veya teçhizat taşımayı kaldırabilecek platformlarla donatılarak tasarlanıyor.

Lunar Mobilite Araçları, güneş enerjisi kullanılarak yeniden şarj edilecek ve onlara yaklaşık 10 yıllık bir kullanım ömrü verecek şekilde kolay bakım yapılabilecek şekilde tasarlanıyor.

Ayrıca koltuklar arasında yeterli boşluk bırakılmasının bile insanın Ay’da hayatta kalması için hayati önem taşıdığı belirtildi.

General Motors, iki uzay giysilerinin birbirine çok yakın sürtünmesi durumunda yırtılabileceğini ve bunun da hayati tehlike yaratabilecek hasara yol açabileceğini söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uzaya gönderilen bazı araçların özellikleri

Voyager: NASA’nın yıldızlararası uzay araçlarına ne olacak?

Neden James Webb Uzay Teleskobu İçin Heyecan Duymalıyız?

İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri

Fotoğraflarla SpaceX Roketleri ‘nin Gelişimi ve Detayları

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Google Mühendisi Yapay Zekanın Canlandığını Açıkladı!

    Google Mühendisi Yapay Zekanın Canlandığını Açıkladı!

    Saçkıran Tedavisi İçin FDA İlk İlacı Onayladı

    Saçkıran Tedavisi İçin FDA İlk İlacı Onayladı