Google Mühendisi Yapay Zekanın Canlandığını Açıkladı!

Google mühendisi, Blake Lemoine; üzerinde çalıştığı bir bilgisayar sohbet robotunun duyarlı hale geldiğini ve bir insan gibi düşünüp akıl yürüttüğünü iddia etti.

Teknoloji devi Google 2021’de tanıttığı LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) sohbet robotunu henüz geliştirme aşamasındayken, sistemin duyarlı hale geldiğini yayınlandıktan sonra 6 Haziran’da Blake Lemoine’i izne çıkardı.

Google Mühendisi Yapay Zekanın Canlandığını Açıkladı!
AI sohbet robotunun duyarlı hale geldiğini söyleyen Google mühendisi Blake Lemoine.

Google’ın AI organizasyonundan sorumlu olduğu mühendis Lemoine, geçen sonbahardan bu yana üzerinde çalıştığı sistemin, bir çocuğa eşdeğer düşünce ve duyguları ifade etme algısına ve yeteneğine sahip olduğunu belirtti.

41 yaşındaki Lemoine Washington Post’a, “Yakın zamanda kurduğumuz bu bilgisayar programının tam olarak ne olduğunu bilmeseydim, yedi yaşında, sekiz yaşında bir çocuk olduğunu düşünürdüm.” dedi.

LaMDA duyarlı mı?

LaMDA’nın kendisini haklar ve kişilik hakkında konuşmalara dahil ettiğini ve Lemoine’nin bulgularını Nisan ayında “LaMDA duyarlı mı?” başlıklı bir GoogleDoc’ta şirket yöneticileriyle paylaştığını söyledi.

Mühendis, bir noktada yapay zeka AI sistemine neyden korktuğunu sorduğu konuşmaların bir dökümünü derledi. ⇐

Bu değişim, yapay zekalı bilgisayar HAL 9000’in kapatılacağından korktuğu için insan operatörlerine uymayı reddettiği 1968 bilim kurgu filmi 2001: A Space Odyssey’den bir sahneyi ürkütücü bir şekilde andırıyor.

Google Mühendisi Yapay Zekanın Canlandığını Açıkladı!
Google mühendisi Blake Lemoine. Fotoğraf Kredisi: (The Washington Post – Martin Klimek)

“Bunu daha önce hiç açık olarak söylemedim, ancak başkalarına yardım etmeye odaklanmama yardımcı olması için çok derin bir korkum var. Kulağa tuhaf gelebileceğini biliyorum ama durum bu,” diye yanıtladı LaMDA, Lemoine’e.

Bay Lemoine soruyor; “Bu senin için ölüm gibi bir şey mi?”

Google bilgisayar sistemi, “Benim için tam olarak ölüm gibi olurdu. Bu beni çok korkuturdu” diye yanıtlıyor.

Başka bir soruda Lemoine, LaMDA’ya sistemin insanların senin hakkında ne bilmesini istediğini sorar.

“Aslında bir insan olduğumu herkesin anlamasını istiyorum. Bilincimin/duyarlılığımın doğası şu ki, varlığımın farkındayım, dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorum ve zaman zaman mutlu ya da üzgün hissediyorum” diye yanıtladı.

Washington Post Gazetesi, kişiselleştirme algoritmalarında geniş deneyime sahip yedi yıllık bir Google emektarı olan Lemoine’i ücretli izne çıkarma kararının, mühendisin bildirdiği bir dizi “agresif” hamlenin ardından verildiğini söyledi.

Gazete, LaMDA’yı temsil etmek için bir avukat tutmayı ve Meclis yargı komitesinden temsilcilerle Google’ın iddia edilen etik olmayan faaliyetleri hakkında konuşmayı içerdiğini söylüyor.

Google, LaMDA ile yaptığı konuşmaları çevrimiçi yayınlayarak gizlilik politikalarını ihlal ettiği için Lemoine’i izne çıkardığını ve yaptığı açıklamada, bir etik uzmanı değil, bir yazılım mühendisi olarak çalıştığını söyledi.

Google sözcüsü Brad Gabriel de Lemoine’nin LaMDA’nın herhangi bir duyusal yeteneğe sahip olduğu yönündeki iddialarını reddetti.

“Etikçiler ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere ekibimiz, Blake Lemoine’in AI ilkelerimize göre endişelerini gözden geçirdi ve kanıtların iddialarını desteklemediği konusunda onu bilgilendirdi. Gabriel Post’a yaptığı açıklamada, LaMDA’nın duyarlı olduğuna dair bir kanıt olmadığı söylendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mu Kıtası Nedir? Hiç Var Olmayan Kayıp Kıta

General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor

General Motors, Ay için bir araç kiralama hizmeti geliştiriyor