Güneş Sisteminde Yeni Bir Ulaşım Ağı Keşfedildi.

Araştırmacılar, Güneş Sistemi boyunca daha önce mümkün olandan çok daha hızlı seyahat edilebilecek yeni bir otoyol / ulaşım ağı keşfettiler.

Bu rotalar, Jüpiter ‘in yakınındaki kuyruklu yıldızları ve asteroitleri on yıldan daha kısa bir sürede Neptün’e ve bir yüzyıldan daha kısa bir sürede 100 astronomik birime götürebilir.

Gezegen sistemimizin uzak noktalarına nispeten hızlı bir şekilde uzay aracı göndermek ve gezegenimizle çarpışabilecek Dünya’ya yakın nesneleri izlemek ve anlamak için kullanılabilirler.

Güneş Sisteminde Yeni Bir Ulaşım Ağı Keşfedildi.
Bu video, Güneş Sistemindeki uzay manifoldlarının küresel kemer benzeri yapısını gösterir. Harita, 3 AU’daki ana asteroit kuşağının dış kenarı ile 20 AU’daki Uranüs’ün yarı ana ekseninin hemen ötesindeki bölgeyi göstermektedir. Kararlı manifoldlarda bulunan yörüngeler daha açık renkte görünür. Kredi: California San Diego Üniversitesi

Science Advances’ın 25 Kasım sayısında yayınlanan makalesinde araştırmacılar, bu rotaların dinamik yapısını gözlemlediler ve asteroid kuşağından Uranüs ‘e ve ötesine uzanan uzay manifoldları olarak bilinen şeyin içinde bir dizi bağlantılı kemer oluşturdular.

Bu yeni keşfedilen “göksel otoban” veya “göksel otoyol”, genellikle Güneş Sistemi dinamiklerini karakterize eden yüz binlerce veya milyonlarca yılın aksine, birkaç on yıl boyunca hareket eder. (Manifold kelime anlamı; geniş ve / veya daha büyük bir boru veya kanal.)

En göze çarpan kemer yapıları Jüpiter ve uyguladığı güçlü yerçekimi kuvvetleri ile bağlantılıdır.

Güneş Sisteminde Yeni Bir Ulaşım Ağı Keşfedildi.
Güneş Sisteminde Çok Daha Hızlı Yolculuk Yapmak İçin Yeni Göksel Otoyol Keşfedildi

Jüpiter ailesine ait kuyruklu yıldızların (20 yıllık yörünge periyotlarına sahip kuyrukluyıldızlar) ; popülasyonunun yanı sıra, Centaurlar olarak bilinen küçük boyutlu güneş sistemi gövdeleri; benzeri görülmemiş zaman ölçeklerinde bu tür manifoldlar tarafından kontrol edilmektedir.

Bu bedenlerden bazıları Jüpiter ile çarpışacak veya Güneş Sisteminden fırlatılacaktır.

Yapılar, Güneş Sistemimizdeki milyonlarca yörünge hakkında sayısal veriler toplanarak ve bu yörüngelerin halihazırda bilinen uzay borularına nasıl uyduğu hesaplanarak çözüldü.

Hem uzay araçları tarafından nasıl kullanılacakları hem de Dünya-Ay sistemindeki artan insan yapımı araçların sayısı ve asteroit-göktaşı çarpışmalarını kontrol edebilmek için bu tür manifoldların dünyanın yakınında nasıl davrandığını belirlemek üzere sonuçlar üzerinde daha fazla çalışılmalıdır.

Kaynak ve ileri okuma:

Reference: “The arches of chaos in the Solar System” by Nataša Todorović, Di Wu and Aaron J. Rosengren, 25 November 2020, Science Advances.
DOI: 10.1126/sciadv.abd1313

Bunlar da ilginizi çekebilir

Muhafazakar Ve Liberal Beyin Farklılık Gösterir Mi?

“Yapamazsın” Tabularını Yıkalım Hayallerimizin Peşinden Koşalım!