Gürcistan kanalizasyonlarında küresel tehdit olabilecek bir gen bulundu

Gürcistan’daki kanalizasyon sularında bakterilerin dünyanın en önemli antibiyotiklerinden biri olan kolistine karşı dirençli olmasına neden olan bir gen tespit edildi. MCR-9 geninin varlığı, halk sağlığı için büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü antimikrobiyal dirence neden olur, Dünya Sağlık Örgütü’nün “insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük 10 küresel halk sağlığı tehdidinden biri” olarak ilan ettiği bir sorun.

Georgia Üniversitesi Gıda Güvenliği Merkezi’nden (CFS) araştırmacılar, doğal olarak mevcut bakterilerde MCR genini test etmek için Georgia’daki kentsel bir ortamdan kanalizasyon suyu örnekleri topladılar.

Yardımcı doçent Issmat Kassem liderliğindeki araştırmacı ekip, MCR’yi ne kadar hızlı tespit ettiklerine çok şaşırdı, ve aldıkları ilk örnekte genin kanıtını buldular.

Kassem, bu genin ABD’de yerleşmeye başladığını söyledi.

Genin bulunduğu bakteri, Morganella morganii (Gram-negatif bakteri türü), Kassem için daha fazla endişe yarattı. Bu, araştırmacılar tarafından sıklıkla test edilmeyen bir bakteri olduğu için sorunlu olan M. morganii’de MCR’nin ilk kez bulunmasına işaret ediyordu. Bu, sorunun başlangıçta düşünülenden çok daha yaygın olabileceği anlamına geliyor.

Tarımda, ithalatta, seyahatte MCR’nin yayılması

Daha önce tarımın MCR’nin yayılmasında itici bir faktör olduğuna inanılıyordu. Çin ve Hindistan gibi ülkeler kolistin antibiyotiğini hayvancılıkta kullanıyor. Colistin, diğer antibiyotiklerin yapamayacağı enf∈ksiyonları öIdürebildiği için “son çare” antibiyotik olarak kabul edilir. Sık kullanımı, bazı bakterilerin buna dirençli hale geldiği anlamına gelir.

Bu, insanlar veya hayvanlar bir kolistine dirençli bakteri türü ile bulaşırsa, enf∈ksiyonlarını tedavi edebilecek hiçbir ilacın potansiyel olarak işe yaramayacağı anlamına gelir. Bu durumda, aşırı istilacı sağlık sorunları ve olası öIümle karşı karşıya olabilirler.

Colistin, ABD’de gıda hayvanlarında kullanım için yasaklanmıştır ve daha önce bu önlemin ülkede kolistine karşı antimikrobiyal direncin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olacağı düşünülmüştür.

Gürcistan kanalizasyonlarında küresel tehdit olabilecek bir gen bulundu
Gürcistan kanalizasyonlarında küresel tehdit olabilecek bir gen bulundu

Bununla birlikte, MCR, küresel seyahat ve diğer ülkelerden gıda ithalatı yoluyla yayılabilir. CFS çalışmasının sonuçları, ABD’nin tehdide dünyadaki diğer uluslardan daha az duyarlı olmadığını kanıtlıyor.

Bu küresel sorunu daha da karmaşık hale getiren şey, genin yayılma şeklidir. Hücreden bağımsız olarak kendi kendilerine çoğalabilen hücrelerin içinde bulunan DNA iplikçikleri olan plazmid yoluyla iletir. (Plazmid, kendi kendini eşleyebilen, kromozomdan ayrı bir DNA p∂rçasıdır.)

Bir bakteri türünde bulunan antimikrobiyal dirençli bir plazmid, diğer bakteri türlerine bulaşabilir. Bu durum, insanlarda yaygın olarak salgınlara neden olan E. coli ve Salmonella gibi bakterilerin potansiyel olarak MCR taşıyabileceği ve potansiyel olarak öIümcül enf∈ksiyonlara dönüşebileceği anlamına gelir.

MCR-9 geni hakkında ne kadar endişelenmeliyiz?

Kassem, antimikrobiyal direncin küresel tehdidinin, Gürcistan’da MCR’nin varlığının, genellikle gözden kaçan bir bakterinin içinde bulunduğunu ve ABD tarımında kolistinin yasak olmasına ve kullanılmamasına rağmen bulaştığının ciddi bir sorun olduğunu söyledi. Bu, araştırma, sağlık ve hükümet dahil olmak üzere birçok endüstrinin bir çözüme doğru birlikte çalışması için acil eylemde planı yapmalarını gerektirir.

Kassem, “Şu anda bununla mücadele etmezsek, bildiğimiz şekliyle insan ve hayvan tıbbını tehlikeye atıyoruz ve bunun sağlık ve ekonomi üzerinde büyük etkileri olabilir.” Dedi.

Bu aciliyet sebebiyle, araştırmalardan elde edilen bulgular şu anda Journal of Global Antimicrobial Resistance dergisinde kısa formatlı el yazması olarak basıldı. Bir CFS hibesi ile finanse edildi ve katılan diğer araştırmacılar Jouman Hassan, David Mann, Shaoting Li ve Xiangyu Deng idi.

Kaynak ve ileri okuma: More information: Jouman Hassan et al, First report of the mobile colistin resistance gene mcr-9.1 in Morganella morganii isolated from sewage in Georgia, USA, Journal of Global Antimicrobial Resistance (2021). DOI: 10.1016/j.jgar.2021.11.013

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NFT Nedir? Nft Hakkında Bilinmeyenler

    Filipinler'de iki yeni tatlı su kaya balığı türü keşfedildi

    Filipinler’de iki yeni tatlı su kaya balığı tūrū keşfedildi!