Hobi Edinmenin Akıl Sağlığına Faydaları

Bazıları için evde daha çok zaman geçirmek, ellerini daha çok kullanmak demektir. O durmak bilmeyen parmakların enerjisini telefona dokunarak harcamak yerine bu kişiler; iğne ipliğe, toprağa ve doğal kumaş boyalarına yöneldiler. Kuzey Arizona Üniversitesi’nde psikolog olan Ann Futterman Collier:  “Bence bu harika bir haber, aynı zamanda çok iyi de bir fikir.”.

Sosyal mesafe uygulaması devam ederken yeni bir hobi denemek istiyorsanız, bu tip aktivitelerden yeni bir kazaktan ve taze bir fesleğenden çok daha fazlasını kazanacaksınız.

Bunlar Tarihi Geçmiş Hobiler Değil

Hobi Edinmenin Akıl Sağlığına Faydaları

Belki eski nesiller de bugün “hobi” diye nitelendirdiğimiz uğraşları yapıyordu ama sebebi, kıyafet ya da mobilya gibi eşyaları kendileri yaptıklarında hazır almaktan daha ucuza gelmesiydi. Bunun yanı sıra Collier, bu uğraşın çok zaman aldığı için artık geçerli olmadığını söylüyor.

Collier insanların bu projelere artık psikolojik faydaları için bütçe ve zaman ayırmaya başladığını gözlemledi. Yaratıcı aktiviteler insanlara “farkındalık” sağlamada yardımcı oluyor. Yıllardır birçok psikolojik araştırmada bu ses getiren sağlık terimine değiniliyor.

Collier: “Farkındalık, anın tamamıyla farkında olmak ve o an için herhangi bir yargıda bulunmamaktır.”

Bu psikolojik durum, anksiyete ve aşırı düşünme durumunun azalmasıyla ve genel olarak duyguları daha iyi kontrol etmeyle bağlantılı. Fiziksel dikkat ve belki biraz da tekrar gerektiren işler, insanların ellerindekine odaklanmasını gerektirdiği için insanlara bu psikolojik duruma geçmeleri için yardım ediyor.

Bu tip hobilerle uğraşan insanlar, ellerindeki işi bitirdiğinde genelde yenilenmiş hissediyor. Collier bu durumu tekstil artistlerinde gözlemlemiş. İşe kendilerini ne kadar verirlerse iş bittiğinde de o kadar yenilenmiş hissediyorlar.

Collier:“Bence, bir şeyi kendinizi vererek yaparsanız o iş bittikten sonra problemlerinizden ya da canınızı sıkan şeylerden uzaklaşmış olduğunuzu fark edeceksiniz.”

Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Hobi Edinmenin Akıl Sağlığına Faydaları

Gündemin yoğunluğundan ve endişelerinizden bir süreliğine uzaklaşmak istiyorsanız bir hobiye başlamadan önce, Collier birkaç şeyi aklınızda bulundurmanız gerektiğini söylüyor. Yeni başlayanlar için: Eğer aktivite sizin için tamamıyla yeniyse, mesela daha önce elinize hiç örgü şişi almadıysanız, bu aktivitenin sizi yenilenmiş hissettirecek bir psikoloji sağlaması için önce biraz öğrenmeniz lazım.

Collier, durup sonraki adımı düşünmenin dikkatinizi dağıtabileceğini söylüyor ve ekliyor:

“Bir hobinin sıkıcı olmamasıyla yapamayacağınız kadar karmaşık olmaması arasında bir denge olması gerekiyor.”.

Örneğin, temel mutfak becerilerine sahip olmak, tarife bakmak zorunda kalınsa bile, kişinin odaklanması için yeterli. Collier, faydalarından yararlanabilmeniz için illa o aktiviteden zevk almanız gerekmediğini de söylüyor. Bu tabi artı bir puan, insanların neşesietkinlik gününü beklerken ve beraber olacağı arkadaşlarını düşünürken kolayca yükselebilir.

Ancak kendin- yap (DIY) projeleri bazen strese sebep olabilir ya da tahmin edilenden daha çok zaman alabilir. Collier, bir aktivitenin bazen sinir bozucu olsa da psikolojik faydalarının olacağını söylüyor. Sinir de insanların hayatına küçük bir mola sağlayarak benzer bir işle uğraşan insanların aralarında bağ kurmasını sağlıyor.

Bugünlerde günlük hayatın stresinden dolayı insanların yaratıcılıkla uğraşamayabileceğini unutmamak da önemli, ki bunda bir sorun yok. Kendisi de tutkulu bir tekstil sanatçısı olan Collierde, büyük işlere girişmek yerine daha altından kalkılabilir küçük projelere başladığını söylüyor. Collier: “Şu an büyük işler yapmanıza gerek yok.”. Daha küçük çaplı hobiler de sizin rahat bir nefes almanızı sağlayabilir.

İnsanlar kendilerinin bir hobi sahibi olduğunu düşünmeye başlayınca bu onlara bir kimlik kazandırıyor. Collier seçtiğiniz aktivitelerin, sizin de diğer insanların da kendinizi tanımladığınız bir kimlik haline gelebileceğini söylüyor.

“Öyle bir kimliğe sahip olmak iç huzurunuzla bağlantılı.”

Berna DENİZ

Bilim insanları, Yaşanabilir olup olmadığını öğrenmek için Mars iklimini modelledi.

Yoğun Yıldız Kümelerinde Görünmeyen Kara delik ve nötron yıldızları birleşimi