İlk Viking Miğferi İngiltere’de Keşfedildi

Uzmanlar, bilinen en eski Anglosakson miğferinin İngiltere Adaları’nda bulunduğunu düşünmekte. Bu yüzyıllar öncesinden gelme yapıt, İngiltere’nin küçük bir kasabası olan Yarm’dan çıkarılmıştır. Ayrıca şimdiye dek ortaya çıkarılmış olan neredeyse eksiksiz iki Viking miğferinden biridir. Uzmanlar son yapılan çalışmalar ile miğferin, Viking Çağındaki ve erken Orta Çağdaki gelişimini daha iyi anlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Vikingler Nereye Gittiler, Viking Çağı Nasıl Gelişti?

Yarm miğferine, esasen koruyucu bir başlık desek yanlış olmaz. Bu olağanüstü başlık, 1950’lerde Stockton-on-Tees’deki (İngiltere’de bir kasaba) işçiler tarafından bulunmuştur.

İlk Viking Miğferi İngiltere’de Keşfedildi

Preston Park Müzesi’nde dendiğine göre bu miğfer, üstünde basit bir düğüm bulunan, birbirine perçinlenmiş demir bantlar ve plakalardan yapılmıştır. Bu Viking dönemi miğferinin üzerinde bir demirci tarafından yapıldığını gösteren çekiç izleri olmakla birlikte, tasarımına bakılırsa kullananın gözleri de koruma altındadır. Preston Park Müzesi web sitesinde ayrıca, kaskın güzel işçilikle yapıldığı ve sergilenmek değil kullanılmak üzere tasarlandığı yazmaktadır.

Yarm miğferi, 2012’den beri Preston Park Müzesi’nde kalıcı olarak sergilenmektedir. Durham Üniversitesi’nden araştırmacılar, miğferin metalik özelliklerini incelemek ve bulguyu diğer arkeolojik keşiflerle karşılaştırmak üzere radyografilerini çıkardılar.

1950’lerdeki Keşif Yeniden İncelendi

Başlığın eni yaklaşık 1 inç kalınlığındadır ve bir kılıçtan gelen darbeyi savunabilecek yapıdadır. Miğferde eksik kısımlar bulunmakla beraber aşınmalar da söz konusudur.

Ayrıca bu fevkalade başlık tarihsel bulgularda önemli derecede yer sahibi olmuştur ve buna rağmen, araştırmacılar tarafından sistematik olarak araştırılmamış, kökeni konusunda tartışmalar olmuştur.

Durham Üniversitesi’nden Dr. Christ Caple, meslektaşları ile beraber bu özel miğferi incelemiş, diğer arkeolojik keşiflerle karşılaştırmış ve başlığın metalik özelliklerini analiz etmiştir. Stockton-on-Tees Konseyi, araştırmacıların bunun Kuzey İngiltere’de 10. yüzyılda yapılmış bir “Anglo-İskandinav kaskı” olduğunu tespit ettiklerini belirtmektedir ki bu tarih, düşünülenden çok çok daha eskidir.

Vikingler, şiddetli baskınları ve saldırıları nedeniyle düşmanlarının korkulu rüyasıydı. Ferdinand Leeke’nin 1901 tarihli bu tablosu, Viking savaşçılarının kişisel koruyucu ekipman olarak kullandıkları miğferlerini gösteriyor. (Public Domain)

İlk Anglosakson Miğferi İngiltere’de Bulundu

Dr. Caple, “Bu çok zorlu bir projeydi çünkü başlık aşınmaktaydı. Anlaşılan o ki başlığın çok kuru koşullarda tutulması gerekmektedir,” diye konuştu. Caple ve meslektaşları tarafından çözülen bir diğer gizem, nadir bulunan eserin nasıl hayatta kaldığıydı. Görünen o ki kask su dolu bir ortamda bulunmuştu; tam paslanmaya başladığı süreçte işçiler tarafından tesadüfen ortaya çıkarılmasa parçalanma eşiğindeydi. Bir sebepten dolayı bu obje bir çukurda muhafaza edilmişti.

“Bu, İngiltere’de bulunan ilk Anglosakson miğferi.” Diye konuştu Dr. Capel.

Yani zamana meydan okuyan bu muazzam miğfer, muhtemelen İngiltere’ye yerleşmiş olan Vikingler tarafından üretilmiştir. Viking miğferleri, zamanın savaşçılarına gerçek anlamda avantaj sağlayan önemli koruma ekipmanları olmuştur.

Norveç’in güneyindeki Gjermundby çiftliğinde 1943’te keşfedilen Viking dönemi miğferi. Gjermundbu kaskı, bugüne kadar keşfedilen neredeyse en sağlam Viking başlıklarından biridir, diğeri de Yarm miğferidir. Tjele, Gotland ve Kiev’de de Viking miğfer parçaları bulunmuştur.

Miğferin Evrimi: Viking Miğferi Muadillerinden Nasıl Ayrıldı?

Capel, “Miğfer, savaşçıya ait kişisel koruyucu ekipmandı,” diye konuşmuştur. Anglosakson miğferleri, oldukça süslü olmaları ve statü sembolleri olmaları bakımından Viking miğferlerinden farklıdır. Vikingler başlık tasarımında adeta bir devrim yaratmıştır. Sonuç olarak koruyucu başlık, İngiliz ordularında ve diğer savaşçılarda daha yaygın hale gelmiştir.

Zamanımıza dek oluşumunu yitirmeden sağlam kalabilen diğer bir Viking miğferi; Güney Norveç, Gjermundbu’ da bulunmuştur. 10. Yüzyıla ait olmakla beraber, bu başlık da sebebi anlaşılamayan durumlardan dolayı bir çukurda muhafaza edilmiştir.

Viking miğferleri boynuzlu, kanatlı dekore edilmiş savaş başlıkları olarak tasvir edilse de, bu 19. Yüzyılın sanatsal ve edebi algısından ileri gitmemektedir. Norveç’in Stavanger kentindeki Arkeoloji Müzesi’nde bulunan bu diyoramada, Vikingler Yarm’da keşfedilen sade miğferlerden takmaktadırlar.

Britanya Adalarında Viking Akıncıları

Vikingler Britanya’ya ilk olarak kilise ve manastırları yağmalamak amaçlı gelmişlerdir. Sonrasında İngiltere’ye, özellikle de kuzey kısımlarına yerleşmeye başlamışlardır. 10 yy’da, miğferler yapıldığında, Vikinglerin çoğu İngiliz Kralı’nı kendi kralları kabul ederek Hıristiyan olmuşlardır. Bununla birlikte, MS 10. yüzyılın sonunda Danimarka Krallığı’ndan gelen Viking akınlarında artış olmuştur. Yüzyılın bitiminde İngiliz kralı Danimarkalılara, krallığına yönelik saldırılarını durdurmaları için yüklü miktarda haraç ödemekteydi.

Çalışmaların sonuçları yerel konseyi heyecanlandırmıştır. Meclis üyesi Jim Beall, yerel müzenin çok nadir olan Viking miğfer örneğine ve Britanya’da bulunan ilk örneğe sahip olmasından dolayı gurur duyduğunu söylemiştir. Miğfer, müzeye gelen ziyaretçi sayısını hayli artırmıştır.

İlginizi çekebilir: Tutankhamun’un Mezarına İngiliz Arkeologlarının Cevabı

Cemre Zeynep Gültekin

Saçı Kıvırcık Yapan Nedir?

Kimyagerler, Şimdiye Kadarki En Parlak Floresan Malzemeyi Oluşturdu