İngiltere’de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!

İngiltere’de kuş gribi vakası tespit edildi. Kuş gribinin kuştan insana bulaşması çok nadirdir ve daha önce Birleşik Krallık’ta sadece birkaç kez meydana gelmiştir. Kişi enfeksiyonu, uzun bir süre boyunca evlerinde ve çevresinde tuttukları çok sayıda enfekte kuşla çok yakın ve düzenli temas sonucu almıştır.

Vakanın meydana geldiği tesisi ziyaret edenler de dahil olmak üzere bireyin tüm temasları izlendi ve enfeksiyonun başkalarına yayıldığına dair bir henüz kanıt yok. Birey şu anda iyi ve kendini izole ediyor.

İngiltere'de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!
İngiltere’de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!

Kuş gribinden halk için risk çok düşük olduğu söyleniyor. Ancak insanlar hasta veya ölü kuşlara dokunmamaları konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Kuş gribi, kuşlar arasında yayılan bir grip türüdür. Birleşik Krallık, yakın zamanda, H5N1 suşu konusunda, Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu ( APHA ) ve Birleşik Krallık’ın Baş Veteriner Görevlisi, kuş sahiplerine yönelik uyarılar yayınladı.

Bazı kuş gribi türleri kuşlardan insanlara geçebilir, ancak bu vaka oldukça nadirdir. Genellikle enfekte bir kuşla yakın temas gerektirir, bu nedenle insanlar için risk genellikle çok düşük olarak kabul edilir. Kuş gribinin insandan insana bulaşması da çok nadirdir.

Enfekte olan kuşların hepsi itlaf edildi.

İngiltere'de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Kurumu’nun ( UKHSA ) kuş gribi bulaşmasını tespit etmek ve durdurmak için aldığı son derece ihtiyatlı yaklaşıma uygun olarak, UKHSA bu kişide düşük düzeyde grip tespit etti. Daha ileri laboratuvar analizleri, virüsün kuşlarda bulunan ‘H5’ tipi olduğunu ortaya çıkardı.

Bu noktada bunun bir H5N1 enfeksiyonu (şu anda Birleşik Krallık’ta kuşlarda dolaşan tür) olduğunu doğrulamak mümkün olmamıştır. Mevcut kanıtlara dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu konuda bilgilendirildi.

Bu durum, dünyanın başka yerlerinde vakalar olmasına rağmen, Birleşik Krallık’ta bu suşun ilk insan vakasıdır.

UKHSA Baş Bilimsel Sorumlusu Profesör Isabel Oliver şunları söyledi:

Genel halk için kuş gribi riski çok düşük olsa da, bazı suşların insanlara yayılma potansiyeli olduğunu biliyoruz ve bu nedenle bunları erken tespit etmek ve harekete geçmek için sağlam sistemlerimiz var.

İngiltere'de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!
İngiltere’de Nadir Bir Kuş Gribi Vakası Tespit Edildi!

Şu anda İngiltere’de tespit edilen bu suşun insandan insana yayılabileceğine dair bir kanıt yok, ancak virüslerin her zaman geliştiğini biliyoruz ve durumu yakından izlemeye devam ediyoruz. Bu bireyin tüm temaslarını takip ettik ve herhangi bir yayılma tespit etmedik.

İnsanların hasta veya ölü kuşlara dokunmamaları ve bildirim konusunda DEFRA tavsiyelerine uymaları kritik önemdedir.

İngiltere’nin Baş Veteriner Görevlisi Christine Middlemiss şunları söyledi:

Kuş gribi kuşlarda oldukça bulaşıcı olmasına rağmen, bu çok nadir görülen bir olaydır ve bu tesisteki koşullara göre çok nadirdir.

Söz konusu bölgede hastalığın yayılmasını sınırlamak için hızlı bir şekilde harekete geçtik, enfekte olmuş tüm kuşlar itlaf edildi ve tesislerin temizlik ve dezenfeksiyonu devam ediyor. Bu, hayvanları beslerken sıkı temizliğin önemli olduğunu hatırlatırım.

Ülke genelinde hem ticari çiftliklerde hem de arka bahçe sürülerinde kuşlarda artan sayıda vaka görüyoruz. Titiz biyogüvenlik önlemlerinin uygulanması kuşlarınızın güvende kalmasına yardımcı olacaktır.

UKHSA , teyit edilmiş bir kuş gribi vakası ile temas halinde olan tüm bireyleri takip edecektir. En yüksek riske maruz kalanların, semptom geliştirip geliştirmediklerini öğrenmek için her gün onlarla iletişime geçiyoruz.

İnsanlara ayrıca enfekte kuşlara maruz kaldıktan sonra anti-viral tedavi sunulmaktadır. Bu, virüsü kapmışlarsa vücutlarında üremesini durdurmak ve hastalanmalarını önlemek içindir. Ayrıca enfeksiyonu başkalarına bulaştırma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, gözetim programlarımıza yardımcı olmak ve herhangi bir bulaşma riskini kontrol altına almak için harekete geçebilmemiz için virüs bulaşmış herhangi birini belirlediğimizden emin olmak için semptomları olmasa bile insanları takip ve izlem son derece önemlidir.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı basın ofisi

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Stephan Hawking Kimdir?

    Stephen Hawking Hakkında Bilmediğiniz 10 Harika Şey

    Anormal Arkeolojik Bulgular Dünya Dışı Yaşamın Kanıtı mı?