İtalya’da Bir Yeraltı Deneyinde Güneşin Nadir Parçacıkları Keşfedildi!

İtalya’da bir dağın altında tespit edilen Güneş’in içinde üretilen nadir görülen hayalet parçacıklar!

CNO tarafından üretilen nötrinolar olarak adlandırılan parçacıklar güneşten İtalya’da bir dağın derinliklerine gömülmüş bir dedektöre gitti.

Bu keşif, insanları ev yıldızımızı besleyen ateşli nükleer reaksiyonları anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor.

İtalya’nın Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü’nün fizikçisi olan fizikçi Gioacchino Ranucci, verdiği röportajda “bulunan bu sonuçlarla Borexino güneşe güç veren iki süreci tamamen çözmüş oldu” dedi.

Güneşin çekirdeğinde iki tür nükleer füzyon reaksiyonu meydana gelir. Birincisi ve en yaygın olanı, protonların hidrojeni helyuma dönüştürmek için kaynaştığı proton-proton füzyonudur. Bilim adamları bu tür reaksiyonların güneş enerjisinin % 99’unu ürettiğini tahmin ediyorlar.

Nadiren, nükleer füzyon, CNO döngüsü olarak adlandırılan ve hidrojenin karbon (C), azot (N) ve oksijen (O) kullanılarak helyuma kaynaştığı altı aşamalı bir işlemle gerçekleşir. Proton-proton füzyonu ve CNO-döngüsü, neredeyse kütlesiz olan ve mevcudiyetinin bir ipucu olmadan en azından çoğu zaman sıradan maddeden geçebilen farklı nötrino türleri, atom altı parçacıklar oluşturur.

İlginizi çekebilir: İnsan Bedenini Oluşturan Elementler ve Görevleri!

Güneşin Elementlerinin Oluşumu

Fizikçiler, proton-proton işlemi sırasında oluşan nötrinoları rutin olarak tespit ederler. Bununla birlikte, 23 Haziran’da Neutrino 2020 Sanal Toplantısında,

İtalya’nın Borexino dedektöründen araştırmacılar CNO tarafından üretilen güneş nötrinolarını ilk kez tespit ettiklerini açıkladılar.

İtalya’nın L’Aquila kasabası yakınlarındaki Laboratori Nazionali del GranSasso’daki yeraltı Borexino Deneyi, bu son derece nadir nötrino etkileşimlerini incelemek için tasarlandı.

Borexinodedektörü, yaklaşık 60 feet (18 metre) yüksekliğinde, 280 ton (254 metrik ton) sintilasyon sıvısı içeren bir tanktan oluşur. Sıvıdaki elektronlar bir nötrino ile etkileşime girdiğinde yanıp söner. Daha yüksek enerjiyi gösteren parlak bir flaşın CNO tarafından üretilen nötrinolardan olması daha olasıdır.

İtalya’da bir dağın altında tespit edilen Güneş’in içinde üretilen nadir görülen hayalet parçacıklar!

Derin yeraltına gömülmüş ve bir su tankında kozalanmış olan Borexino’nun iç tankı, Dünya yüzeyinde bulunan kozmik ışınlardan arka plan radyasyonundan son derece izole edilmiş hassas dedektörlerle kaplıdır. Bu koruma olmadan, diğer sinyaller CNO nötrinolarından gelen nadir sinyalleri boğar.

Ranucci ayrıca sintilatör sıvının “benzeri görülmemiş saflığına” deneyi başarının büyük bir kısmıyla ilişkilendirildiğini belirtti.

Gözlenen CNO nötrino gözleminin gözlenen proton-proton nötrinolarının sayısıyla karşılaştırılması, güneşin ne kadarının karbon, azot ve oksijen gibi hidrojenden daha ağır elementlerden oluştuğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Periyodik Tablo Nedir? Elementlerin İsimleri ve Sembolü

Mevcut sonuçlar, henüz bilimsel olarak yayımlanmamış ve bilimsel bir dergide yayınlanmamış olsa da,% 99’dan daha fazla güven seviyesine sahip 5 sigmadan daha büyük bir önem gösterdi. Yani sinyalin CNO sürecinden ziyade rastgele dalgalanmalar tarafından 3,5 milyonda sadece 1 üretilme ihtimali var.

Borexino uluslararası işbirliği İtalya, Fransa, Almanya, Polonya, Rusya’dan araştırmacılar ve Amerika Birleşik Devletleri, Princeton, Virginia Tech ve Amherst’deki Massachusetts Üniversitesi’nden üç üniversiteden oluşmaktadır.

Hacer Sezgin

Yürümeye Yeni Başlayan Çocuklar Belirsizlik Hissine Nasıl Tepki Veriyor

Ornithopter: Kuş Kanatlarından Esinlenen Garip Dört Kanatlı Drone