Kimyagerler Denizcilikte Kullanım için Daha hızlı Çözülen Plastik Tasarlıyor

30 Mart’ta American Chemical Society Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, plastik çevre krizini ele almak için Cornell kimyagerleri deniz ortamında ultraviyole radyasyonlarla bozulmaya hazır yüksek mukavemetli yeni bir polimer geliştirdiler.

Kimyager Geoff Coates’in laboratuvarında doktora adayı, Tisch Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümünde Profesör olan baş araştırmacı Bryce Lipinski “Ticari balıkçılık aletlerinin gerektirdiği mekanik özelliklere sahip yeni bir plastik tasarladık. Su ortamında zamanla kaybolursa, bu malzeme gerçekçi bir zaman ölçeğinde bozulabilir,” dedi. ” Bu malzeme, ortamdaki kalıcı plastik birikimini azaltabilir.”

Kimyagerler Denizcilikte Kullanım için Daha hızlı Çözülen Plastik Tasarlıyor

Lipinski, ticari balıkçılığın okyanuslarda toplanan bütün yüzer plastik atıkların yaklaşık yarısına katkıda bulunduğunu söylüyor. Balık ağları ve halatları başlıca üç polimer türünden oluşur: İzotaktik polipropilen, yüksek yoğunluklu polietilen, ve naylon 6,6. Bunların hiçbiri kolayca bozulmaz.

“Çözünebilir plastik araştırmaları son yıllarda çok dikkat çekse de ticari plastiğe benzer mekanik mukavemete sahip bir malzeme elde etmek zor bir sorun olmaya devam etmektedir ,” dedi. Coates ve araştırma ekibi, son 15 yılı izotaktik polipropilen oksit veya iPPO adı verilen bu plastiği geliştirmek için harcadı.

UV ışığına maruz kaldığında bozunuyor

İlk keşif 1949 yılında olmasına rağmen bu malzemenin mekanik gücü ve ısıl bozunma  durumu bu son çalışmadan önce bilinmemekteydi.  Malzemelerinin yüksek izotaktikliği (zincirleme düzenliliği) ve polimer zincir uzunluğu, onu önceki atasından ayırır ve mekanik mukavemetini sağlar.

Lipinski, iPPO normal kullanımda sabit olmakla birlikte, UV ışığına maruz kaldığında sonunda bozulduğunu kaydetti. Plastik bileşimindeki değişiklik laboratuvarda açıkça görülüyor, ancak “görsel olarak süreç boyunca çok değişmiş gibi görünmeyebilir.” dedi.

Kimyagerler Denizcilikte Kullanım için Daha hızlı Çözülen Plastik Tasarlıyor

Bozulma oranı ışık yoğunluğuna bağlıdır ancak laboratuvar koşullarında polimer zincir uzunluklarının 30 günlük pozlamadan sonra orijinal uzunluğunun dörtte birini azalttığını söyledi.

Sonuç olarak, Lipinski ve diğer bilim insanları çevrede polimer izi bırakmamak istiyorlar. İPPO’nun küçük zincirlerinin biyolojik olarak bozunması için etkili bir şekilde ortadan kaybolabilecek bir literatür olduğunu belirtiyor, ancak devam eden çabalar bunu kanıtlamayı amaçlıyor.”

İzotaktik polipropilen (propilen oksit): Gerinim Sertleşmesi Özelliğine Sahip Isıl Bozunmalı bir Polimer” makalesinde Lipinski ve Coates’e  katılanlar:  Ohio, Wooster Koleji’nde kimya yardımcı doçenti; ve Sibley Makine ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okulu’nda doçent olan Meredith N. Silberstein.

Bozunma anlamı; birleşik bir madde, daha yalın bileşiklere veya bileşenlere tek yönlü olarak ayrılmak anlamlarına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ilk kara delik fotografı

Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi. 4 güneş kütlesine sahip

Homo Sapiens Soyu Ne Zaman Tükenecek?