Koalaların Ağaçları Yalayarak Susuzluğunu Giderdiği Keşfedildi

Bilim insanları, koalaların susuzluğunu ağaçları yalayarak giderdiğini ortaya çıkardı. Avustralyalı bilim insanlarından oluşan bir ekibin yaptığı çalışma, koalaların hidrasyonu hakkında oldukça önemli bilgiler ortaya çıkardı.

Çalışma, daha önceden bilinmeyen bu su içme davranışını ilk kez açıklığa kavuştururken, koalaların yağmur fırtınası sırasında ağaç gövdelerini yalayarak susuzluğunu gideren tek keseli hayvan olduğunu gösteriyor.

Koalaların Ağaçları Yalayarak Susuzluğunu Giderdiği Keşfedildi

Önceden koalaların su ihtiyacının büyük çoğunluğunu, taze okaliptüs yapraklarındaki sıvıdan karşılandığı düşünülüyordu. Koalalar bir günde 0.22 kg taze yaprak tüketse de bu miktar, almaları gereken su miktarının sadece %75’i.

Yapılan araştırmalarda, esaret altında veya aşırı sıcak hava şartlarında yaşayan koalaların, ağaçlardan inip su kaynakları aradığı gözlemlenmiştir. Ancak bu davranışlar, nadir rastlanan davranışlardır ve keseli hayvanların su ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını açıklar nitelikte değildir.

Yeni çalışma son 10 yılda yapılan 44 gözleme bir araya getirdi ve bu ilginç su içme hareketinin şuana kadar kayıt altına alınmadığı görüldü. Araştırma, hayvanların yağmurlu zamanlarda düzgün ağaç gövdelerinden akan suyu yalayarak düzenli olarak su ihtiyaçlarını karşıladığını gösteriyor.

Su ihtiyaçlarının çoğunu yedikleri okaliptüs ağacı yapraklarından aldığını düşünmüştük

Avustralya’nın Victoria kentindeki You Yang Parkı’nda yaşlı bir koala su içiyor.

Sydney Üniversitesi’nden çalışmayı yürüten Valentina Mella durumu şu şekilde açıklıyor:

“Uzun bir süredir koalaların hiç bu kadar su içtiğini düşünmemiştik çünkü hayatlarını idame ettirmek için su ihtiyaçlarının çoğunu yedikleri okaliptüs ağacı yapraklarından aldığını düşünmüştük.

Ama artık su içmek için ağaç gövdelerini yaladıklarını gözlemledik. Bu durum, koalaların su içme alışkanlığı hakkındaki düşüncelerimizi büyük ölçüde değiştirdi. Ve oldukça heyecan verici bir şey.”

Çalışmada kayda alınan gözlemler, birçok mevsimde ve hava şartlarında kayda alınmış. Mella, verilerin, stres veya kuraklık dönemlerinde gözlenen bazı ilginç su içme hareketinin aksine, bu davranışı doğal bir aktivite olarak doğruladığını ileri sürüyor.

Mella, koalaların gece dolaşan hayvanlar olması ve davranışlarının gözlemlenmesinin zaman zaman şiddetli yağışlara denk gelmesinden dolayı, su içme hareketlerinin büyük ihtimalle fark edilmemiş olması ve bu nedenle de ötelendiğini belirtiyor ve şu sözlerini ekliyor: “Bu, koalaların ısı stresi sonucu su içmediğini ve bu davranışın muhtemelen koalaların suya nasıl ulaştığını gösteriyor.”

Araştırma, koalaların nasıl bol su içtiği gizemini açığa kavuşturmanın yanı sıra, türleri korumak için devam eden koruma çabalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Avustralya’nın bir anda ısınan havasıyla birlikte, hayvanların kuraklık veya düşük yağış durumlarında su temini için takviye alması gerekebilir.

Kaynak: Sydney Üniversitesi

Meraklısına;

Gamze Korkmaz / New Atlas

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Birleşik Krallık’ta Şimdiye Kadar Bulunan En Büyük ‘Deniz Ejderhası’

Dev Baraj Kururken 3.400 Yıllık Gizli Şehrin Kalıntıları Ortaya Çıktı

Dev Baraj Kururken 3.400 Yıllık Şehrin Kalıntıları Ortaya Çıktı