Körler İçin Geliştirilen Bu Cihaz Robotik Bir Köpek Gibi Çalışıyor

Körler için geliştirilen mobilite cihazı tıpkı elde taşınan robotik bir köpek gibi çalışıyor. Rehber köpekler görme engellilerin hareketliliğinde önemli bir rol oynar. Ancak bu herkes için ideal  bir çözüm değildir. Maliyeti, yaşam alanını daraltması ve hatta alerjiler bu seçeneğin birçok kişi için uygun olmadığı anlamına gelebilir.

Ancak Loughborough Üniversitesi’nde geliştirilmekte olan bir teknoloji, elinizde tutabileceğiniz robotik bir cihaza rehber köpeğinin işlevlerini kanalize ederek başka bir olasılık sunuyor.

Theia, kendi kendini süren bir araba gibi, çevrenin üç boyutlu bir görüntüsünü oluşturmasını sağlayan bir lidar teknolojisi ve kamera sistemi aracılığıyla yolunu bulacak. Loughborough Üniversitesi

Körler İçin Geliştirilen Cihazın adı Theia.

Theia, sanal gerçeklik oyun konsollarından ve otonom araçlardan ilham alan endüstriyel tasarım öğrencisi Anthony Camu tarafından tasarlandı.

Bu teknoloji şu an birkaç çözelmesi gereken pürüzleri ile prototip durumundadır. Fakat temel öncül Theia’nın görme engelli kullanıcıların hedeflerine gitmesine yardımcı olmak için robotik bir rehber köpek gibi davranmasıdır.

Theia, kendi kendini süren bir araba gibi, çevrenin üç boyutlu bir görüntüsünü oluşturmasını sağlayan bir ışıklı radar ve kamera sistemi aracılığıyla yolunu bulacak.

Kullanıcılar hedeflerini sesli komutlarla girebilecekler ve yerleşik işlemciler, yaya ve araba trafiğinin yanı sıra hava durumuna ilişkin gerçek zamanlı verileri de hesaba katarak gidecekleri en iyi yolu belirleyeceklerdir.

Theia prototipi, sanal gerçeklik oyun konsollarından ve otonom araçlardan ilham alan endüstriyel tasarım öğrencisi Anthony Camu tarafından tasarlandı. Loughborough Üniversitesi

Cihaz bu tür bir işlevsellik sunmadan önce yapılması gereken bazı işler var. Mevcut prototip aşırı titreşim ve patlamış motor bölümlerine eğilimli.

Ancak Camu, daha da geliştirilmesi ile bu sorunların üstesinden gelebileceğini ve hatta Theia’nın asansör, merdiven ve yaya geçidi gibi daha karmaşık ortamlarla başa çıkabileceğini umuyor.

Birçok görme engellinin amacı bağımsız olmak ve normal bir hayat yaşamaktır. Ne yazık ki görme kaybı olan birçok kişi sosyalleşmek, alışveriş yapmak veya restoranlara gitmek gibi pek çok insanın hafife aldığı durum ve faaliyetlerden dışlanmış hissediyor” diyor Camu.

“Bu tür sınırlamalar genellikle çevreyi tamamen algılayamamanın ortaya çıkardığı korku ve kaygı duygusundan kaynaklanmaktadır. Theia, kör bir kişinin ufkunu, konfor bölgelerini ve olasılıklarını genişletme;  yürüyüş hakkında daha az ve rotanın sonunda neler bekledikleri hakkında daha fazla düşünmelerine izin verme kapasitesine sahip. ”

Kardelen ŞABANOĞLU

Yapay Rahimde Büyüyen Bebekler Hakkındaki Sonuçlar Umut Verici!

Rüyalar Hakkında 8 Şaşırtıcı Bilgi!