Kuzey Kutbu Kurt Örümcekleri Birbirilerini Yiyor Olabilir

Kutup kurtları, soğuk Kuzey bölgelerde yaşayan korkutucu yırtıcılardır. Ancak toplu biyokütleye bakacak olursak, çok da bilinmeyen kurt örümceklerinin (Pardosalapponica) sayısı kutup kurtlarından daha fazladır. Kuzey kutbu ısınıp yazlar uzadıkça bu vahşi avcılar daha çok büyüyor ve ürüyorlar. Fakat bu durum, gelecekte bu örümceklerden daha çok olacağı anlamına gelmiyor.

Yeni bir araştırmaya göre Dünya ısındıkça Alaska’daki kurt örümcekleri birbirilerini yemeye başlayabilir, bu da sayılarının azalmasına sebep olabilir.

İlginizi çekebilir: Avustralya’da Pirinç Tanesi Kadar Yeni Örümcekler Keşfedildi

Kurt Örümcekleri
Kuzey Kutbu Kurt Örümcekleri Birbirilerini Yiyor Olabilir

Bu sekiz bacaklı yaratıklar üzerinde bir yaz boyunca yürütülen ve iki farklı alanda yapılan bir çalışmaya göre, dişi kurt örümcekleri büyüdükçe o bölgedeki yavruların sayısı azalıyor.

Araştırmacılar böyle bir sonuçla karşılaşmayı beklemiyordu ama bunun arkasında mantıklı bir açıklama olabilir. Deneylerde, kurt örümceklerinin eğer kendi türleri çok çoğalırsa son çare olarak birbirini yediği gözlemlenmiş olsa da gerçek hayatta böyle bir durumla karşılaşmak çok da muhtemel değil.

İlginizi çekebilir: Örümceklerin Yapabileceği 10 Ürpertici Şey

St. Louis’ de bulunan Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kararlı izotop analizini kullanarak vahşi doğadaki çeşitli dişi örümceklerin yeme alışkanlıklarını inceledi. Daha büyük örümceklerin daha yamyamlığa kayan yeme alışkanlıkları olduğu ortaya çıktı. Laboratuvarda yapılan diğer deneyler sayesinde de bu kan dondurucu diyet değişiminin örümcek sayısı arttığında yaşandığı doğrulandı.

Küresel değişiklik ekolojisti Amanda Koltz: “Yamyamlık bu örümcekler için en iyi beslenme şekli olmasa da sahada ve deneylerde elde ettiğimiz veriler, örümceklerin sayısı arttıkça yamyamlığın da arttığını gösteriyor.”

“Sınırlı kaynaklara ulaşabilmek için örümcekler arasında artan rekabetin bir sonucu.”

Dişi örümceklerin daha çok yavrulaması, yavruların arasındaki rekabetin artması demek. Araştırmacılar bu durumun vahşi doğada yamyamlığı artırabilecek bir etken olduğunu düşünüyor.

Yamyamlık, yetişkinliğe kadar hayatta kalmayı başarabilen örümceklerin sayısını azalttığı için kurt örümceklerinin sayısını etkilenebilir.

İlginizi çekebilir: Örümceklerin Saldırganlık Evrimini Kasırgalar Yönlendiriyor

Birbirini yiyen kurt örümcekleri daha az yaşıyor

Koltz: “Aynı türün örümcekleri arasındaki yamyamlık, diğer örümceklerin sayısını azaltarak rekabeti de azaltmış olur.”

“Fakat diğer araştırmaların sonuçları, sadece diğer kurt örümceklerini yiyen kurt örümceklerinin daha çeşitli bir beslenenlerden daha az yaşadığını su yüzüne çıkardı.”

Kuzey Kutbu Kurt Örümcekleri Birbirilerini Yiyor Olabilir

Eğer bu doğruysa yetişkinliğe erişen kurt örümcekleri bile eskisi kadar güçlü veya fit olamaz. Ve bu da hem örümcek türleri hem de Kuzey Kutbu beslenme ağı için kötü haber demek.

Araştırmacılar, besin zincirinin alt tabakasında avlanma azalacağı ve karbondioksit salınımı da dahil olmak üzere ayrışma, besin döngüsü gibi önemli doğal süreçlerin etkileneceği için, kurt örümceklerinin sayısındaki değişimin ekosistem üzerinde domino etkisi yaratacak sonuçlar doğurmasından endişeleniyor.

İlginizi çekebilir: En Tuhaf 10 Örümcek ve Özellikleri Hakkında Bilgiler

Çalışmada toplanan veriler sadece bir yaz boyunca gözlem yapılarak elde edildi. Ayrıca, mevsimsel değişimler kurt örümceği nüfusundagenelde büyük rol oynar.

Bu yüzden, vücut büyüklüğünün ve üreme oranının Kuzey Kutbu’ndaki örümcekleri uzun vadede nasıl etkilediğine dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Yine de bu konunun üzerinde durmalı hatta sadece Kutup bölgesiyle de sınırlı kalmamalıyız.

Örümcekler pek çok ekosistemin kilit noktası, bu yüzden günümüzdeki iklim krizinden gelecekte nasıl etkileneceklerini bilmek önem sarf ediyor.

Araştırmanın yazarı sözlerini şöyle noktaladı: “Bu sonuçlar, küresel sıcaklıklara verilen yaygın bir tepki olan vücut büyüklüğündeki değişimlerin sadece doğurganlığı değil, aynı zamanda omurgasızlarda türlerin kendi içerisinde artan rekabetin de bir göstergesi.”

“Eklembacaklıların besin ağının farklı bileşenlerinin ve bu hayvanların ekosistemin işleyişindeki kritik rolünün arasındaki karmaşık ilişkiyi düşünürsek iklime bağlı vücut değişimlerinin, toplumları ve ekosistemleri nasıl bu kadar hızlı etkilediği konusunda daha çok araştırma yapmalıyız.”

Çalışma, Journal of Animal Ecology’de yayımlandı.

Soru: Dış etkenlerden dolayı kurt örümcekleri gibi yamyamlığa başvuran başka hayvan türleri biliyor musunuz?

Berna Deniz

Sivrisinekler, yeni droneların ‘çarpışma önleme sistemine’ ilham kaynağı oldu.

Yeni bir teknik ile körlük tedavisinin süresi 6 aydan 2 haftaya indirilebilecek.