LIGO Gözlemevi, uzay gemilerini tespit etmek için kullanılabilir!

Dünya’nın en büyük yerçekimi dalgası gözlemevi olan Lazer İnterferometre Yerçekimi-Dalga Gözlemevi yani kısaca LIGO Gözlemevi, uzay aracının ardında kalan uzay-zaman dokusundaki dalgalanmaları arayarak uzaylıların kullandığı warp sürücülerini tespit etmeyi amaçlıyor.

(Warp: Warp motoru, yıldızlararası uzaklıklara ışık hızının pozitif katlarında yolculuğa olanak veren varsayımsal teknoloji.)

Gözlemevinin çalışma prensibi, uzay-zamanda yaptığı küçük bozulmalardan yerçekimi dalgalarını tespit etmek üzere tasarlanmıştır.

uzay gemisi
Bir gezegenin yüzeyinden bakıldığında, bir uzaylı yıldız gemisinin bir görüntüsü. (Resim kredisi: Coneyl Jay)

Gözlemevi, iki adet 4 kilometre uzunluğunda L-şekilli dedektörden oluşur ve her biri içinde iki özdeş lazer ışını bulunan deneylerdir. Eğer bir yerçekimi dalgası Dünya’nın içinden geçerse, lazer ışığının bir kolda olacağı şekilde tasarlanmıştır. Gözlemevinin bir kısmı sıkıştırılırken diğeri genişler ve ışınların göreli yol uzunluklarında küçük bir değişiklik yaratır.

Bilim adamları, LIGO gözlemevinin yüksek hızlarda seyahat eden veya hızını artıran özel bir teknoloji olan warp sürücüleri tarafından itilen devasa uzay aracının da belirgin titreşimler üreteceğini belirtiyor.

Bu titreşimler, gözlemevinin inanılmaz derecede hassas olması nedeniyle tespit edilebilir. 2015’te, ilk kez doğrudan tespit edilen uzay-zaman dalgalanmaları, yerçekimi dalgalarının yaratmış olduğu uzay zaman bükülmeleri, proton veya nötronların büyüklüklerinin birkaç binde biri kadar küçüktür.

LIGO gozlemevi
LIGO dedektörleri, yerçekimi dalgalarını, içinden geçerken uzay-zamanda yaptıkları küçük bozulmaları tespit eder

Bu, LIGO gözlemevinin inanılmaz derecede hassas olmasını ve çok küçük değişiklikleri tespit etme yeteneğine sahip olmasını gerektirir.

Bilim adamları, LIGO gözlemevinin uzaylı warp sürücülerini tespit etmek için kullanılabileceğini öneriyor. Bu teknolojinin çalışma prensibi, uzayın güçlü bir güç kaynağının etrafında bükülerek bir “warp alanı” oluşturarak hızını artırmasıdır.

Bu teknolojinin kullanımı, uzayda hızlı seyahat etmeyi mümkün kılar ve çok uzak gezegenlere ve hatta diğer galaksilere seyahat etmeyi düşündürür. Ancak, warp sürücüleri hala bilim kurgu olarak kalmış ve gerçek hayatta kullanılabilir.

Bilim adamları, LIGO gözlemevinin bu teorik uzaylı warp sürücülerinin izlerini tespit etmek için kullanılabileceğini öneriyor. Bu, gözlemevinin uzay-zaman dokusundaki dalgalanmaları tespit edebilme yeteneği sayesinde mümkün olabilir.

LIGO Gözlemevi
LIGO Gözlemevi, uzaylıların uzay gemilerini tespit etmek için kullanılabilir!

Eğer bu teknolojinin gerçekten var olduğu doğrulanırsa, bu keşif insanlar için çok büyük bir adım olacak ve uzayda seyahat etmeyi düşünenler için yeni olasılıklar açacaktır.

Sonuç olarak, LIGO gözlemevi, teorik olarak mümkün olan uzaylı warp sürücülerini tespit etmek için kullanılabilecek bir araç olarak görünüyor.

Bu keşif, insanlar için çok büyük bir adım olacak ve uzayda seyahat etmeyi düşünenler için yeni olasılıklar açacaktır. Ancak, bu teknolojinin gerçekten var olduğunun doğrulanması ve LIGO gözlemevinin bu amaçla kullanılabilirliğinin araştırılması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Çeviren: Zeynep Kırca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trovant Taşı: Bu Taşlar Büyüyor, Hareket Ediyor ve Ürüyorlar!

Trovant Taşı: Bu Taşlar Büyüyor, Hareket Ediyor ve Ürüyorlar!

Kurbağalar Hakkında Bilinmeyen 10 Tuhaf Bilgi