Mars’ta Et Olmayacak! Mars kolonisinde yaşamak için Vegan olmalıyız.

Mars’ta Et Olmayacak!

Gelecekteki Marslılar, insanların cam kubbelerde yaşayacakları ve güneş enerjisiyle çalışan topraksız tarım çiftliklerinde kendi yiyeceklerini yetiştirecekleri Elon Musk’un Kızıl Gezegen kolonisinde yaşamak için VEGAN olmak zorunda kalacaklar.

 • Elon Musk, insanlığı “çok gezegenli” bir tür haline getirmeyi önemli bir hedef olarak gösterdi.
 • Bu hedefe ulaşmanın ilk adımı sürdürülebilir bir Mars kolonisi oluşturmak olacaktır.
 • Bunun Starship’i kullanan binlerce uçuşla başarılması bekleniyor.
 • Yeni bir çalışma, ilk 100 kişinin vegan diyeti yemesi gerektiğini gösteriyor.
 • Bunun nedeni, sınırlı kaynaklar ve çiftçilik için yüksek düzeyde güç gereksinimleridir.
Mars’ta Et Olmayacak!
National Space Society’den John K. Strickland, Space Review için bu konuyu araştıran bir makale yazdı ve vegan beslenmeye kıyasla, kubbelerin et ve balığa da ihtiyaç duymaları halinde ayakta kalabilecekleri insan sayısını yarıya indirmenizi öneriyor.

Elon Musk’un sınırlı kaynaklar nedeniyle Kızıl Gezegende bir koloni kurma planlarına ilişkin bir araştırmaya göre, gelecekteki Marslı sömürgeciler vegan bir diyet yemek zorunda kalacaklar.

Musk, Mars’ta sürdürülebilir bir koloniye izin verebilecek roketlerle insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirmek amacıyla 2002 yılında Spacex’i kurdu.

Milyarder, gezegen terraform edilirken geçici habitatlar olarak hareket eden ’cam kubbeler’ fikri ve yerleşimciler için meyve ve sebze üretmek için topraksız tarım çiftliklerinin kullanımı da dahil olmak üzere gelecekteki bir Mars yerleşiminin ayrıntılarına sahip.

Mars roketi Starship’in bu yıl ilk yörünge test uçuşunu yapma olasılığı gittikçe artarken, 2024’te Kızıl Gezegene yaptığı gezi planlarıyla uzmanlar, insanların Mars’a yerleşmesi için neyin gerekli olacağına bir göz atmaya başlıyor.

Ulusal Uzay Derneği’nden John K. Strickland, bu konuyu araştıran Space Review için bir makale yazdı ve bir vegan diyetine kıyasla et ve balıklara ihtiyaç duymaları durumunda kubbelerin sürdürebileceği insan sayısını yarıya indireceğinizi öne sürdü.

Bir bitki diyeti yiyen yaklaşık 5.000 kişilik bir koloninin, Starship tarafından Mars’a götürülen dört seviyeye yayılmış 0.3 mil karelik bir çiftlik tarafından sürdürülebileceğini öne sürüyor.

Elon Musk’un sınırlı kaynaklar nedeniyle Kızıl Gezegende bir koloni kurma planlarına ilişkin bir araştırmaya göre, gelecekteki Marslı kolonistler vegan bir diyet yemek zorunda kalacaklar.

Mars’ta Et Olmayacak!
Milyarder, gezegen dünyalaştırılırken geçici yaşam alanları olarak işlev gören ‘cam kubbeler’ fikri ve yerleşimciler için meyve ve sebze üretmek için hidroponik çiftliklerin kullanımı da dahil olmak üzere, gelecekteki bir Mars yerleşiminin ayrıntılarına damladı.

Musk, Mars’ta sürdürülebilir bir koloniye olanak sağlayabilecek roketlerle insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirmek amacıyla 2002 yılında Spacex’i kurdu.

SpaceX, Çin ve ABD’nin 2030’ların sonuna kadar Kızıl Gezegene ulaşmayı umduğu Mars’a insan çıkarma konusundaki görüşleri olan tek ajans değil.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin gelecek planı olarak da belirttiği bir şey olduğu için Mars’ta bir medeniyet yaratmak için uzun vadeli bir hedefi olan tek ajans bile değil, ancak SpaceX en hırslı ve en hızlı programa sahip olabilir.

Musk daha önce 2024 yılına kadar kargo ve otonom araçlarla tamamlanan ilk mürettebatlı Starship’i ve 2026 yılına kadar ilk mürettebatı gönderme planlarını açıkladı.

Uzun vadeli hedefi, 2050 yılına kadar Mars’ta gelişen, tamamen kendi kendini idame ettiren bir şehre sahip olmak.

Musk Twitter’da, “Eğer Mars’ta yaşamı kendi kendine sürdürebilir hale getirebilirsek, en büyük filtrelerden birini geçmiş olacağız. Bu daha sonra bizi yıldızlararası olmaya hazırlıyor” diye yazdı.

“Dünya ~ 4.5 milyar yaşında, ancak yaşam hala çok gezegenli değil ve bunun için ne kadar zaman kaldığı son derece belirsiz “diye açıkladı.

Mars roketi Starship’in bu yıl ilk yörünge test uçuşunu yapma olasılığı gittikçe artarken, 2024’te Kızıl Gezegene yaptığı gezi planlarıyla uzmanlar, insanların Mars’a yerleşmesi için neyin gerekli olacağına bir göz atmaya başlıyor.

STARSHIP: ELON MUSK’IN HAYVAN GİBİ ROKETİ !

Mars’ta Et Olmayacak!
Musk, kısmen insanlığı Mars’ta sürdürülebilir bir koloniye izin verebilecek roketlerle çok gezegenli bir tür yapmak amacıyla SpaceX’i 2002’de kurdu.

Şimdi Starship olarak bilinen BFR (Big F***ing Rocket), Elon Musk’un Mars’ta şehirler yaratmak için kullanmayı umduğu tamamen sürdürülebilir roket.

SpaceX CEO’su roketin ilk yolculuğunu 2024’te kızıl gezegene götüreceğini, sadece kargo taşıyacağını, ardından 2026’da insanlı bir görev izleyeceğini söyledi ve diğer SpaceX ürünlerinin bunun bedelini ödemek için ‘yamyamlaştırılacağını’ iddia etti.

İnşa edildikten sonra Musk, roketin Dünya’da seyahat etmek için kullanılabileceğine inanıyor — yolcuların bir saatten daha kısa bir sürede herhangi bir yere ulaşabileceklerini söylüyor.

Bugüne kadar, Starship serisi roketler 9 test uçuşu gördü — bazıları başarılı kısa mesafeli atlayışlarla sonuçlandı, diğerleri ise patlamalara veya çarpışma inişlerine yol açtı.

Starship SN15 prototipini içeren en son deneysel fırlatma 5 Mayıs 2021’de gerçekleşti ve geminin başarılı tırmanış, motor kesintileri, çevirme manevrası, kanat kontrolü ve yumuşak dokunuşla tamamlanan alçak bulutlara 10,0584 km yüksek irtifa uçuş testini tamamladığını gördü.

İnişinden sonra roketin tabanında küçük bir yangın çıktı, ancak bu daha sonra söndürüldü.

Büyük Filtre, evrendeki tüm akıllı yaşamın nerede olduğunu, ne kadar muhtemel olmaları gerektiğini sorgulayan Fermi Paradoksuna önerilen çözümlerden biridir.

Mars’ta Et Olmayacak!
Mars roketi Starship’in, 2024’te Kızıl Gezegene mürettebatsız olarak yapacağı seyahat planları ile bu yıl ilk yörünge test uçuşunu yapma olasılığı giderek artarken, uzmanlar insanların tam olarak ne yapması gerektiğine bir göz atmaya başlıyorlar. Mars’a yerleşmek

Akıllı yaşam formlarının, başka türler tarafından tespit edilme şansı olmadan önce, başka bir dünyayı kolonileştirmekle sona eren, oluşmadan ileri teknolojinin geliştirilmesine kadar bir dizi kritik adımdan geçmesi gerektiğini söylüyor.

İnsanlık şu anda ileri teknoloji aşamasında, ancak diğer yıldız sistemleri bir yana, güneş sisteminde henüz başka bir gezegeni kolonize edemedik.

Musk, Mars’ın bu nihai hedefe doğru ilk büyük basamak taşı olduğunu ve ilk vizyonunun her biri birbirine bağlı bir sürü kubbeleri içerdiğini söylüyor.

Musk Time’a. “Kolonizasyonun bu ilk aşamasında, Mars’ta yaşayan insanlar vegan diyetine alışmak zorunda kalacaklardı, ancak ‘bir sonraki gerçekten büyük şey Mars’ta kendi kendini idame ettiren bir şehir inşa etmek ve yeryüzünün hayvanlarını ve yaratıklarını oraya getirmek” dedi.

“Fütüristik bir Nuh’un gemisi gibi. İkiden fazla getireceğiz, ama sadece iki tane varsa biraz garip.”

Strickland, Musk’un hedefine ulaşmak için, yiyecek üretilmeden önce her biri 200 ton kargo taşıyan Starship’i kullanarak yaklaşık 5.000 geziye ihtiyaç duyulacağını yazdı.

Tüm ekipman geldiğinde, gıda üretimi için çalışmalar başlayabilir ve Strickland yaklaşık 2.000 metrekarelik bir büyüme alanı olduğunu ve kişi başına 100 kW güce ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Çeviri: Mehmet Cem KAYA

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Dünyadaki her sivrisineği öldürmeli miyiz? Sıtma'yı Durdurmanın Yolu Bu Mu?

  Dünyadaki her sivrisineği öldürmeli miyiz? Sıtma’yı Durdurmanın Yolu Bu Mu?

  1 Milyondan Fazla İnsan Üzerinde Yapılan Araştırmaya Göre Kalp Krizleri Parkinson Riskini Azaltabilir

  Yapılan Araştırmaya Göre Kalp Krizleri Parkinson Riskini Azaltabilir