NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi

Nasa uzay araştırmalarına devam ediyor: Ajans, dünyanın uzak gezegenlerde uzaylı yaşamının keşfine nasıl tepki vereceğini ve bunun tanrılar ve yaratılış algımızı nasıl değiştirebileceğini değerlendirmek için 24 din adamını görevlendirdi.

  • NASA, Princeton Üniversitesi’ndeki İlahiyat Araştırma Merkezi (CTI) programına katılmak üzere 24 din adamını görevlendirdi.
  • Grup, diğer gezegenlerde uzaylı yaşamı bulunursa insanların nasıl tepki vereceğini ve keşfin tanrılar ve yaratılış hakkındaki fikirlerimizi nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.
  • Oxford’dan biyokimya doktorası olan Cambridge Üniversitesi’nde rahip ve ilahiyatçı Dr. Andrew Davison, diğer gezegenlerde yaşam bulmaya yaklaştığımıza inanıyor.

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi

Ajans, NASA’nın 2014 yılında 1,1 milyon dolarlık hibe verdiği Princeton Üniversitesi İlahiyat Araştırma Merkezi’ndeki (CTI) programında yer almak üzere 24 ilahiyatçı ile anlaştı.

CTI, ‘teologları, bilim insanlarını ve politikacıları küresel kaygılar hakkında birlikte düşünmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için bir araya getirerek köprü kurmak’ olarak tanımlanıyor.

2016 yılında başlayan program, aklımızı kurcalayan hayat nedir, insan ve uzaylı arasındaki çizgiyi nerede çiziyoruz, başka yerlerde duyarlı yaşam için olasılıklar nelerdir gibi soruları yanıtlamayı amaçladı.

Artık NASA’nın Mars’ta iki gezici aracı, Jüpiter ve Satürn‘ün yörüngesinde dönen birkaç sondası var. Ayrıca evrendeki galaksi, yıldız ve gezegen oluşumunu inceleyen James Web Teleskobu ‘nu başlattığına göre ajansın Dünya dışındaki yaşamı keşfetmek için umutlu olması pek de tuhaf olmamalı.

Rahip Dr. Andrew Davison
Rahip Dr. Andrew Davison

NASA, 2015 yılında başlayan ve 2018 yılına kadar uzanan “Astrobiyolojinin Toplumsal Etkileri” başlıklı programı gerçekleştirdi.

The Times’ın bildirdiğine göre, Cambridge Üniversitesi’nde bir rahip ve teolog olan ve Oxford’dan biyokimya alanında doktora derecesine sahip olan Rahip Dr. Andrew Davison, 2016’dan 2017’ye kadar Astrobiyolojinin Toplumsal Etkilerine katılan 24 teolog arasındaydı.

Davidson, Cambridge Üniversitesi sitesindeki bir blog yazısında, “Dini gelenekler, insanlığın başka bir yerde bu tür bir yaşam doğrulaması yoluyla nasıl faaliyet göstereceği konusunda önemli bir etken olacaktır.

Bu nedenle, NASA’nın devam eden amacının bir p∂rçası olarak Princeton’daki Theological Inquiry Merkezi de dahil olmak üzere çeşitli ortak kuruluşlarla birlikte çalışarak ‘astrobiyolojinin toplumsal etkileri’ üzerine çalışmayı destekleme amacının bir p∂rçası olarak yer alıyorum.”

Davison, gelecek yıl diğer gezegenler içinde yaşam bulmaya yaklaştığımıza inandığını belirten “Astrobiyoloji ve Hıristiyan Doktrini” adlı bir kitap yayınlayacak.

Araştırmalar ve anketler, ABD’li Hıristiyanların diğer gezegenlerde yaşamın olduğuna inanma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermiştir ancak dünya dışı varlıklar fikrinin imkansız olduğunu düşünmeyen tek ‘inanan’ Davison değildir.

Katolik Üniversitesi’nde gökbilimci ve fizik profesörü olan Duilia de Mello, “Eğer yaratılışın ürünleriysek neden diğer gezegenlerde de evrimleşen yaşamımız olmasın? Aksini gerektiren hiçbir şey yok.” dedi.

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi
Resimde, Jüpiter’in yörüngesinde dönen NASA’nın Juno sondası var.

2008’de Vatikan’ın baş astronomu, Tanrı’ya inanmakla, insanlardan daha gelişmiş ‘dünya dışı varlılar’ olasılığına inanmak arasında bir çelişki olmadığını söylüyor.

Vatikan Gözlemevi başkanı ve Papa Benedict’in bilimsel danışmanı olan 45 yaşındaki bir Cizvit (Hıristiyanlıkta XVI. yüzyılda ortaya çıkmış, İsa Derneği de denilen bir tarikat.) rahip olan Jose Gabriel Funes, “Bence bu olasılık (diğer gezegenlerde yaşam) var.” dedi.

İnsanlara benzer veya hatta insanlardan daha fazla evrimleşmiş varlıklardan mı bahsettiği sorulduğunda, “Elbette, bu kadar büyük bir evrende bu hipotezi dışlayamazsınız.” dedi.

25 Aralık’ta fırlatılan James Web Teleskobu, evrene bakışımızı ve belki de tüm dinlerin kutsal metinlerinde yazılanları değiştirebilir.

James Webb Uzay Teleskobu Nedir, Ne Zaman Fırlatılacak?
NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST), Güneş’in yörüngesinde Dünya’dan 1 milyon mil (1.5 milyon kilometre) uzakta olacak. (Resim kredisi: ESA)

Ancak, tüm ilahiyatçılar diğer gezegenlerde yaşam fikrine katılmazlar.

Southern Baptist Theological Seminary başkanı Albert Mohler, 2008 yılındaki bir röportajda, uzaylılar diye bir şey olup olmadığı sorulduğunda şunları söyledi: “Cevap hayır; bu spekülatif. Orada başka bir hikâye olduğuna inanmak için hiçbir nedenimiz yok. Kutsal Kitap’ta bir yerde bir yaşam biçiminin olamayacağını söyleyen hiçbir şey yoktur.

Ama bize söylenen, kozmosun bu gezegende, uzayda, zamanda ve tarihte İsa Mesih’in günahkâr insanlığı kurtarmaya gelmesi için yaratıldığıdır.”

Uzak nesneler, zamanın çok gerilerinden ışık yayan, evrenimizin sırlarını çözmeye yardımcı olabilecek bir ‘zaman makinesi‘ olarak tanımlandı.

Teleskop, 13,5 milyar yıl önce erken evrende doğan ilk galaksilere bakmak için kullanılacak.

Bu güçlü cihazın amacı; süper kütleli kara deliklerin, uzak dünyaların, yıldız patlamalarının, karanlık maddenin ve daha fazlasının gizemlerini çözmektir.

Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Dinozorlarla İnsanlar Birlikte Yaşadı Mı?

Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Küpleri Geliştirdi

Bilim İnsanları, Erimeyen Buz Geliştirdi