NFT Nedir? Nft Hakkında Bilinmeyenler

 

NFT, sanat, müzik, oyun içi öğeler, videolar ve daha fazlası biçiminde olabilen dijital bir varlıktır. Genellikle kripto para birimiyle çevrimiçi olarak alınıp satılırlar ve genellikle birçok kriptoyla aynı temel yazılımla kodlanırlar.

NFTs, dijital sanat eserlerinin satılmasında son derece mantıklı bir uygulamadır. Dijital bir görüntü, tıpkı gerçek bir tablonun satıldığı gibi,  orijinalini elinde tutarak NFT olarak satılabilir ve sanatçı tıpkı orijinalini satmış gibi NFT olarak her satıldığında kâr sağlar. Tabi ki herkesin bir kopyaya sahip olabileceği gerçeği nedeniyle NFT yapmak zihinlerde soru işareti yaratmaktadır.

Yine de NFT türü satışlar geleceği olan bir uygulama olabilir. Dijital pazarlama için kullanıldı, bir viski şirketi açık artırma ile pahalı bir fıçı İskoçya viskisini bu şekilde sattı. Dijital değerler elde edilebilecek şekilde internet oyunlarında NFT formunda ve daha sonra bu gelirleri başka şeyler almak üzere nakde dönüştürülebilecek şekilde uygulandı.

Belki de gelecekte NFT leri senetlerin dijital sertifikaları olarak bir evin veya arsanın sahipliğini gösterecek şekilde ve yeni bir tür kripto para türü olarak kullanabiliriz.

Nft nasıl çalışır?

nft eth
Bitcoin veya Ethereum gibi. NFT terimi, benzersiz özelliklere sahip olduğu için değiştirilemeyeceğini veya değiştirilemeyeceğini açıkça ifade eder.

NFT’ler, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir kamu defteri olan bir blok zincirinde bulunur. Muhtemelen en çok kripto para birimlerini mümkün kılan temel süreç olarak blok zincirine aşinasınız.

NFT’ler Ethereum blok zincirinde tutulur, ancak diğer blok zincirleri de onları destekler.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere hem maddi hem de maddi olmayan öğeleri temsil eden dijital nesnelerden bir NFT oluşturulur veya “bastırılır”:

 • Grafik sanatı
 • GIF’ler
 • Videolar ve önemli spor olayları
 • Koleksiyon
 • Sanal avatarlar ve video oyunu görünümleri
 • Tasarımcı spor ayakkabı
 • Müzik

NFT değiştirilebilir mi?

Fiziksel para gibi, kripto para birimleri de değiştirilebilir , yani birbirleri için takas edilebilir veya takas edilebilirler. Örneğin, bir bitcoin her zaman değer olarak başka bir bitcoine eşittir. Benzer şekilde, tek bir ether birimi her zaman başka bir birime eşittir. Bu değiştirilebilirlik özelliği, kripto para birimlerini dijital ekonomide güvenli bir işlem ortamı olarak uygun hale getirir.

NFT’ler, her bir belirteci benzersiz ve yeri doldurulamaz hale getirerek kripto paradigmasını değiştirir, böylece bir karşılıksız belirtecin diğerine eşit olmasını imkansız hale getirir. Varlıkların dijital temsilleridir ve dijital pasaportlara benzetilmiştir çünkü her jeton, onu diğer jetonlardan ayırt etmek için benzersiz, devredilemez bir kimlik içerir. Ayrıca genişletilebilirler, yani üçüncü, benzersiz bir NFT’yi “üretmek” için bir NFT’yi diğeriyle birleştirebilirsiniz.

Nft’ler neden önemlidir?

etherium btc coin
NFT’lerin çoğunluğu, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir kamu defteri olan Ethereum kripto para biriminin blok zincirinde bulunur.

Değiştirilemez tokenler, nispeten basit kripto para birimi kavramının bir evrimidir. Modern finans sistemleri, gayrimenkulden kredi sözleşmelerine ve sanat eserlerine kadar farklı varlık türleri için gelişmiş ticaret ve kredi sistemlerinden oluşur. NFT’ler, fiziksel varlıkların dijital temsillerini etkinleştirerek bu altyapının yeniden icat edilmesinde bir adım öne çıkıyor.

NFT’ler için en heyecan verici olasılık, yeni pazarların ve yatırım biçimlerinin yaratılmasında yatmaktadır. Her biri farklı özellikler ve mülk türleri içeren birden fazla bölüme ayrılmış bir gayrimenkul parçasını düşünün. Bölümlerden biri plajın yanında, diğeri eğlence kompleksinde, diğeri ise yerleşim bölgesi olabilir. Özelliklerine bağlı olarak, her bir arazi parçası benzersizdir, farklı fiyatlandırılır ve bir NFT ile temsil edilir. Karmaşık ve bürokratik bir mesele olan gayrimenkul ticareti, ilgili meta verileri her benzersiz NFT’ye dahil ederek basitleştirilebilir.

NFT NASIL SATIN ALABİLİRİM?

Çoğu NFT yalnızca Ether ile satın alınabilir, bu nedenle bu kripto para biriminin bir kısmına sahip olmak ve onu dijital bir cüzdanda saklamak genellikle ilk adımdır. Ardından, OpenSea, Rarible ve SuperRare dahil olmak üzere herhangi bir çevrimiçi NFT pazaryerinden NFT satın alabilirsiniz.

Popüler NFT Pazar Yerleri

nft pazarı
NFT’ler oyun geliştiricilerinden büyük ilgi gördü. NFT’ler oyunculara birçok fayda sağlayabilir.

OpenSea.io: Bu eşler arası platform, kendisini “nadir dijital öğeler ve koleksiyonlar” tedarikçisi olarak görüyor. Başlamak için tek yapmanız gereken NFT koleksiyonlarına göz atmak için bir hesap oluşturmak. Yeni sanatçılar keşfetmek için parçaları satış hacmine göre de sıralayabilirsiniz.

Rarible : OpenSea’ye benzer şekilde, Rarible, sanatçıların ve içerik oluşturucuların NFT’ler yayınlamasına ve satmasına izin veren demokratik, açık bir pazar yeridir. Platformda yayınlanan RARI jetonları, sahiplerinin ücretler ve topluluk kuralları gibi özelliklere ağırlık vermesini sağlar.

Bu platformlar ve diğerleri binlerce NFT yaratıcısı ve koleksiyoncusuna ev sahipliği yapsa da, satın almadan önce araştırmanızı dikkatlice yaptığınızdan emin olun. Bazı sanatçılar, eserlerini izinleri olmadan listeleyen ve satan taklitçilerin kurbanı oldu.

NFT’ler Güvenli Mi?

Tıpkı kripto para gibi blok zinciri teknolojisini kullanan, takas edilemeyen tokenler genellikle güvenlidir.

Blok zincirlerinin dağıtılmış doğası, NFT’lerin hacklenmesini zorlaştırır (imkansız olmasa da). NFT’ler için bir güvenlik riski, NFT’yi barındıran platformun devre dışı kalması durumunda, takas edilemeyen belirtecinize erişiminizi kaybedebilmenizdir.

Çeviren:Ayşegül Butcher

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  Tarihte Kaydedilmiş En Yüksek Ve En Yιkιcι Ses

  Gürcistan kanalizasyonlarında küresel tehdit olabilecek bir gen bulundu

  Gürcistan kanalizasyonlarında küresel tehdit olabilecek bir gen bulundu