Peru’da Kalpleri Sökülmüş 76 Çocuk Mezarı Bulundu!

Peru’daki kazıda kalpleri sökülmüş ve kurban edilmiş çocuklar bulundu. Arkeologlara göre Peru’da, Huanchaco bölgesinde 76 kurban dışında bulunamamış pek çok kurban daha var.

Florida Üniversitesi’nde akademisyen olan ve Pampa La Cruz’daki kazıyı yöneten Gabriel Prieto’nun söylediğine göre iskeletleri incelediklerinde kalplerinin çıkartılmış olduğunu bulmuşlar.

perudaki kazida cocuklar
Peru, Huanchaco yakınlarında devam eden kazıların bir parçası olarak son zamanlarda yetmiş altı çocuk kurbanı bulundu.

Araştırmacılar göğüs kemiğindeki enine kesitlere dayanarak göğüs kafesinin açıldığını ve kalplerin çıkarıldığı sonucuna varmışlar.

Kurbanlar ayakları doğu tarafına bakacak şekilde konumlandırılmışlar ve yapay bir tepeye gömülmüşler. Kurbanların neden bu şekilde gömüldükleri bilinmemekle birlikte, bölgenin Chimu çocuk kurbanlarından arındığını düşünüyorlardı ancak böyle olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Bölgede yıllar içerisinde pek çok kazı yapıldı ve daha önce 323 çocuk bulunmuştu. Yakındaki başka bir bölge olan Las Llamas’ta da 137 çocuk ve 3 yetişkin daha bulundu ve aynı şekilde kalplerinin çıkarıldığı görüldü.

peru olen cocuklar
Bölgede bulunmayı bekleyen daha birçok çocuk kurbanı olması muhtemeldir.

Prieto ayrıca şunları ekliyor: “Huanchaco’da bulunmayı bekleyen pek çok çocuk kurban var. İnanması zor olsa da 1000’den fazla kurban olabileceğini düşünüyoruz.”

76 yeni iskelet üstünde radyokarbon tarihleme yapılması gerekiyor ancak öncekilerin M.S. 1100 ve 1200 yılları arasında olduğu biliniyor.

Chimu halkının neden bu kadar çocuk kurban ettiği tam olarak bilinmese de dönemlerinde çevredeki yeni tarım arazilerini kutsamak için yaptıkları düşünülüyor. Ayrıca Purdue Üniversitesinden Richard Sutter bu bölgede yaşayan insanların M.S. ilk bin yılda da insan kurban ettiklerini ekliyor.

Peki Neden Çocuklar?

O dönemden Peru’da yazılı bir tarihi belge bulunmadığı için bu çocukların ölümleriyle ilgili ayrıntılı bilgi edinilemiyor. Ancak iklim ve çevre değişimlerine bağlı olarak tarımın kötüleşmesinin kurban etme üzerinde etkisi olabileceği düşünüyor.

peru olen cocuklar kazi alani
Burada görülen bu yapay höyüğün üzerine çocuk kurbanlar gömülür.

Bağımsız bir biyoarkeolog olan Catherine Gaither’in konuyla ilgili yorumları ise bu şekilde: “Bulguların bize tarih öncesi zamanla ilgili bir şeyler öğretebilme potansiyeli oldukça ilgi çekici. Fikrimce, insan kurban etmek kültürel bir değişime sebep olan iklim değişikliğine karşı kültürel bir cevap. Belki durumu El Nino gibi bir çevresel olayla ilişkilendirebiliriz.

Tıpkı Pasifik Okyanusu’ndaki ılık suyun Güney Amerika’ya yaklaşması ve hava durumunda değişimlere sebep olması gibi.”

Son olarak, araştırma ekibi Peru Kültür Bakanlığı’ndan örnekleri yurtdışına çıkarmak için izin istiyor; bu sayede kesin tarihlerini belirlemek amacıyla testler yapabilecekler.

İlginizi çekebilir: Çocuklarını Kurban eden 10 Uygarlık

Çeviri: Özgül Baytekin

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İnsanlar Başka Bir Gezegende Asla Yaşayamayacak

    İnsanlar Başka Bir Gezegende Asla Yaşayamayacak! İşte Nedenleri

    laurent simons doktora yaparken

    Laurent Simons 12 Yaşında Doktora Yapacak, Simons Kimdir?