QR Kod Nedir? QR Kod Okuyucu – QR Kod Artı ve Eksi Yönleri

QR kodu veya karekodlar, son yıllarda yaygın popülerlik kazanan iki boyutlu bir barkod teknolojisidir. İlk olarak 1994 yılında Japonya’da icat edilmiştir. İcadından sonraki ilk on sene çok yaygın kullanılmasa da daha sonra verileri hızlı ve verimli bir şekilde saklama ve görüntüleme işlevi nedeniyle küresel olarak popüler hale gelmiştir. Bilgileri yatay olarak depolayan geleneksel tek boyutlu barkodların aksine, QR kodları bilgiler hem yatay hem de dikey olarak depolar. Bu, tek boyutlu benzerlerinden çok daha fazla veri saklamalarına izin vererek onları perakende, pazarlama ve üretim gibi çeşitli sektörlerde kullanım için ideal hale getirir.

QR Kod Nedir?

QR Kod Okuyucu

ExpressVPN’in QR kod okuyucu tavsiyesi akıllı telefonların yerleşik kamera uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefon veya tabletlerde yerleşik kamera uygulaması ile QR kodları güvenli ve hızlı bir şekilde okutabilirsiniz.

QR Kodun Artıları

QR kodların en önemli artı yönlerinden biri, kamera ve QR kod tarama uygulaması ile akıllı telefonlar veya diğer mobil cihazlar kullanımı ile taranabilmesidir. Bu, tüketicilerin bir ürün veya hgizmet hakkında daha fazla bilgiye erişmek için kolay bir yol sağladıkları reklam kampanyalarında yaygın olarak benimsenmelerine yol açmıştır. Mobil ödemeler, biletleme sistemleri, yeme ve içme sektörü ve hatta artırılmış gerçeklik deneyi,mleri gibi çeşitli diğer alanlarda da kullanılmaktadır.

QR Kodun Eksileri

QR Kod Nedir?

QR kodlarıyla ilişkili birçok artı yön bulunmasına rağmen, eksi yönler de bulunmaktadır. QR kodlarıyla ilgili en endişe verici konulardan biri, dolandırıcılık potansiyelidir. Son yıllarda, zararlı faaliyetlerini yürütmek için QR kodlarını kullanan siber suçlu vakalarının sayısında artış olmuştur. Bu suçlular genellikle, tarandıklarında kullanıcıları kimlik avı sitelerine yönlendiren veya cihazlarına zararlı yazılım indiren sahte QR kodları oluşturur.

En yaygın QR kodu dolandırıcılıklarından biri, suçluların reklamlarda veya ürünlerde yasal olanların yerine sahte QR kodu yerleştirmeleridir. Kullanıcılar yasal ve gerçek bir QR kodunu tarattıklarını düşünürken aslında sahte kodları tararlar. Bunun yerine, kişisel ve finansal bilgilerin çalınma riski altında olduğu veya cihazlarına kötü amaçlı yazılım indirecekleri sahte sitelere yönlendirilirler.

Başka bir QR kod dolandırıcılığı türü, suçluların e-posta veya sosyal medya platformları aracılığı ile QR kodları içeren istenmeyen mesajlar göndermesini içerir. Bu mesajlar genellikle bir arkadaş veya tanınmış bir şirket gibi yasal ve güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi gözükür. Aynı zamanda, indirim veya özel promosyon sunduğunu iddia ederler. Ancak, bu QR kodlarının taranması yukarıda bahsedilen olumsuz sonuçlara yol açabilir.

QR kod dolandırıcılığından korunmak için birkaç önlem almanız önemlidir.

 • Her şeyden önce, yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen QR kodları tarayın ve istenmeyen mesajlara karşı dikkatli olun.
 • Cihazınızda QR kodu açmadan önce bağlantının hangi siteye gittiğini kontrol edin.
 • Açılacak bağlantının ‘’https’’ (‘’s’’ güvenli demektir) olduğundan emin olun.
 • Şüpheli bir QR kodu ile karşılaşırsanız onu taramayın ve mümkünse başkalarının taramaması için üstünü çizin.
 • Halka açık alanlardaki QR kodların gerçekliğinden emin olmadıkça taramayın.
 • QR kod ile açılan sitelerde finansal ve kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.
 • QR kod okumak için indirdiğiniz uygulamanın güvenli olduğundan emin olun.
 • Telefonunuz QR kodu okuyabiliyorsa başka bir uygulama kullanmaktan kaçının.

QR kodları bilgiye erişme ve paylaşma biçimimizde devrim yaratmış olsa da, bunlarla ilgili dolandırıcılıkların kurbanı olmamak için dikkatli olmak ve bilinçli davranmak çok önemlidir. Potansiyel risklerin farkında olarak ve önleyici tedbirler alarak, kişisel ve finansal güvenliğinizden ödün vermeden QR kodların sunduğu avantajlardan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Öğrenmek İçin Hafıza Lazım

  Öğrenmek İçin Hafızamızı Yanlış Kullanıyoruz. İşte Doğru Şekli!

  Uyku Apnesi Olanlarda Uzun Süreli Covid Riski Arttı

  Uyku Apnesi Olanlarda Uzun Süreli Covid Riski Arttı