Şili’de Çölde Derin Bir Boşluk Bırakan Devasa Bir Çukur Göründü

Şili’de Çölde Derin Bir Boşluk Bırakan Devasa Düden Göründü. (Düden: Eriyebilen kayaçların, özellikle kireçtaşlarının yaygın olduğu bölgelerde görülen, değişik çap ve derinliği olabilen, çok kez çember biçiminde kapalı çukur, doğal kuyu.)

Salı günü Şili’deki uzmanlar, Atacama çölündeki bir bakır madeninin yakınında ortaya çıkan, tenis kortundan daha büyük devasa bir düden görünümünü araştırıyorlardı.

Şili'de Çölde Derin Bir Boşluk Bırakan Devasa Bir Çukur Göründü
Düden. (Johan Godoy/AFP)

Ulusal Jeoloji ve Madencilik Servisi (Sernageomin) hafta sonu boyunca Santiago’nun yaklaşık 800 kilometre (yaklaşık 500 mil) kuzeyinde bir alanda ortaya çıkan, yaklaşık 32 metre (104 fit) genişliğinde ve iki katı derinliğindeki deliği incelemek üzere uzmanlar gönderildi.

Kanadalı Lundin Mining firmasının işlettiği Alcaparrosa madeninin yakınındaki Tierra Amarilla bölgesindeki deliğin çevresine 100 metrelik bir güvenlik çemberi oluşturuldu.

Şirket yaptığı açıklamada, “personel, ekipman veya altyapı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını” ve tespit edildiğinden bu yana düdenin sabit kaldığını söyledi.

Şirket, önleyici tedbir olarak, “Alcaparrosa yeraltı madeninin bir bölgesindeki geliştirme çalışmaları geçici olarak askıya alındı” dedi .

Sernageomin direktörü David Montenegro, uzmanların çöküşün nedenini belirlemeye ve “şantiyeye yakın işçilerin ve toplulukların hayatlarını korumak için tüm güvenlik önlemlerinin alındığından emin olmaya” çalışacağını söyledi.

Şili'de Çölde Derin Bir Boşluk Bırakan Devasa Bir Çukur Göründü
Düden. (Johan Godoy/AFP)

Yaklaşık 13.000 nüfuslu Tierra Amarilla belediyesinin belediye başkanı Cristian Zuniga, gazetecilere düdenin benzeri görülmemiş olduğunu söyledi.

USGS’ye göre, düdenlerin çeşitli nedenleri olabilir. Düden yeraltı ve yerüstü sularının bağlantı yeridir. Düdenler, oluşum itibariyle yer üstünde bulunan suları yer altına nakleden doğal kuyulardır. Bu, yüzeyin sabit görünmesine rağmen aniden çökebilen oyuklar veya boşluklar yaratır. Şili’deki çukurun araştırmacıları henüz nasıl oluştuğunu belirlemedi.

Sebebin açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz: çöküşün madencilik faaliyetinin ürünü mü yoksa başka bir şey mi olduğu” dedi.

Şili, küresel arzın dörtte birinden sorumlu dünyanın en büyük bakır üreticisidir.

Çeviri: Rukiye Esen Sercanoğlu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Dünyanın En Derin Çukuru İle Tanışın!

İran’ın başkenti Tahran, her yıl 25 santimetre kadar toprağa gömülüyor

Yeni Zelanda’da Meydana Gelen Yer Kırığı 60 bin Yıllık Volkanik Krateri Ortaya Çıkardı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşte Bu Yüzden Bir Bilgisayarda Asla Beyin Üretemeyeceğiz

Çok Televizyon İzlemek Sizi Aptallaştırıyor.

Çok Fazla Televizyon İzlemek Sizi Aptallaştırıyor.