SpaceX: Crew Dragon Astronotları Yeryüzüne Tarihi Dönüşünü Gerçekleştirdi

NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley , 45 yıl sonra uzaydan denize iniş yaparak yeryüzüne dönen ilk astronotlar oldu.

Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’ ndan, 19 saatlik bir yolculuktan sonra, Pazar günü 19:48 de Florida açıklarında okyanusa iniş yaptı.

Görev kontrol birimi, inişin hemen ardından şunları söyledi ; “ SpaceX ve NASA ekipleri adına söylemek isterim ki Dünya’ ya hoşgeldiniz. SpaceX ile uçtuğunuz için teşekkürler .”

Astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley | © SpaceX

Behnken ve Hurley , 30 Mayıs tarihindeki bu dönüşü ile, SpaceX tarafından inşa edilen ,özel bir şirketin uzay aracında, alçak Dünya yörüngesine giren ilk insanlar olarak tarih yazdı.

Demo-2 adındaki bu görev, NASA‘nın ABD topraklarından 9 yıl sonra ilk kez uzaya astronot göndermesiyle de hatırlanacak.

İlginizi çekebilir: SpaceX: Sıfırdan Başarıya Uzanan Yolculuk

SpaceX’ in astronot uzay gemisi Crew Dragon, Florida ‘nın batısındaki Pensacola açıklarında suya iniş yaptı.

Astronotlar en son 1975 Temmuzunda Apollo Görevi ile okyanusa iniş yapmıştı.

O tarihten beri tüm inişler toprak üzerine yapılmıştı.

NASA‘ nın 2011 yılında emekliye ayrılan Uzay Mekiği, ticari bir uçak gibi piste iniş gerçekleştirmişti.

Rusya’ nın Soyuz aracı ve Çin’in Shenzhou aracı da dahil olmak üzere, diğer gelişmiş mürettebatlı araçlar da zemine inebilecek şekilde tasarlanmıştı.

İlginizi çekebilir: İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri

Astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley

SpaceX: Crew Dragon Astronotları Yeryüzüne Tarihi Dönüşünü Gerçekleştirdi

ABD topraklarından astronotları uzaya göndermeye hazır bir ticari uzay aracı , bu iniş ile birlikte NASA için yeni bir çağ başlattı.

SpaceX ‘in insanları uzaya gönderecek sistemini test etmek için tasarlanan bu görev, fırlatma , uzaya kenetlenme , denize iniş ve kurtarma adımlarından sonra gelen son adımdı.

Crew Dragon dünya atmosferine girerken yaklaşık 1900° C sıcaklık ile karşılaştı.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’ dan yaklaşık 260 mil yukarıda ve yörüngesinde dönmesine rağmen, kapsülün suya inişi neredeyse 1 gün sürdü.

Crew Dragon yörüngesini alçaltarak suya inişini gerçekleştirmek için bir dizi manevra yaptı.

Daha sonra paraşütlerini kullanarak iniş hızını 17,500 mphden, 15mph ye düşürmeyi başardı.

İlginizi çekebilir: Fotoğraflarla SpaceX Roketleri ‘nin Gelişimi ve Detayları

SpaceX kapsülü Meksika Körfezi’ ne inişi

Meksika Körfezi’ne sıçrayan SpaceX kapsülü | © NASA TV / AP

Atmosfere yeniden giriş sırasında, sıcak havanın bir örtü gibi kapsülün etrafını sarması, geçici olarak iletişim kesintilerine sebep oldu.

GoNavigator adlı SpaceX kurtarma ekibi, bünyesindeki uzay aracı mühendisleri, kurtarma uzmanları ve tıp doktorları ile, astronotların yerçekimine yeniden uyum sağlaması için kapsülden çıkarken yardımcı oldu.

Uzay aracı inişe geçtiği sırada ,ineceği çevredeki bir düzine gemiye uzaklaşmaları söylendi. Bunun sebebi Crew Dragon ‘ dakihidrazin ve nitrojen tetraoksit gibi tehlikeli kimyasalların potansiyel bir tehlike yaratmasıydı.

NASA yöneticisi JimBridenstine , çevredeki  şahsi teknelerin varlığı için “beklediğimiz gibi olmadı “  ve “ bir sonrakinde kesinlikle daha iyi bir iş çıkarmalıyız “ dedi.

Atmosfereyeniden  giriş, SpaceX ‘ in insanlı uzay uçuşu görevinin finalini işaret etti.

Havacılık şirketinin ilk operasyonel uçuşunun Eylülde gerçekleşmesi bekleniyor. Bu uçuşta ikinci Crew Dragon uzay aracı, uzay istasyonuna 4 astronot taşıyacak.

Önümüzdeki yılın başlarında , Hurley ve Behnken’ i uzaya taşıyan kapsül , Crew 2 olarak  yenilenmiş ve SpaceX ‘in ikinci operasyonel mürettebatlı görevi için sunulmuş olacak.

Başka bir havacılık şirketi olan Boeing ,NASA ‘nın Ticari Mürettebat Programı’nın bir parçası olmak ve uzay istasyonuna  astronot gönderebilmek için uzay aracı geliştiriyor.

Zehra Oruç

Beyrut Patlaması: Amonyum Nitrat Nasıl Bu Kadar Yıkıcı Patlamalar Yaratır?

Dünya Matematik Tarihinin Dönüm Noktaları!