SpaceX Gelecek Uzay Görevleri İçin Denize Fırlatma Rampaları İnşa Ediyor

SpaceX‘in gelecek uzay görevleri, denize inşa edecekleri fırlatma rampalarıyla, artık hayalden gerçeğe dönüşmeye çok yakın. NASA işbirliğiyle uzaya gönderdiği insanlı görevden sonra SpaceX’i bundan sonra kimse durduramaz. Mars’ın kolonileştirilmesi, Ay turizmi veya dünya yörüngesine turist taşıma gibi projeler, gelecek hedeflerinden sadece birkaçı.

İlginizi çekebilir: SpaceX: Sıfırdan Başarıya Uzanan Yolculuk

Bunların her birisi denize kurulacak fırlatma rampalarıyla gerçek olacak. İşin kokusu ilk olarak şirketin şu anda üzerinde çalıştığı proje için 2017 yaptığı bir sunumda bahsettiği iş ilanında ortaya çıktı.

Deniz İşletme Mühendisi Aranıyor

SpaceX Gelecek Uzay Görevleri İçin Denize Fırlatma Rampaları İnşa Ediyor

İş tanımında “Açık denizde roket fırlatma rampası tasarım ve inşasında görev alabilecek sorumluluk sahibi Deniz İşletme Mühendisi aranıyor” açıklamasına yer verilmişti. İş konumuna baktığımızda ise Brownsville, Texas’ı görüyoruz. Burası aynı zamanda SpaceX’in Boca Chica’da bulunan ve gezegenler arası uzay gemisi Starship’i de test ettiği üsse çok yakın.

İlginizi çekebilir: İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri

Elon Musk kendisi de Twitter hesabı üzerinden şirketlerinin bu deniz platformları üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Dünyanın herhangi bir yerine dakikalar içerisinde gitmek mümkün olacak.

SpaceX Gelecek Uzay Görevleri İçin Denize Fırlatma Rampaları İnşa Ediyor

Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın 2023 gibi gerçekleşek Ay seyahati ve 2024 gibi planlanan ilk insanlı Mars seyahati, uzay seyahatlerine olan beklentiyi günbegün artırıyor. SpaceX kaynaklarının belirttiğine göre bu süpersonik roketler sayesinde New York – Şangay arası 39 dakika, Londra – Dubai 29 dakikaya inecek.

Bunun için de roketin kalkış ve varış noktalarında denize kurulu platformlara ihtiyaç duyulacak. İlk video da görüleceği üzere roketin ilk parçasının başarılı bir şekilde geri yere indirilmesi de planlanıyor. Roketler bu şekilde geri kazanılacak ve nihayetinde masraflar da düşecek.

Proje henüz başlangıç aşamasında olduğu için rampalar hakkında detaylı bilgi henüz verilmedi. SpaceX kanadı, gecmiş tecrübelerine de dayanarak, zaten halihazırda bu deniz rampalarının Falcon 9 roketinin fırlatma sonrası ilk ayrılan parçalarını indirmek için kullandıklarını ifade etti.

Bu platformların bulunacakları yer konusunda ise Musk, “İnsanları rahatsız etmemesi adına yoğun nüfuslu bölgelerden yeterince uzakta bulunacağı” konusunda ise garanti verdi.

Muhammed Boğatekin

Yoruma kapalı.

    Sedir Ağacı Nedir? Sedir Ağaçlarını Budama Rehberi

    Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?