Tamamen Yanlış Olan 5 Bilim “Gerçeği”

1- Hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemez – Yanlış!

Albert Einstein ‘dan beri, hiçbir şeyin ışık hızından daha hızlı gitmediğini biliyoruz — saniyede yaklaşık 300.000 km. Ancak, bu sadece bir boşlukta veya boşluk benzeri bir alanda geçerlidir. Doğru koşullar altında, komşunuzun kaplumbağası bile ışığı aşabilir. Her şey ortama bağlıdır.

Işık camdan veya sudan parladığında, yaklaşık üçte bir oranında yavaşlar. Yakalanması için hala çok hızlı. Son zamanlarda, bilim insanları ışığı tamamen durdurmayı ve daha sonra onu serbest bırakmayı bile başardılar. Hızını kesebilmek  için dünya standartlarında bir laboratuvarınız olduğu sürece, hemen hemen her şey ışıktan daha hızlı hareket edebilir.

ışık hızı
ışık hızı nedir?

2- Sputnik uzaydaki ilk insan yapımı nesneydi – Yanlış!

Sovyetler Birliği tarafından 4 Ekim 1957’de fırlatılan Sputnik 1, dünyayı değiştirdi. Yörüngeye giren ilk insan yapımı nesne olarak üç ay boyunca dünyanın etrafında dolaştı . Ama uzaya ilk ulaşan bu değildi. Daha önceki yüzlerce roket, bilinen sınırın çok ötesine atıldı, ancak uçuş yörüngede hemen Dünya’ya geri düştü. Bunlar, İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında İngiltere, Fransa ve Belçika’ya yıkım getiren Alman V2 füzeleriydi. Mekanın Fethi için hayırlı bir başlangıç değildi.

3-Cam bir sıvıdır – Yanlış!

Eski bir binanın etrafında her şeyi bilen bir arkadaşınızla dolaşırsanız, sizi antik pencerelere yönlendireceğinden emin olun. ‘Camın alt kısmının ne kadar kalın olduğunu görüyor musun?’ diyecekler. Çünkü cam bir sıvıdır, katı değil. Yüzyıllar boyunca, yerçekimi camın aşağıya doğru akmasına neden oldu. İkna edici görünüyor, değil mi? Aslında bu bir şehir efsanesi. Eski cam altta daha kalındır, çünkü bu şekilde yapılmıştır. İlk cam üretim teknolojisi sadece küçük camlar üretebilirdi ve bunlar değişken kalınlık ve şeffaflıktaydı. Bu kusurlu panelleri, daha ağır kenarlar altta olacak şekilde yerleştirmek mantıklıydı. Eski pencerelerin tabanda daha kalın görünmesinin nedeni budur.

4- Balıklar okyanusları terk eden ilk hayvanlardı – Yanlış!

Hepimiz çizimleri gördük. Milyonlarca yıl önce, özellikle cesur bir balık kısa bir süre için karaya nasıl çıkılacağını öğrendi. Zamanla, türü karada  daha uzun süre kalmaya başladı. Yavaş yavaş, solungaçlar ilk amfibileri, sonra sürüngenleri, kuşları ve memelileri üretmek için akciğerlere dönüştü. Sonra da biz. Ancak bu cesur balık gerçek bir öncü değildi. Kara ise zaten böcekler, kırkayaklar, bitkiler ve mantarlar da dahil olmak üzere yaşamla doluydu. Bu gerçek genellikle insan merkezli bir yaşam tarihinde göz ardı edilir.

5- Vücudunuz tamamen size ait – Yanlış!

İşte size tüyler ürpertici bir düşünce. Vücudunuzdaki hücrelerin yaklaşık yarısı insan değildir. Haydut ajanlar, bakteri, mantar ve arkelerdir. Vücudunuz bu küçük davetsiz misafirlerle dolu. 500 ila 1000 tür, kıvrımlarınız, kanallarınız, kulaklarınız ve odacıklarınız içinde bir yuva yapmıştır. İnsan hücreleriniz bile tamamen size ait değildir.

Birçok anne, mikrokimerizm olarak bilinen bir süreçte bebeklerinden hücre alır. (mikrokimerizm bir bireye ait az sayıda hücre) Bu hücreler, annenin doğal hücreleri ile birlikte işlev görür ve bölünür, ancak genetik olarak farklı kalır. Bu tür kalıntılar daha fazla bebeklere aktarılabilir ve hatta bir sonraki nesle aktarılabilir. Anneannenizin hücreleri karnınızda dolaşabilir; amcanızın tentür ‘ü dalağınızda tutulabilir. (tentür: alkolün bir veya birden çok bitki üstündeki eritici etkisi sonucu elde edilen sıvı ilâç)

Ayhan Mete GÜNAY

Güneş Sistemimizin Dışında Bir şey Saklanıyor, Ancak Gezegen Dokuz Olmayabilir

Uzay sonsuza kadar devam eder mi?

Beyinsizler Çocuk: Uzay sonsuza kadar devam eder mi?