Trafik Işıkları Neden Kırmızı, Sarı ve Yeşildir?

Kırmızı “dur”, yeşil “git” ve sarı, “hazırlan” anlamına geliyor. Peki neden mavi, mor ve kahverengini değil de bu renkleri kullanıyoruz? Dalga boylarıyla alakalı olabileceğini düşünüyorum. Ama hiçbir fikrimin olmadığını kabul etmeliyim. Bu yüzden konuyu araştırmaya karar verdim.

Bunu biliyor muydun? İlk trafik sinyalleri arabalar için değil, trenler için tasarlandı. Kırmızı ve yeşildi, gazla çalışıyorlardı ve bir sızıntı durumunda biraz tehlikeli olabiliyorlardı.

Kırmızı, demiryollarından miras kalan bir semboldür!

Kırmızı, birçok kültürde tehlikeyi sembolize eder. Görünür spektrumdaki herhangi bir rengin en uzun dalga boyuna sahip olduğu düşünüldüğünde bu renk seçilmişti. Onu diğer renklere oranla daha uzak bir mesafeden görebilirsiniz.

Yeşil ilk başta “dikkat” demekti!

Yeşilin, ışıktaki rolü aslında zaman içinde çarpıcı biçimde değişti. Dalga boyu, görünür spektrumdaki sarıların yanında daha kısadır. Kırmızı ve sarı dışındaki herhangi bir renkten daha kolay görülebilir. Demiryolu ışıklarının ilk günlerinde, yeşil aslında “dikkat” anlamına geliyordu.

Sarı, “dikkat” anlamına geliyor!

İlk araç kullanım günlerinden 1900’lerin ortalarına kadar, tüm dur işaretleri kırmızı değildi. Çoğu sarıydı. Çünkü geceleri kötü aydınlatılmış bir alanda kırmızı bir dur işareti görmek neredeyse imkansızdı. Sarının dur işareti olması 1915’te Detroit’te başladı.

Malzemeler ve teknolojiler geliştikçe; kırmızı, işaret hiyerarşisindeki doğal yerini devam ettirebildi . Ve bu duruma binaen hala oldukça görünür olan sarı, trafik ışıklarında 2.sırada yerini aldı. Görünür dalga boyu açısından kırmızıdan sonra gelen sarı; bugün okul alanları, otobüsler, yaya geçitleri ve diğer önemli uyarılarda kullanılmaktadır.

Ecem Sena Çelik

Neuralink: Elon Musk Ne Derse Desin Beyin Hacklemek Son Derece Zor 

Her Ülkedeki En İyi Kadın Girişimciler