Tutankhamun Mezarında Keşfedilen 30 İnanılmaz Hazinesi

Tutankhamun hazinesi, arkeologlar tarafından 4 Kasım 1922’de Krallar Vadisi’ndeki mezarı hazineler ile dolu olarak bulundu.

Arkeolog Howard Carter ve meslektaşları 100 yıl önce Kral Tutankhamun hazinesinin bulunduğu mezarı keşfettiklerinde “harika şeyler” gördüklerini bildirdi.

Ölüm maskesi gibi bu eserlerden bazıları yaygın olarak biliniyor.  Bulunan bu eserler, Kral Tut’un hayatı hakkında fikirler veriyor. Kalıntılarının keşfedilmesinden 100 yıl sonra ikonik antik Mısır firavunu hakkında ortaya koydukları şeyler inanılmaz. İşte mezardan çıkan 30 büyüleyici Tutankhamun hazinesi ve anlamı.

İşte, Tutankhamun hazineleri:

1. Ölüm Maskesi

ölüm maskesi
Kral Tutankhamun’un altın cenaze maskesi, restorasyondan sonra Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergileniyor, 16 Aralık 2015.(İmaj kredisi: Getty Images aracılığıyla Mohamed El-Shahed/AFP)

Tutankhamun’un ölüm maskesi muhtemelen mezarında bulunan en ünlü eserdir. Tut’un yüzüne yerleştirilen 53 santimetre uzunluğundaki süslü maske, esas olarak yarı değerli taşlar ve renkli cam macunu ile işlenmiş altından üretildi” ve 10 kilogram ağırlığında, emekli profesör Galal Ali Hassaan Kahire Üniversitesi Mekanik Tasarım Bölümü, International Journal of Advancement in Engineering & Technology’de 2016 yılında yayınlanan bir makalede şöyle yazdı:

Gözler obsidyen ve kuvarstan üretiliyor,” diye yazdı Hassaan, maskenin Tutankhamun’u uzun sakallı olarak tasvir ettiğini belirtti. Bir kobra ve bir akbaba taşıyan bir başlık.

2. Tutankhamun Hançeri

demir hancer
Kral Tut’un mezarında biri altın, diğeri demirden iki hançer bulundu.

Tutankhamun, biri demir bıçaklı ve diğeri altın olan iki hançer ile gömüldü. ” Tutankhamun’un Mezarından Demir ” kitabına göre, her iki hançer de firavunun mumya sargılarının farklı katmanlarına sarılı olarak bulundu.(Kahire Press’teki Amerikan Üniversitesi, 2022).

Araştırmacılar, kitapta demir bıçaklı hançerin Tutankhamun’un sağ uyluğuna yerleştirildiğini belirtti. Hançerde kullanılan demir bu dünyanın dışındaydı, bir göktaşından yapılmıştı ve hançerin kaya kristalinden yapılmış bir kulbu ve üzerinde karmaşık desenler oyulmuş altın bir sapı var. Araştırmacılar, Tutankhamun’un karnının üzerinde, aynı zamanda karmaşık oymalara sahip altın bir sapa sahip bıçaklı hançerin bulunduğunu yazdı.

3. Masa oyunları

Tutankhamun’un mezarında bulunan MÖ 14. yüzyıldan kalma oyun tahtası Oyun, abanozla kaplanmış ve fildişi ile kakma ahşaptan yapılmıştır.(İmaj kredisi: Art Media/Baskı Koleksiyoncusu/Getty Fotoğrafı)

” Eski Mısırlılar Oyunda: Sınır Ötesi Masa Oyunları ” kitabına göre Tutankhamun’un mezarında en az dört masa oyunu vardı. (Bloomsbury, 2016). Mezarda bulunan bazı tahtalar ve oyun parçaları fildişinden yapılmış ve tahtalar “yirmilik oyun” ve “senet” için tasarlanmış gibi görünüyor.

Hiçbir oyunun kuralları tamamen açık değildir. Büyük Mısır Müzesi, senet’in 30 karelik bir tahta ile oynandığını not eder ve amaç “rakibin aynı şeyi yapmasını engellerken tahtadaki tüm taşları güvenli bir şekilde gezinmekti.”

“Yirmilik oyun” kuralları da belirsizdir. Oyunu inceleyen bilim adamları arasında, “genel olarak iki oyuncunun tahtanın her iki tarafında başladığı varsayılır” ve “daha sonra taşlarını orta koridordan son alana doğru ve tahtadan aşağı doğru hareket ettirerek kazanmak için tahtadan çıktılar. Oyun,” Metropolitan Sanat Müzesi’nde araştırma görevlisi olan Anne Dunn-Vaturi bir makalede yazdı. 2014 yılında Metropolitan Museum of Art’ın web sitesinde yayınlandı.

4. Konfeksiyon Mankeni

konfeksiyon mankeni
Arkeologların Tut’un mezarında buldukları, muhtemelen kralın kıyafetleri veya mücevherleri için bir manken olan bir Tutankhamun büstü.

Tutankhamun’un mezarındaki daha az bilinen hazinelerden biri, kralın gardırobunu ve mücevherlerini seçmek, ayarlamak ve saklamak için kullanılan bir mankendir. Laura Ranieri Roy , “Tut, elbette, hem hayatı hem de öbür hayatı için kocaman bir gardırobuyla çok şık bir şifoniyerdi.” bir eğitim kuruluşu olan Eski Mısır Alive’nin kurucusu ve yöneticisi, bir e-postada söyledi.

Ranieri Roy, İngiliz arkeolog Howard Carter’ın Tut’un mezarında bulduğu “Yüzlerce giysi vardı, 12 görkemli cübbe, düzinelerce sandalet, iç çamaşırı, çorap ve hatta Tut’un bebek kıyafetleri vardı” dedi.

“Böyle bir ‘giysi at’ için, asmak, süslü elbiseler ve mücevherler sergilemek için bir mankene ihtiyaç duyması, hatta belki de gardırop görevlilerinin kıyafetler yapıp hazırlaması ve kralın cübbelerinde ayarlamalar yapması mantıklıdır.” dedi.

5. Altın Sandaletler

altin sandaletler
Kral Tut muhtemelen yaşamı boyunca bu altın sandaletleri giymedi.

Tutankhamun’un mumyası altın sandaletler giymiş halde bulundu. Andre Veldmeijer “Toplam uzunluk yaklaşık 29,5 cm idi,”, Eski Mısır Ayakkabı Projesi direktörü e-postada söyledi. Veldmeijer, Tutankhamun muhtemelen hayattayken bu sandaletleri giymezdi, dedi. Bunun gibi sandaletler muhtemelen cenazesi için özel olarak yapılmış olurdu.

Veldmeijer, bu altın sandaletlerin “bir altın levhadan kesilmiş ve muhtemelen bir deri tabakasıyla korunan yumuşak bir yüzeyde kabartmalı” olacağını belirterek, bu işlemin “modern günlerde ince metalin nasıl olduğundan çok farklı olmadığını” belirtti. dövülmüş ve dekore edilmiştir.”

6. Tutankhamun’un Tabutu

tutun tabutu
Kral Tutankhamun’un Kahire’deki Mısır Müzesi’nde sergilenen som altın lahiti, 22 Ekim 2007’de fotoğraflandı. Bu, kraliyet mumyasını tutan üçüncü ve en içteki tabut.

Tutankhamun, iç içe geçmiş üç tabutun içinde toprağa verildi. Kombine tabut yaklaşık 1.25 ton, Joyce Tyldesley, İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’nde Mısırbilim profesörü olan,  kitabında: Bir Mısır Kralı Arayışı Tyldesley, tabutların büyük boyutunun, Tutankhamun’un mezarının nispeten küçük boyutuyla birleştiğinde, Carter’ın onları açmasını zorlaştırdığını kaydetti.

Her üç tabut da Tutankhamun’u uzun sakallı ve bir dolandırıcı ve döven tutan gösteriyor. Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, dış tabutun yaldızlı ahşaptan yapıldığını belirtiyor ve kamçı ve kamçısında mavi ve kırmızı cam vardır. Tyldesley, ikinci tabutun da yaldızlı ahşaptan yapıldığını ve üzerinde parçalanan nilüfer çiçekleri de dahil olmak üzere çeşitli bitkilerle birlikte bulunduğunu söyledi. Bakanlık, üçüncü ve en içteki tabutun som altından yapıldığını ve ketene sarılı olarak bulunduğunu belirtiyor. Tutankhamun, üzerindeki diğer eşyaların yanı sıra ölüm maskesiyle bu en içteki tabutun içinde toprağa verildi.

7.Tutankhamun’un Tahtı

tutun makami
Kral Tutankhamun’un “altın tahtı” esas olarak ahşaptan yapılmıştır ve altın ve gümüş, yarı değerli taşlar, sır ve renkli cam ile kaplanmıştır. Aten güneş diskinin Tut ve kraliçesi Ankhesenamun’a doğru parladığını gösteriyor

Eaton-Krauss, Tutankhamun’un mezarında iki taht bulunduğunu söyledi. Biri abanozdan yapılmıştı ve bir piskoposun sandalyesine benzediği için Carter, özel bir dini amacı olduğuna dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, ona “dinsel taht” adını verdi.

Bazen “altın taht” olarak adlandırılan diğer taht, kitabında Tutankhamun ve karısı Ankhesenamun’un bir tasvirine sahiptir, Tyldesley kitabında belirtti. Carter, notlarında Ankhesenamun’un Tutankhamun’a merhem veya parfüm sürdüğünü yazdı.

Bu taht yaklaşık 1 metre boyundadır ve ketene sarılmıştır. Tyldesley, “Sağlam, hafif eğimli bir arka paneli, kolları, açık yan panelleri ve aslan bacaklarına benzemek için oyulmuş dört bacağı olan ahşap bir sandalyedir” diye yazdı. “Sandalye altın ve gümüş folyo ile kaplandı ve renkli taşlar, cam ve fayans (sırlı seramik) ile kaplandı.”

8. Savaş Arabaları

savas arabalari
Kral Tutankhamun’un mezarında bulunan altın savaş arabası. Bu 2019 fotoğrafında, savaş arabası Giza’daki Büyük Mısır Müzesi’nde restorasyonu bekliyor.

2020’de Comité international pour l’égyptologie (Fransızca “Uluslararası Mısırbilim Komitesi”) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Tutankhamun’un mezarında altı savaş arabası bulundu. ekip, makalelerinde belirtti. Araştırmacıların devlet savaş arabalarından birinin derinlemesine analizi ve restorasyonu, üzerinde binenler için gölge sağlayabilecek bir gölgelik olduğunu buldu.

Arabanın sağ tarafında altı yabancı tutsağın resimlerinin yanı sıra Tutankhamun ve Ankhesenamun isimlerinin yazılı olduğu hiyeroglifler var. Ayrıca kanatları açılmış bir güneş şahininin bir görüntüsü ve şahinin güneşle ilişkili bir Mısır tanrısı olan Horus’u temsil ettiğini söyleyen hiyeroglif bir yazıt vardır.

Ekip, makalelerinde, “Bütün bu tasarım, Mısır halkı tarafından tapılan kraliyet çiftinin, kral ve kraliçenin üzerinde uçan güneş tanrısı altında yaşamını ve istikrarını sağlayan ve onları koruyan görünümü olarak yorumlanabilir” diye yazdı.

9. Trompet

trompet
İngiliz Ordusu’ndan müzisyen James Tappern, Kral Tutankhamun’un 19 Nisan 1939’da Mısır Müzesi’ndeki cenazesinde bulunan bir trompet çalıyor.

Tutankhamun’un mezarında biri gümüş, diğeri yaldızlı bronzdan yapılmış iki trompet bulundu ve bu trompet, kitaba göre dünyada, dudaklardan titreşimlerle çalınan en eski labrozonlar, dudaklardan çalınan enstrümanlar arasında yer alıyor.

Müzisyen James Tappern trompet çaldı. YouTube’da duyulabilen bir 1939 BBC yayınında. Bununla birlikte, trompet çalmak için modern bir ahşap ağızlık kullanmak zorundaydı, bu nedenle Tappern’in oynadığı perdelerin Tutankhamun’un zamanında mümkün olup olmadığı net değil, araştırmacılar kaydetti. Günümüzde bu çalgıların çalınması kırılganlıklarından dolayı yasaklanmıştır.

10. Anubis

anibus
Ahşap ve altından yapılmış bir Anubis heykeli.

Mumyalama ile ilişkilendirilen çakal başlı eski Mısır tanrısı Anubis’in bu heykeli Tutankhamun’un mezarında bulundu. Ahşap ve altından yapılmıştır.

11. Göğüs Zırhı

gogus zirhi
Tutankhamun’un mezarından bir göğüs zırhı

Bu renkli göğüs plakası Tutankhamun’un mezarında keşfedildi ve merkezinde bok böceği şeklinde bir muska var gibi görünüyor. Bu tılsımlar genellikle eski Mısır’da bulunurdu, çünkü bok böceği diriliş veya yeniden doğuşun sembolü olarak görülüyordu.

12.Mezarda Osiris Duvar Resmi

osiris duvar resmi
19 yaşındaki Kral Tut, Osiris ile etkileşime giriyor.

Tutankhamun’un mezarındaki bu duvar resmi, firavunun yeraltı dünyasının tanrısı olarak kabul edilen Osiris ile etkileşime girdiğini gösteriyor. Tut vefat ettiğinde yaklaşık 19 yaşındaydı.

13. Fildişi Kaplı Kutu

fildişi kapli kutu
Tutankhamun’un mezarından fildişi ile ahşap bir kutu.

Fildişi kaplı bu ahşap kutu Tutankhamun’un mezarından. Kutunun üzerinde, yorumlanması zor motifler sergileyen ayrıntılı resimler var.

14. Anubis ve Hathor Duvar Resmi

anubis hathor resmi
Anubis ve Hathor ile Tutankhamun.

Bu duvar resminde Tutankhamun, eski Mısır tanrıları Anubis ve Hathor tarafından kuşatılmıştır. Anubis, mumyalama ile ilişkili çakal başlı bir tanrı iken, Hathor, diğer şeylerin yanı sıra doğurganlık ve sevgi ile ilişkilidir.

15. Hayvan Duvar Resmi

hayvan duvar resmi
Tutankhamun’un mezarından bir duvar resmi.

Tutankhamun’un mezarından alınan bu duvar resmi, teknede altı babun ve bir bok böceğini gösteriyor gibi görünüyor. Babunlar daha güneyden Mısır’a ithal edilirken, bok böcekleri yeniden doğuş veya diriliş ile ilişkilendirildi.

16. Kanopik Kavanozlar

kanopik kavanozlar
Tutankhamun’un mezarında bulunan kanopik kavanozlar.

Tutankhamun’un mezarında bulunan kanopik kavanozların kapağı. Bunun gibi kavanozlar , mumyalama işlemi sırasında çıkarılan karaciğer ve akciğerler gibi iç organların kalıntılarını tutuyordu.

17. Tut Ve Karısı

tut karisi
Tutankhamun ve karısı Ankhesenamun, Tut’un mezarındaki bir duvar resminde tasvir edildi.

Tutankhamun ve karısı Ankhesenamun, Tut’un mezarında bulunan bu resimde gösterilmektedir. Ankhesenamun’un mezarı bulunamadı ve Krallar Vadisi’nde bir yerde olduğuna inanılıyor.

18. Kupa

tutun kupasi
Hiyeroglif metinli Tutankhamun’un mezarından sanatsal bir fincan.

Bu çiçek şekilli fincan Tutankhamun’un mezarından. Üzerindeki hiyeroglif yazıtlar Tut’a milyonlarca yıl ömür verilmesini ister.

19. Kavanoz

tut kavanoz
Krallar Vadisi’ndeki Tut’un mezarında üzerinde aslan bulunan bir kavanoz bulundu.

Tutankhamun’un mezarında bulunan bu kavanozun tepesinde bir aslan var. Alttaki motifler Mısır’ın Nubia ve Batı Asya’daki düşmanlarını ve onlara karşı zaferi temsil ediyor olabilir. Kavanoz kozmetikleri tutmak için kullanılmış olabilir.

20. Şabat

sabat
Tutankhamun’un mezarından tipik olarak eski Mısır mezarlarında bulunan bir heykelcik türü olan shabti.

Tutankhamun’un mezarında bulunan bir shabti. Shabtiler genellikle eski Mısır mezarlarında bulunur ve ölenlere öbür dünyada hizmet etmeleri amaçlanırdı. Bu shabti kireçtaşından yapılmıştır ve bir dolandırıcı ve döven tutmaktadır.

21. Yatak

tut yatak
Tutankhamun’un mezarında bulunan birkaç yataktan biri.

Bu yatak, Tutankhamun’un mezarında bulunan birkaç yataktan biridir. Altın yaldızlı ahşaptan yapılmış olup üzerinde inek tasvirleri bulunmaktadır. Eski Mısır’da inekler bazen doğurganlık ve sevgi ile ilişkilendirilen bir tanrıça olan Hathor ile ilişkilendirilirdi.

22. Taç

tut taci
Tutankhamun’un mezarında bulunan bir taç üzerinde hayvan tasvirleri bulunmaktadır.

Tutankhamun’un mezarında bulunan bu taç üzerinde akbaba ve kobra tasvirleri bulunmaktadır. Diğer malzemelerin yanı sıra cam, lapis lazuli, obsidyen ve malakit ile birlikte altından yapılmıştır.

23. Mumya

mumya
Kral Tut’un mumyalanmış kalıntıları.

Tutankhamun’un mumyası hala Krallar Vadisi’ndeki mezarında duruyor. Mezarındaki birçok eşya müzelere taşınırken, firavun mezarında duruyor.

24. Su Aygırı Avcısı

su aygiri avcisi
Tutankhamun’un zıpkınla su aygırı avlayan bir heykeli.

Tutankhamun’un mezarında bulunan bu küçük heykel, firavunun zıpkınla su aygırlarını avladığını gösteriyor. Sağlık sorunlarına rağmen Tut’un gerçek hayatta su aygırı avına çıkmış olması mümkündür.

25. Model Tekne

model tekne
Tutankhamun’un mezarından detaylı, model bir tekne.

Tutankhamun’un mezarında bulunan bir tekne modeli. Yelken donanımı ile boyanmış ahşaptan yapılmış model, yaklaşık 10cm çapında ve 22 santimetre uzunluğundadır.

26. Dış Kutu

tutun kutusu
Kral Tut’un üç tabutunu tutan kuvarsit kutu.

Tutankhamun’un üç tabutu, burada gösterilen bir kuvarsit kutu içinde bulundu. Üzerinde İsis, Nephthys, Neith ve Selket olmak üzere dört tanrıça tasviri vardır.

27. Daha Fazla Şabat

kut sabat
Başlıklı bir shabtis ve Nubian peruğu takan bir başkası

Tutankhamun’un mezarında bulunan ek shabtis. Birinde “Nemes Headdress” olarak bilinen bir başlık, diğerinde ise Nubian peruğu olarak bilinen bir peruğu var.

28. Ahşap Kutu

ahsap kutu
Tutankhamun’un mezarından el yapımı ahşap bir kutu.

Tutankhamun’un mezarında bulunan boyalı ahşap bir kutu. Üzerinde av sahneleri tasvirleri vardır.

29. Altın Toka

altin toka
Arkeologların Tut’un mezarında bulduğu altından yapılmış bir toka.

Bu altın toka Tutankhamun’un mezarında bulundu. Arabasına binen firavunun bir tasviri vardır.

30. Koltuk Başlığı

koltuk basligi
Fayanstan veya sırlı seramikten yapılmış bir koltuk başlığı.

Mavi fayanstan (sırlı seramik) yapılmış bu koltuk başlığı, Tutankhamun’un mezarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

The Big Picture 2022 Fotoğraf Ödülleri: Vahşi Doğadan 15 Büyüleyici Fotoğraf

Işık hızından 7 kat hızlı giden enerji jeti fizik kurallarını alt üst etti

Işık hızından 7 kat hızlı giden enerji jeti fizik kurallarını alt üst etti