Venüs’te En Az 37 Aktif Volkan Var!

Maryland Üniversitesi ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre Venüs en az otuz yedi volkanik yapıya ev sahipliği yapıyor. Bu da gezegenin iç kısmının jeolojik olarak aktif olduğunun ilk kanıtı.

Önceki araştırmalar, gezegenin derinliklerindeki sıcak maddenin dumanlarının, manto ve yerkabuğu boyunca yükseldiğinde şekil alan corona adlı halkaya benzer yapıların, manto dumanlarının volkanik Hawaii Adaları’na şekil verdiği gibi oluştuğunu ortaya koydu.

Önceden gezegenin volkanik aktivite göstermek için fazla soğuduğu düşünülüyordu.

Corona: Gezegen jeolojisinde, bir korona oval şekilli bir özelliktir. Coronae hem Venüs gezegeninde hem de Uranüs‘ün uydusu Miranda’da görülür. Ve yüzeyin altındaki sıcak malzemenin üst kısımları tarafından oluşturulabilir.


İlginizi çekebilir: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Oysa ki, bunların eski volkanik aktivitelerin işaretleri olduğu, gezegenin içindeki jeolojik aktiviteyi yavaşlatacak kadar soğuduğu ve herhangi bir sıcak maddenin patlaması için yerkabuğunun çok fazla sertleştiği düşünüldü.

Venüs’ün yüzeyinde gözlenen iki korona gösteren bir 3D render © Maryland Üniversitesi

“İlk defa belli bir yapıya işaret edip, “Bak bu eski bir volkan değil ama bugün aktif, belki gayri faal ama tamamen sönmemiş,” diyebiliyoruz.” diyor Maryland Üniversitesi jeoloji profesörü Laurent Montési.

“Bu araştırma Venüs’ün  çoğunlukla pasif olan imajını iç kısmı hala çalkalanan ve bir sürü aktif volkanı besleyebilen bir gezegen olarak değiştiriyor.”

Venüs’teki aktif coronalar sayılı yerlerde kümelenmiş halde bulunuyor. Bu, gelecekteki Venüs görevlerinde jeolojik araçların koyulması için alanlar belirlemeye yardımcı olabilir.

Aktif korona (kırmızı) ve pasif korona (beyaz) gösteren küresel bir Venüs haritası © Anna Gülcher

Diğer Gezegenlerde Tektonik Plaka Var Mı?

Dünya’nın parçalara ayrılmış yerkabuğunun alttaki sıcak manto üzerinde hareket etmesinin depremler ve  volkanlara neden olduğu düşüncesi sadece 1960’larda çoğunluğun onayını aldı.
Bazı jeologlar Mars yüzeyinin bazı özelliklerinin Kızıl Gezegen’de de tektonik plaka olabileceğine işaret ettiğine inanıyor.

Bu olasılıktan ayrı olarak, Dünya Güneş Sistemi ’nde tektonik plakaları olan tek gezegen gibi görünüyor. Bunun nedeni Dünya’nın iç kısmının yeterince sıcak, yerkabuğunun da kolayca hareket etmesi ve şekil alması için yeterince ince olması olabilir.

Şevval Kara

Genleri CRISPR ile Düzenlenen Sığırlar Daha Fazla Erkek Yavru Üretecek

Demir Seviyeleri ve İnsan Ömrü Arasında İlgi Çekici Bir Bağlantı Bulundu