Yapay Süt Geliyor ve Süt Ürünlerini Radikal Bir Şekilde Sarsabilir!

Dünya genelinde süt ürünleri endüstrisi günden güne değişmektedir. Sentetik sütün (yapay süt) üretilmesinde hayvanlara gerek kalmaz.

Sütün üretilmesi hayvanlarla aynı biyokimyasal süreçlerden geçse de bunun çoğaltılması ‘hassas fermantasyon’ adı verilen biyoteknolojik tekniklerle yapılmaktadır. Dünya genelinin %80’inden fazlası düzenli olarak süt ürünleri tüketmektedir.

Yapay Süt Geliyor. Süt Ürünlerini Radikal Bir Şekilde Sarsabilir!
Sentetik Sütün Yaygınlaşması Süt Ürünlerini Radikal Bir Şekilde Etkileyebilir!

Birçok kişi ve kurumdan gelen istekler hayvan kaynaklı besinlerden ziyade daha sürdürülebilir besinlerin üretilmesinden yana olmaktadır. Sentetik süt, doğal üretilen sütün aksine metan gazının emisyonu ve hayvanların sağlığı konusunda daha iyi bir seçenek olmaktadır.

Ancak sentetik sütün piyasaya çıkması ve güvenli bir biçimde tüketilmesi için birçok testten geçmesi gerekmektedir. Son yapılan araştırmalar ise bitki bazlı sütler yani sentetik sütlerin önemli bir kırılma noktası olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sentetik etlerin üretilmesinde bütünlük, doku gibi özelliklerin eşleştirilmesinde zorlanılsa da sentetik sütte koku, tat ve görünüş olarak bir eşleşme sağlanmıştır. Artık sentetik süt, bilim kurgu filmlerinden çıkmış ve günümüzde varlığını ortaya koymuştur. Örnek olarak Amerika’da Perfect Day şirketi dondurma yapımı, protein tozu ve süt yapımında kullanılan mikro florlardan hayvan bazlı olmayan protein tedarik etmektedir.

Aynı zamanda girişimci şirketi Eden Brew Avustralya’da sentetik süt geliştirmektedir. Bu şirketin endişeleri arasında en çok ineklerden çıkan metan gazının iklim değişikliğindeki rolü gelmektedir. CSIRO (Ortak Sağlık ve Endüstriyel Araştırmalar Kurumu)’nun Eden Brew ürülerine teknolojik yardım sağladığı ise kayıtlarda yer almıştır.

Süt mayasından başlayan ve hassas fermentasyon teknolojisiyle beraber hayvan bazlı proteinlerle aynı özelliklere sahip protein üretilmiştir. CIRO’nun dediğine göre bu proteinler süte tat, doku gibi önemli özellikler vermektedir. Nihai ürünün ortaya çıkması içinse protein bazlı mineral, şeker, yağ ve tatlandırıcı eklenmektedir.

Acaba yeni bir gıda endüstrisi mi doğuyor?

Yapay Süt Geliyor. Süt Ürünlerini Radikal Bir Şekilde Sarsabilir!

Ayrıca Avustralya’da bütün G Foods şirketleri bu ay 25 milyon Avusturya doları toplamış ve sentetik süt ürünlerinin üretilme sürecini hızlandırmıştır. Yapılan hesaplamalara göre 7 sene içerisinde sentetik süt doğal sütten çok daha ucuz olacaktır.

Eğer sentetik süt endüstrisi piyasadaki varlığını devam ettirebilirse süt endüstrisindeki dengeleri değiştirecektir. Bu gelişmeler insanlığı geleneksel süt elde etme yöntemlerinden farklı olarak radikal bir değişiklikle beraber süt elde etmesini sağlayabilir.

2019’da yayımlanan rapora göre ise 2023 senesiyle birlikte Amerika’da hassas fermentasyon yöntemiyle, bu sektör 700.000 kişiye istihdam sağlayacaktır. Eğer sentetik süt endüstriyel gıda işleme sektöründe bir bileşen olarak süt ürünlerinin yerini alabilirse bu durum süt tozu üreten şirketler için zorlayıcı bir duruma neden olacaktır.

Bu durumu fark eden bazı süt ürünleri şirketleri değişikliğe uyum sağlamak amacıyla harekete geçti. Buna örnek verilecek olursa  Avusturalya’lı mandıra kooperatifi Norco, Eden Brew projesini destekleyecek. Buna ek olarak Yeni Zelenda’nın mandıra koopertifi Fonterra, fermentasyondan elde edilen süt ve süt ürünlerinin geliştirilmesi ve pazarlanmasıyla ilgilendiğini duyurdu.

Sentetik süt endüstrisinin geleceği

Yapay Süt Geliyor. Süt Ürünlerini Radikal Bir Şekilde Sarsabilir!
Yapay Süt Geliyor.

Sentetik süt endüstrisi hayvan bazlı süt endüstirisine karşı bir galibiyet elde etmek istiyorsa üssel ve hızlı bir şekilde artış sağlamalı. Bu artış çok sayıda sermaye, yatırım ve bunun geliştirilmesi için fermantasyon tankları, biyoreaktörler gibi üretim altyapısı gerektiriyor.

Asya bölgesinde görülen geleneksel süt üretimi dünya genelinde güney tarafını kuzey tarafına göre daha baskın hale getiriyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki geleneksel süt üretimi yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor. Elbette sentetik sütte rövanşta değil. Teknolojinin çevreye ve hayvancılığa karşı büyük yardımının olmasıyla birlikte bu durum bir çok zorluklara ve potansiyel çöküşlere yol açabilir.

Örnek verilecek olursa alternatif proteinler geleneksel endüstriyel özelleştirmesine veya homojenleştirmesine meydan okumazken, sentetik süt ürünleriyle birlikte bu sektörde dengelerin sentetik süt ürünlerine kayacağı düşünülmektedir.

Bununla birlikte sentetik süt sektörü birçok insanı işinden edebilir. Avustralyalı ve Yeni Zelendalı şirketlerin işleri büyütmesi halinde çiftçilere ne olacağı ise merak konusu.

Sentetik sütün önümüzdeki yıllarda kuvvet kazanmasına karşın mevcut gıda sisteminde eşitsizliklere yol açabileceği düşünülürse buna önlem alınmak zorunlu hale gelebilir. Sonuç olarak geleneksel süt sektörü önemli bir değişimin eşiğinde olduğunu kabul etmeli , sosyal faydalarını arttırmalı ve iklim değişikliğine olan tahribatını azaltmalıdır.

AHMET TUĞRUL DEĞER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu 3 Dakikalık Animasyon Zaman Algınıza Yeni Bir Perspektif Getirecek

Albert Einstein - Her şeyin teorisi

Her Şeyin Teorisi Nedir? Hakkında Tüm Merak Edilenler