Yaşayan Bir Dil Gibi Gizlenen Vampir Parazit İle Tanışın

Bilim insanları yakın zamanda bir balığın kafa röntgenini çektiklerinde, korkunç bir kaçak yolcu buldular. Bir vampir kabuklu deniz hayvanı önce balığın dilini silip süpürmüş ve ardından dilin yerine geçmişti. Dil yiyen bit adı da verilen böceğimsi balık keneleri, balığın dilindeki kan bitinceye kadar emiyor. Sonrasında asıl dehşet başlıyor ve parazit hala yaşayan balığın dili yerine geçiyor.

Biyolog Kory Evans, paraziti kılçık röntgenlerini sayısallaştırırken keşfetti. Şaşırtıcı ve ürkünç buluşunu, “Pazartesileri genelde böyle olaylı değildir,” yazarak Twitter’da paylaştı.

Dil yiyen balık kenelerinin 380 civarında türü bulunuyor ve bunların çoğu kendilerine spesifik bir balık türü belirliyor. Bu tip balık keneleri, solungaçlardan geçerek balığın vücuduna giriyor, dile tutunuyor ve kanın akmasını devam ettirecek bir anti-pıhtılaştırıcı salgılarak beslenmeye başlıyor. Parazit, yedi bacağıyla dilin tabanına giden kan desteğini azaltarak sıkıca tutunuyor. Böylece organ köreliyor ve ölüyor.

İzopodlar balıkları solungaçlarıyla parazite eder ve sonra konakçılarının dillerini tükettikçe dil büyüklüğünde büyür. (resim kredisi: Rice Üniversitesi, Kory Evans’ın izniyle)

Bu noktadan sonra, parazitin dili balık için işlevsel bir dil görevi görmeye başlıyor. Bu sırada parazit, balığın mukusunu yemeye devam ediyor. Balık ve parazit arasındaki bu ortaklık yıllar boyunca sürebiliyor. Evans bu ikiliye çırçır balığı denen ve mercan kayalıklarında yaşayan bir balık ailesi için yaptığı bir taramada denk gelmiş.

“Bu projenin amacı bu balık grubu için tüm dünyadaki araştırmacıların ulaşabileceği üç boyutlu bir röntgen veritabanı oluşturmaktı,” diyor Evans. O sabah bir çırçırbalığının ağzında garip bir şey fark etmiş. “Ağzında böcek gibi bir şey vardı. Sonra, dur bir dakika; bu balık bir otobur, yosun yer. diye düşündüm. Orijinal taramayı aldım ve ne çıksa beğenirsiniz!

Dil yiyen bir bit veya izopod (mor) bu balığın yaşayan dili haline geldi.
(Resim: © Rice Üniversitesi, Kory Evans’ın izniyle)

Bu bir dil yiyen balık bitiydi!”

Bu bitler olmadan da çırçır balıkları yeterince tuhaf. Boğazlarında ikinci bir dizi çeneleri var. Çırçırbalıkları bir salyangozu yutabilir ve sonra boğazlarındaki ikinci çeneleriyle kabuğu kırabilecek kadar güç uygulayabilirler.” Slingjaw türü ise kafalarının %65 daha ilerisine ulaşıp avlanabilirler.
“Bu aynı mutfağınızın bir tarafındaki cipsi yerinizden kıpırdanamadan çenenizle alıp yemeye benziyor,” diyor Evans.

ŞEVVAL KARA

Lütfen El Dezenfektanı İçmeyi Bırakın, Ölümcül Olabilir.

Saçı Kıvırcık Yapan Nedir?