Yellowstone Parkı Yakınında Neredeyse Bir Düzine Deprem Kaydedildi

ABD Jeoloji Araştırması’na göre, Yellowstone Milli Parkı yakınlarındaki bir alan cuma günü yaklaşık bir düzine depremden etkilendi. Montana’daki West Yellowstone geçen cuma günü 11 deprem rapor etti ve en güçlü olanı 3.1 büyüklüğünde. Idaho Statesman’a göre, bölgeye geçen ay ilave 34 deprem daha oldu.

Diğer depremler 1.6 ila 3.1 büyüklüğündeydi ve yaklaşık 4,8 km derinliğindeydi.

İlginizi çekebilir: Amerika’daki Yellowstone Volkanı Bugün Patlasa Dünyaya Ne Olur?

Bölge için bir deprem olağandışı değildir. Milli parkın web sitesine göre Yellowstone, her yıl yaklaşık 700 ila 3.000 deprem yaşayan ABD’nin en sismik aktif yerlerinden biridir. En büyüğü 1985 yılında parkın kuzeybatı tarafında üç ayda 3.000’den fazla deprem kaydedildi.

Park aynı zamanda süper volkan ile de ünlüdür. ABD’de sadece üç süpervolkan vardır: biri Yellowstone’da, biri New Mexico’da ve biri California’daki Long Valley’dedir.

İlginizi çekebilir: Yellowstone ’un tuhaf hareketinin sebebi sonunda açıklandı.

Sadece 24 Saat İçinde Yellowstone Parkı Yakınında Neredeyse Bir Düzine Deprem Kaydedildi

Yellowstone yaklaşık 34 x 45 mil (54 x 72 kilometre) ölçüsündedir ve yüzeyin üç mil (4.8 kilometre) kadar altındadır.

Bilim adamları Yellowstone süper volkanının yakında patlayacağını düşünmüyor (en azından önümüzdeki bin yıl içinde değil). ABD Jeolojik Araştırmasına göre, birçok kıyamet fantezisine konu olmasına rağmen, belirli bir yıl içinde patlaması ihtimali 730.000’de birdir. En son 174.000 yıl önce patladı.

Ancak, beklenmedik bir durumda, süper volkan patlayabilir. 1.000 Hiroşima atom bombasının gücü ile- ABD’de asit yağmuru da dahil olmak üzere diğer yıkıcı doğal fenomenlerle birlikte büyük yıkıma neden olabilirdi.

Ülkü Güngör

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Kodlama Mı Öğreniyorsunuz? Güçlü Dil Becerileri Matematikte İyi Olmaktan Daha Önemlidir

Çin Seddi Hakkında Yeni Bir Gerçek Ortaya Çıktı!