ATLAS Kuyruklu Yıldızını Unutun! Yeni Keşfedilen Kuyruklu Yıldız SWAN Artık Çıplak Gözle Görünüyor

Mayıs ayı, Comet C / 2019 Y4 (ATLAS) gece gökyüzünde mükemmel bir görüntü olacağı varsayılan bir aydı. Ne yazık ki, Güneş’e olan yaklaşımı, son günlerde Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan felaket bir kırığa yol açtı. Fakat Güneş Sistemi‘ni izleme keyfimiz için alternatif bir gözlük sağladığı belirtiliyor.

C / 2020 F8 kuyruklu yıldızı (SWAN) bir aydan fazla bir süre önce keşfedildi. Ve şu anda çıplak göz ile görünür sınıra girdiği aşamada olmasına rağmen, yerini tespit edebilmeniz için iyi bir karanlık gökyüzüne ihtiyacınız olacak. Önümüzdeki ay Güneş’e yaklaştıkça daha da parlaklaşacağını umuyoruz.

İlginizi çekebilir: Kuyruklu Yıldızlar: Uzay’ın “Kirli Kartopları” Hakkında Gerçekler

Dünya’dan yaklaşık 100 milyon kilometre uzakta

Kuyruklu yıldız SWAN şimdi çıplak gözle görebilecek kadar parlak. Burada ise yıldız kümesi M45 ile fotoğraflanan kuyruklu yıldız C/2014 Q2 gibi görünüyor. Smilyk Pavel / Shutterstock

Tweet 1: Çıplak göz raporu: Stephen J. O’Meara, 2020 Nisan 27.3 UT’de Comet C / 2020 F8’den (SWAN) Maun, Botswana’da 50 mm kamera kullanarak çekilmiştir. O’Meara ayrıca kuyruklu yıldızı çıplak gözü ve 8x40mm olan dürbünü ile gördü.

kuyruklu yıldız swan

Kuyruklu yıldız şu anda Kova takımyıldızında, Dünya’dan yaklaşık 100 milyon kilometre uzaklıkta. 27 Mayıs’ta Güneş’e en yakın olacak olan geçişi ile 13 Mayıs’a kadar Dünya’ya yaklaşmaya devam edecek.

Kuyruklu yıldızlar genellikle kirli kartopu olarak tanımlanır. Buz, kaya ve toz bakımından zengin cisimlerdir ve Güneş’e çok yaklaştıklarında uçucu maddeler buharlaşır. Gazların bu çarpıcı salınımı, kuyruklu yıldızın çevresinde (koma olarak bilinir) uzun bir kuyruğa yayılabilen bulanık bir atmosfer oluşturur.

Koma: Kuyruklu yıldız son derece eliptik yörüngesinde Güneş’e yaklaştığında oluşan kuyruklu yıldızın çekirdeği etrafındaki bulutsu zarftır; kuyruklu yıldız ısınırken, bir kısmı süblimleşir. Bu, bir kuyruklu yıldıza teleskoplarda bakıldığında “bulanık” bir görünüm verir ve yıldızlardan ayırır.

 Tweet 2: 28 Nisan’da #Comet C / 2020 F8 (SWAN).

swan kuyruklu yıldız – resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Buradaki kuyruk artık en az 8 derece uzunluğunda! Bazı yıllarda görülen en iyi kuyruklu yıldız! FLI CCD kameralı 200mm F2 lens.

 

NASA tarafından 29 Nisan’daki “Günün Astronomi Resmi” için seçilen Gerald Rhemann’ın muhteşem resminde kuyruğu iyi yerleşmiş, uzun soluklu parlayan bir koma görülür. Bir şov için yeterince parlak olup olmadığını görmek için beklemek zorundayız.

Tweet 3: Ben çıplak göz ile GÖRÜNEBİLİRİM! Ben Dünya’dan 101.582.009 km uzaktayım ve şu anki büyüklüğüm 5.1. Beni Cetus takımyıldızının yakınında görebilirsiniz.

 Yeni kuyruklu yıldız SWAN, kamera tarafından 25 Mart 2020’de Solar Heliospheric Observatory’de (Heliosferik Güneş Gözlemevi) çekilen görüntülerde keşfedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21.000 Kişinin Analizine Göre Akdeniz Diyeti, Kalıcı Sağlık Yararları Olan Tek Diyet

Koronavirüs hastaları nörolojik semptomlar gösteriyor