Yeni Zelanda Koronavirüs Vakası Olmadan 100. Gününü Yaşıyor

Yeni Zelanda, Pazar günü toplumda kaydedilmiş koronavirüs vakası olmadan 100 gün geçirdi. Ancak sağlık yetkilileri insanları rehavete kapılmamaları konusunda uyardı.

Ülkede hala sınırda tespit edilmiş ve gözetimli izolasyon tesislerinde tutulan 23 aktif vaka var.

Sağlık bakanı Ashley Bloomfield “Vaka olmadan 100 gün geçirmeyi başarmak kayda değer bir dönüm noktası. Ancak, hepimizin bildiği gibi, rehavete kapılamamalıyız. Virüsün kontrol altında tutulduğu yerlerde dahi yeniden ortaya çıkıp yayılmaya başladığını denizaşırı ülkelerde görüyoruz.

Yeni Zelanda’da gelecekteki vakaları hızla ortadan kaldırmaya hazırlıklı olmalıyız,” diyerek eklemiştir.

5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda, 19 Mart’ta sınırlarını kapattığından bu yana koronavirüsü etkili bir şekilde ele almasıyla oldukça övgü aldı.

Dünya Sağlık Örgütü, ülkeyi “Pandemiyi başarıyla ortadan kaldırdığı” için diğer ülkelere örnek olarak gösterdi.

İlk hastanın Şubat ayında teşhis edildiğinden bu yana, 1 Mayıs’ta kaydedilen son virüs vakasıyla Yeni Zelanda’da 1,219 doğrulanmış virüs vakası oldu.

Sonuç olarak, Yeni Zelandalılar spor ve kültürel etkinliklerde normale yakın, sosyal mesafe ve gözetleyenlerin olmadığı koronavirüs öncesi yaşam tarzının tadını çıkarıyor. Ama ülke sınırı kesin bir kontrol altında ve yurt dışından gelenler 14 gün karantinaya tâbi tutuluyor.

Hükümet, ikinci bir dalganın gelmesi ihtimalini sürdürdüğünü ve tüm herkese maskeler de dahil olmak üzere acil durum çantası bulundurmaları için baskı yapıyor.

Emre AKINCI

Bu Yeni Uzay Güneş Kremi, Astronotları Radyasyondan Koruyabilir!

Yeni Tip Kan Testi İle Menopoz İki Yıl Öncesinden Tahmin Edilebilecek